Kıbrıs

Alagadi: Girne Kaymakamlığı ara emri alınan gelişmeyi mühürledi

Kıbrıs Türk Şehir Plancılar Odası'nın Şehir Planlama Dairesi aleyhine dava açtığı, 1 Temmuz'da Yüksek İdare Mahkemesi'nde ara emri alınan Alagadi Özel Çevre Koruma Bölgesi'ndeki gelişme bu sabah Girne Kaymakamlığı tarafından mühürlendi.

Alagadi Özel Çevre Koruma Planı’na ve İmar Yasası’na aykırı olarak Zeev Ofiri ve StoryMaster Tourism Ltd. tarafından Alagadi Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki arsa üzerine yaptırılan gelişme Girne Kaymakamlığı tarafından bu sabah mühürlendi.

Söz konusu inşaatın planlama onayının yasa dışı olarak yenilendiği ve yasa dışı projeye ruhsat çıkarıldığı iddiasıyla, Kıbrıs Türk Şehir Plancıları Odası, Şehir Planlama Dairesi'ne ve Girne Kaymakamlığı'na geçen sene dava açmıştı. 

Dava üzerine gelişme Çatalköy-Esentepe Belediyesi tarafından mühürlenmiş, yapı belediye tarafından mühürlendiği için davada ara emri talep edilmemişti.

Belediye yönetiminin dava bitene kadar inşaattaki mührü kaldırması beklenmiyorken Çatalköy-Esentepe Belediyesi’nin mührü kaldırması tepki çekmişti.

Plakasız kepçeyle gelişmedeki inşa faaliyetlerine şirket tarafından devam edilmesine Şehir Plancıları Odası tepki göstererek, Mahkeme’ye ara emri başvurusunda bulunmuştu.

YİM/H: 97/2023 numaralı davada, Yüksek Mahkeme Yargıcı Talat Usar, Girne, Alagadi’de Şehir Planlama Dairesi’nin 13/05/2022 tarih ve 22 ALG9 sayılı planlama onayına binaen ve 27/05/2022 tarihli, 025601 sayılı Girne Kaymakamlığı tarafından verilen inşaat ruhsatına ilişkin olarak yapılan tüm işlemlerin durdurulmasına 1 Temmuz’da emir vermişti.


Mahkeme kararının ardından Girne Kaymakamı Cemal Özcemoğlu bu sabah Alagadi’deki gelişmeyi mühürledi.

24 Haziran 2024’de Kıbrıs Türk Şehir Plancıları Odası tarafından Mahkeme’ye yapılan başvuru sonucu 1 Temmuz 2024’de alınan ara emrinin kesinleşip kesinleşmeyeceği, 15 Temmuz 2024’de görülecek duruşmada belirlenecek. 

Çevre Koruma Dairesi'nin verdiği karara göre, davalık projenin bir kısmı 8'i endemik 152 bitki türü, aralarında nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağasının yanı sıra fok, yarasa, Kıbrıs Ötleğeni gibi 16 hayvan türünün yaşadığı sıkı koruma bölgesinde; diğer kısmı ise yaşam alanlarının korunduğu tampon zonda bulunuyor. 

Levhası bile olmayan inşaatı yapan 8 hissedarı olan şirket StoryMaster Tourism Ltd.’nin ortaklarının çoğunun Belarus ve İsrail uyruklu olduğu daha önce Mikro-Makro tarafından tespit edilmişti.

Mikro-Makro defalarca haber yaptığı bölgedeki inşaatta, geçen ay Çatalköy-Esentepe Belediyesi tarafından mührün kaldırıldığını, dere yatağında ve kaplumbağa sahiline çok yakın olarak yükselen yapıda plakasız bir kepçeyle, muhtemelen havuz yapımı için alan açıldığını belgelemişti.

Alagadi ÖÇKB’de 3 inşaatın yanı sıra kırsal gelişme alanı olarak onay alabilecek bir başka yapıda da yasaya aykırı olarak önce Arpalıklı İnşaat tarafından teraslama yapılmış, Girne-Esentepe Belediyesi’nin mühürlediği teraslama alanının, mührün belediye tarafından kaldırılmasından sonra bir inşaata dönüştüğü ortaya çıkmıştı.

Bu inşaatsa halen devam ediyor…

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın