Kıbrıs

Hristodoulidis: Kıbrıs sorunu çözüldükten sonra Türkiye ile enerji alanında iş birliğine hazırız

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Hristodoulidis, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorununun çözümü sonrasında Türkiye ile iş birliğine hazır olduğunu açıkladı.

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Hristodoulidis Kıbrıs Rum tarafının görüşmeye, müzakere masasına oturmaya ve Kıbrıs sorununun çözümü sonrasında Türkiye ile iş birliğine hazır olduğunu açıkladı.

Hristodoulidis pazar günü katıldığı bir etkinlikte konuştu. Gazetecilerin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kathimerini gazetesinde yayınlanan ve enerjinin bir çatışma alanı değil, bir iş birliği alanı olduğunu belirttiği röportajı hakkında yorum yapmasını istemesi üzerine Hristodoulidis, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin herkesle iş birliği yaptığını, Kıbrıs sorununun çözümü sonrasında Türkiye ile de iş birliğine hazır olduğunu söyledi.

Kıbrıslı Rum lider Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in yarın Ankara'ya yapacağı ziyaretin sadece Türk-Yunan ilişkileri açısından değil, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik gösterilen çaba açısından da önemli olduğunu dile getirdi ve Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yapacağı görüşmeden, özellikle müzakerelerin yeniden başlatılması yönünde olumlu bir şeyler çıkacağına dair umudunu ifade etti.

AB tarafının da görüşmeye ve müzakere masasına oturmaya hazır olduğunu ifade eden Hristodoulidis, "başka seçeneğin olmadığını" vurguladı ve "mevcut durumların ne Yunanlar, ne Türkler, ne Türkiye, ne AB, ne de bölgenin yararına olduğu"nu kaydetti.

Kaynak: Politis

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın