Dünya

KKTC'de yaşanan son kriminal olaylar:

Polis Basın Subaylığı Bülteni'nden:

Polis Basın Subaylığı’nın 24 Temmuz tarihli basın bülteninden:

Müstahdem tarafından hırsızlık ve sahte belge düzenlemek 

20 Haziran – 23 Temmuz 2022 tarihleri arasında, Gazimağusa’da faaliyet gösteren bir işyerinde çalışan A.T. (E-22)’nin, işletmeye gelen müşterilerden almış olduğu siparişleri elektronik yazar kasa sistemine eksik işledikten sonra, yazar kasada oluşan toplamda 8000 TL nakit parayı zimmetine geçirmek suretiyle çaldığı tespit edilmiştir. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

Yangın

24.07.2022 tarihinde, saat 02:50 sıralarında, Gazimağusa’da, Karakol Bölgesinde bulunan bir apartman dairesinin balkonunda meydana gelen yangın sonucu, 10 adet ahşap çıta, 2 adet çamaşır kurutma teli, 4 çift ayakkabı, oyuncak yol kaykayı ve halı yanmış olup, 5 adet kamera tripot ayağı ise ısıdan zarar görürken, balkonun kapı camları ise ısıdan kırıldı. Yangın İtfaiye Ekipleri tarafından söndürülmüş olup, soruşturma devam etmektedir.

Polis Basın Subaylığı’nın 23 Temmuz tarihli basın bülteninden:

Ani ve gayri tabi ölüm (gelişme) 
1.  21.07.2022 tarihinde, Değirmenlik’te faaliyet gösteren bir şirketin lojman odası içerisinde ölü olarak Mehmet Şirin ÇAPAN (E-53)’ın yapılan otopsisinde, ölüm sebebinin “kalp yetmezliği” sonucu olduğu tespit edilmiştir. Soruşturma devam etmektedir.

2. 19.07.2022 tarihinde, Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde, koğuşunda bulunduğu sırada aniden rahatsızlanarak önce cezaevi revirinde, daha sonra ambulans ile kaldırıldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitiren hükümlü tutuklu Hakan OĞUZ (E-52)’un yapılan otopsisinde ölüm sebebinin tespit için kan ve doku örnekleri alınmış olup, ölüm sebebi yapılacak tetkiklerin ardından belli olacaktır. Soruşturma devam etmektedir.

Araç yangını 

22.07.2022 tarihinde, saat 13:30 sıralarında, Çatalköy’de, kaldırım üzerinde park halinde bulunan bir aracın içerisinde, muhtemelen gösterge panelinin ön göğsü üzerinde bulunan taşınabilir şarj cihazının (powerbank) aşırı sıcaktan ısınıp patlaması sonucu bir yangın meydana gelmiştir. Yangın İtfaiye Ekipleri tarafından söndürülmüş olup yangın sonucu; aracın ön cam, ön göğüs, gösterge panelleri, vites ile el freni kolları ve ön koltuklar yanarak zarar görmüştür. Soruşturma devam etmektedir.

PGM-İtfaiye Müdürlüğü'nün 22 Temmuz tarihli uyarısı:

İtfaiye’den uyarı:

‘Zamanında alınan tedbirler, felaketi önler'

Son günlerde devam eden yüksek hava sıcaklığı nedeniyle, gerek ormanlık alanlarda gerekse kırsal ve kentsel alanlarda, potansiyel yangın çıkma ve hızlı bir şekilde genişleme riski özellikle artmaktadır. Bu nedenle, PGM-İtfaiye Müdürlüğü olarak halkımıza son derece tedbirli olmasını ve yangına sebep olabilecek her türlü faaliyetten kaçınmasını tavsiye ediyoruz.

1.    01 Mayıs - 31 Ekim tarihleri arasında gerekli izin ve tedbirler alınmadan, temizlik maksatlı olsa bile ateş yakmanın yasak olduğunu unutmayınız.

2.    Araç ile yolda seyir halindeyken veya açık alanlarda, araziler ve özellikle ormanlık alanlarda bulunduğunuzda, içtiğiniz sigaranın izmaritini çevreye atmayınız.

3.    Ormanlara veya akaryakıt istasyonlarına yakın arazilerde, tarımsal ekinlerin bulunduğu alanların etrafına en az 6 metre genişliğinde şerit açılması, olası bir yangının bu gibi yerlere sirayet etmesini önleyecektir. 

4.    Spiral (izmirillo) makinesi, kaynak makinesi veya oksijen kaynağı ile çalışma yapıldığı esnada, çalışma alanın etrafında yangına sebep olabilecek malzemeler temizlenmeli ve yangın söndürme cihazı ile yangın söndürmeye yönelik araç-gereç bulundurulmalıdır.

Kaynak: PGM-Polis Basın Subaylığı

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın