Dünya

Navalni’nin ölümünden önceki gece cezaevinde olağan dışılıklar yaşanmış

Hapisteki Rus muhalefet liderinin resmi olarak açıklanan tarih 16 Şubat’ta değil, 15 Şubat gecesi ölmüş olabileceği iddia edildi.

Rus muhalefet lideri Aleksey Navalni'nin öldüğünün açıklandığı 16 Şubat günün bir önceki gecesi, Navalni’nin hapis yattığı cezaevinde olağan dışılıklar yaşandığı iddia edildi.

Avrupa’dan yayın yapan Rus muhalif yayın organı Novaya Gazeta’nın görüşmeyi başardığı, aynı cezaevinde yatan bir tutuklu, "15 Şubat akşamı cezaevinde anlaşılmaz bir heyecan başladı" dedi.

Tutuklu, "Her şey 20:00 ile 20:30 arasında gerçekleşen akşam sayımının büyük ölçüde hızlandırılmasıyla başladı. Bu genellikle tatil arifesinde, gardiyanların acele ettiği zamanlarda olur, ancak dün tatil yoktu. Sonra kışlaya kilitlendik, kışlalar arasında hareket olmayacağı konusunda uyarıldık ve güvenlik güçlendirildi. Akşam geç saatlerde ve gece üç kez bölgeye giren bazı arabaların sesini duyabiliyordunuz, ancak hangi arabalar olduklarını pencereden göremiyordunuz” bilgisini verdi.

Mahkûma göre, 16 Şubat sabahı kışlanın sayımı ile başladı. Cezaevi personeli, daha önce kullanımı hoş karşılanmayan birkaç cep telefonuna, telefon kartına ve hatta çamaşır kazanlarına el koydu. Gardiyanların sözlerinden, mahkûmlar cezaevinde bir teftiş beklendiği sonucuna vardılar.

Tutukluya göre, Navalni’nin ölümü sabah 10'da (Moskova saatiyle 12:00) öğrenildi.

Tutuklu, cezaevinde 50 tane tek hücre tipi oda olduğunu, ceza hücrelerinin kışladan uzakta konumlandığını ancak o bölgeye bir ambulans gitmiş olsaydı, ambulansın gittiğini kolaylıkla anlayabileceklerini belirtti. 

Makhûm,"16'sı sabahı cezaevinde ambulans yoktu; ancak Navalni'nin çoktan öldüğü öğrenildikten sonra geldiler. Bu yüzden Navalni'nin açıklanan zamandan çok daha önce öldüğünü düşünüyorum. Büyük olasılıkla, 15 Şubat gecesi. Aksi takdirde, neden bizi kışlaya sıkıca kilitlesinler ve sabah bir arama yapsınlar’ dedi.

Tutuklu, Rusya Federal Cezaevi Dairesi’nin merkez ofisinden bir komisyonun Navalni'nin ölümünün duyulmasıyla yaklaşık olarak aynı zamanda hapishaneye geldiğini, bu da Navalni’nin açıklanandan çok daha önce öldüğünün bir başka kanıtı olduğunu belirtti.

Kaynak: Novaya Gazeta

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın