Özel Haber

Zeki Çeler'in Girne'de seçim kampanyası harcamaları çok dikkat çekti!

Çeler ve diğer adayların yerel seçim bütçesi ne kadar ve kaynakları nereden?

KKTC’nin, sahne sanatçılarını imrendirecek bir belediye seçimi gösterisi daha geride kaldı. Seçim kampanyası boyunca siyasilerin toplumumuzun ruh haline tezat, ağızlarına yapışık kalan sahte gülüşleri; yarattıkları abartılı ve oldukça zorlama heyecan fırtınası sadece kendilerini etkilemiş görünüyordu. 

Ülke, en başta belediyeler borç batağındaydı. Pandemiden ötürü Sertaç Maypa gibi insanlarımız hayatlarını kaybediyor, KKTC tarihinin gelmiş geçmiş en kötü iktidarı kimseyi dinlemeden yolsuzluklarını umarsızca ve utanmazca sürdürüyordü. Halk her gün artan enflasyon altında daha da yoksullaşıyordu. Bunca olumsuzluğa rağmen siyasiler aynı yalan rüzgârını şişirmek için o anlamsız ve yaşadığımız şartlarla oldukça çelişen yapma gülüşlerini yüzlerine kondurmaktan geri durmamıştı.

Türkiye vatandaşlarının vergilerine hiç gerekmediği halde el uzatan, vergi toplamaz, ceza kesmez, on yıllardır finansal suç işleyenlerin bankalarına el koyacağına şirketlerine tüm ihaleleri dağıtan, şaibeli şirketlerden arlanmazca borçlanan hükümetler arasında, seçim kampanyalarının nasıl ve kimler tarafından finanse edildiği de tartışılmalıdır.

Bugüne dek en başta UBP’nin yasa dışı betçiler tarafından kara parayla finanse edildiğini, rahmetli Halil Falyalı’nın UBP ve UBP hükümetleri üzerinde kurduğu amansız baskıdan bilmiyoruz sadece… UBP’li eski başbakan Hüseyin Özgürgün’ün hesaplarındaki açıklanamayan paraların kaynağına dair de pek çok iddia gündeme getirildi.

Partili adaylar kadar bağımsız olarak seçime giren ve harcamaları çok dikkat çeken adayların da finansman kaynaklarına bakmak lazım: Seçim kampanyası sırasında artık milletvekili olmadığı gibi, kayıtlı bir işi ve bir şirketi de olmayan Girne Bağımsız Belediye Başkan Adayı Zeki Çeler diğer adaylardan farklı olarak inanılmaz bir harcama yapmıştı ve bu ister istemez Girnelilerin ilgisini çekti: Billboard ve raket reklam tabelaları, kentin merkezi bir köşesindeki seçim ofisi, 3D proje çalışmaları, kampanya filmleri, kitapçıklarözel seçim single’ı, basın kuruluşlarına verilen reklamlar, toplu kebaplar… 

Girne'nin merkezindeki Zeki Çeler seçim ofisi

Zeki Çeler'in bazıları çift taraflı reklam panolarını süsleyen reklamlarından sadece bir kısmı...

Zeki Çeler Girne’deki bütün adaylardan önce Girne boyunca ve birkaçı Girne-Lefkoşa yolundaki billboardları ve raket olarak bilinen daha küçük boyuttaki reklam alanlarını nakit parayla ödemedi mi? Basılan ve dağıtılan kitapçıklar, Girne’nin göbeğindeki seçim ofisi, 3D çizim projelerin kaynağı neredendir? Kredi çektiyse o krediyi hangi geliri ile ödeyecektir?

Bu sorular sadece benim sorularım değil. Tüm Girne aynı soruları sordu seçim boyunca… Zeki Çeler yıllardır sadece siyaset yapıyor. Siyasete milletvekili adayı olarak girmeden önce bazı eğlence mekânlarının PR’ını yapıyordu ki bu da ancak geçineceği kadar bir miktar kazanmasını sağlıyordu. İlk kez milletvekili seçilmeden önce son yaptığı iş, bu tür mekânların PR’ını yapmak değil miydi?

Ardından iki kere milletvekili seçildi; bir kere bakanlık yaptı. Milletvekili ve bakan maaşı ile Girne, Yeşiltepe-Ilgaz’da sonsuzluk havuzu ile koca bir villa sahibi oldu. Gerçi TV programlarına yansıdığı üzere birçok köpeği ve kedisinin mama ve bakım masrafları ve telefonu, elektriği, havuz bakımı ve diğer yaşam maliyetleri ile kendi masraflarını maaşı ancak karşılardı ama gene de bir şekilde kocaman bir villa yapmayı başardı. 2022 erken genel seçimlerinde seçilemedi. Bilinen, ondan sonra da kayıtlı herhangi bir iş yapmadığı veya sahibi olduğu bir şirketin de bulunmadığıdır.

Bir adayın seçim kampanyası masraflarının nerelerden karşılandığı önemlidir. Çünkü o aday seçimi kazanırsa borçlandığı kişilere veya şirketlere yönetimi sırasında potansiyel olarak iltimas geçebilir.

İşin bir başka boyutunda ise Zeki Çeler'in üyesi olduğu siyasal partiden, TDP’den (Toplumcu Demokrasi Partisi) bağımsız olarak milletvekili adayı çıkması ancak TDP’nin sonrasında resmen Çeler’i desteklemesi göze çarpıyor. Mikro-Makro'nun edindiği ve birden fazla kaynaktan teyit ettiği bilgilere göre TDP, bağımsız aday olarak desteklediği Zeki Çeler'e herhangi bir maddi kaynak sağlamadı. Zaten parti olarak bütçesi kendisine bile yetmiyordu. Çeler bu durumda kampanya bütçesini hangi kaynaklardan temin etti? 

Zeki Çeler gibi diğer bağımsız ve partili adayların seçim kampanyalarının bütçelerini hangi kaynaklarla oluşturduklarını ve harcamalarını kalem kalem açıklamasını bekliyoruz. Girne ise söz konusu olan, diğer bağımsız aday Nidai Güngördü ya da öğretim görevlisi ve iş insanı bağımsız aday Özdal Kerem gibi CTP (Cumhuriyetçi Türk Partisi) adayı Murat Şenkul ve Kıbrıs Sosyalist Partisi adayı Osman Zorba da bütçelerini kamuoyunun bilgisine ayrıntısı ile sunmalıdır. Partili adaylar, mevcut belediye başkanları karşısında aşırı yüksek harcama yapan bağımsız adayların irdelenmesi diğer adayların kaynaklarının sorgulanmadığı anlamına gelmez. Pek çok siyasinin ve belediye başkanının bulundukları bölgelerde el altından kimler tarafından desteklendiği bilinmektedir ve bu desteklerin neler karşılığında verildiği halkımızı ilgilendirmelidir.

Bu ülkede yolsuzlukların üzerine gidilecekse, önce siyaset temizlenmelidir. Kimseye hesap verme ihtiyacı duymayan, bildiğini okuyan siyasilerle geldiğimiz yeri Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan öyle güzel anlattı ki üzerine söylenecek söz bırakmadı. 

KKTC’nin ve Türkiye’nin temiz yurttaşları yolsuzluğun bedelini ödemesini, kurumsallaşan yolsuzluktan beslenen arsız kirlilerin daha da zenginleşmesini dayatan bir düzenin hiçbir geleceği yoktur. Yolsuzluk ağı siyasiler kadar kurumlardaki yolsuz memurların aracılarla rüşvet alması sayesinde gitgide genişliyor. 

Bu yüzden KKTC Cumhuriyet Meclis’inde bekleyen Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasa Tasarısı bir an önce yasallaşmalı ve yükümlü siyasilerle birlikte nüfuz sahibi devlet memurlarının, 1’inci dereceden akrabalarının ve yakınlarında olduğu alenen bilinen kişilerin geçmişte ve yasa geçtikten sonra yasal gelirleri, hesaplarındaki paralar, malları ve mülkleri, mal ve mülklerini yüksek fiyattan kimlere sattıkları, piyasanın çok altındaki fiyatlardan kimlerden mal ve mülk satın aldıkları, yurt dışında başka banka hesaplarında ne kadar paraları olduğu, yurt dışındaki mülkleri, yurt dışındaki 1’inci dereceden akrabalarının mal ve mülkleri korkusuzca sorgulanmalıdır. Kara paradan ve dolandırıcılıktan gelir elde edenlere neden yıllar sonra işlem yapılabildiği, bazı kararların neden ısrarla uzatıldığı, bunun altındaki hesabın ne olduğu, bu çetelerin birçok kurumdaki aracılarının kimler olduğu ortaya çıkarılmalıdır.

Hüseyin Özgürgün’ü bile yargılayamamış bir ülke için bunlar fazlasıyla lüks ve hayal ürünü gibi görünebilir. KKTC'nin tanınmamışlığından her fırsatta, örgütlü olarak kapkara faydalar sağlayanların bilmedikleri ve görmek istemedikleri, dünyanın artık çok entegre, derneklerin çok yere ulaşabilir nitelikte olduğu ve bağımsız gazetecilerin gezegenin dört bir yanında örgütlendiği gerçeğidir. Halkımızın bir kısmının henüz kavramadığı ise bu yerel ve organize suç örgütlerinin besledikleri ve piyasaya saldıkları dolandırıcı üyelerinin bir yolunu bulup bir gün kendilerini de mağdur edeceğidir.

Zeki Çeler'in Facebook hesabından yayımladığı, oldukça pahalıya mal olduğu bilinen 3D projenin videosu, Kaynak: Zeki Çeler Facebook hesabı 

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya [email protected]’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın