Dünya

Sahteci doktordan Mezunum Satıyorum Grubu'ndaki dolandırıcılara Polis Bülteni

Polis Basın Subaylığı Bülteni'nden:

Resmi evrak sahteleme ve sahte resmi evrağı tedavüle sürme 

2022 yılı Eylül-Ekim ayları içerisinde, Gazimağusa’da hekim olarak görev yapan İ.İ. (E-71)’nin, yeşil reçeteye tabi olan ilaçları, eczacı E.A. (E-27)’nın teşviki ile muayene etmediği kişiler adına yazıp sahte olarak düzenlemiş olduğu reçeteleri M.T. (E-32)’ye vermek suretiyle E.A’ya ulaşmasını sağlayıp tedavüle sürdükleri tespit edilmiştir. 

Yürütülen soruştuma kapsamında İ.İ. (E-71), E.A. (E-27) ve M.T. (E-32) tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir. 

Müstahdem tarafından hırsızlık, sahte evrak düzenleme ve sahte evrağı tedavüle sürmek 

2021-2023 yılları arasında, Lefkoşa'da faaliyet gösteren bir iş yerinde çalışan N.T. (K-47)’nin, daha önceden tahsil edilmiş makbuzlar üzerinde sahteleme yapıp yeni tahsil etmiş gibi göstererek müşterilerden tahsil ettiği toplam 65,940 TL nakit parayı tasarrufuna geçirmek suretiyle çaldığı tespit edilmiştir. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir. 

Hırsızlık 

18.01.2023 tarihinde, Lefkoşa’da bir şahıs tarafından düşürülerek kaybedilen bankamatik kartı, başka şahıs/lar tarfından bulunarak toplamda 1742 TL para çekilmek suretiyle çalındığı tespit edilmiştir. 

Olayın polisin bilgisine gelmesi üzerine yürütülen ileri soruşturmada meselede zanlı olarak görülen H.S. (E-20), H.B. (E-20) ve M.F.S. (E-15) tutuklanmış olup soruşturma devam etmektedir.
 
17.01.2023 tarihinde, saat 14:45 sıralarında, Girne’de faaliyet gösteren bir markete müşteri olarak giden M.Y.K. (E-19), M.A.K. (E-19) ve T.M. (E-20) toplam değerleri 13,956 TL olan 4 şişe alkollü içkiyi alıp ödeme yapmadan market dışına çıkarmak suretiyle çaldıkları tespit edilmiştir. Bahse konu şahıslar tutuklanmış olup soruşturma devam etmektedir.

Mezunum Satıyorum Kıbrıs KKTC grubundan bazı kullanıcıların dolandırıcılık yaptığı tespit edildi

Dolandırıcılar, sosyal medya uygulamaları aracılığıyla şahısları dolandırmaya ve mağdur etmeye devam ediyor. 

Son günlerde; facebook üzerinden paylaşım yapan bazı gruplar aracılığıyla, gerçekte başka şahıslar tarafından internet üzerinden satışa çıkarılan çelik ev kapıları, ev mobilyası ile beyaz eşya gibi ürünlerin, bazı kötü niyetli şahıslar tarafından sahtekârlık ve dolandırmak kastı ile kendilerininmiş gibi gösterilip satışa sunulduğu ve şahıslardan sahtekârlıkla para temin edilerek mağduriyet yaşandığı yönünde, polise şikayetler yapılmaya devam etmektedir.

Son olarak, Mezunum Satıyorum Kıbrıs KKTC grubu üzerinden “Woden Moreart”, “Varya Door”, “Ekol Çelik Kapı”, “Kıbrıs Outlet”, “2. El Ürünler” ve “2. El Altım Satım” isimli sosyal medya kullanıcılarının gerçekte kendilerine ait olmayan çelik ev kapıları, ev mobilyaları ile beyaz eşyaları, kendilerininmiş gibi gösterip dolandırmak kastı ile satışa sundukları ve vermiş oldukları banka hesaplarına para gönderilmesini sağlayarak, 11 ayrı şahıstan toplam 95,800 TL parayı sahtekârlıkla temin ettikleri tespit edilmiştir.

Benzer mağduriyetlerin yaşanmaması adına, vatandaşlarımızın sosyal medya vb. platformlar üzerinden ürün satın alacakları zaman çok dikkatli olmaları ve satışa sunulan ürünlerin varlığını fiziki olarak görmeden, satıcı tarafından verilecek banka hesaplarına para göndermemeleri önemle rica olunur.

Kaynak: Polis Basın Subaylığı

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın