Dünya

ABD Ukrayna’ya 175 milyon dolarlık ek silah ve teçhizat sağlayacağını duyurdu

Beyaz Saray'da konuşan Biden, 'Kongre'deki Cumhuriyetçiler, Putin'e umabileceği en büyük hediyeyi vermeye istekli' dedi.

ABD, Rusya karşısında Ukrayna halkını desteklemek için yeni bir silah ve teçhizat paketi duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada Ukrayna'ya yardım etmek için mevcut sınırlı kaynaklarla oluşturulan bu paketin Ukrayna’ya 175 milyon dolara kadar silah ve teçhizat sağlayacağını bildirdi.

Pakette, hava savunma mühimmatları, Yüksek Hareket Kabiliyetli Topçu Roket Sistemleri için ek mühimmat, topçu mühimmatı, Yüksek Hızlı Anti-Radyasyon Füzeleri, anti-zırh füzeleri, küçük silah mühimmatı, engel temizleme için yıkım mühimmatları, kritik ulusal altyapıyı korumak için ekipman ve yedek parçalar, yardımcı ekipman, hizmetler, eğitim ve ulaşım yer alıyor.

Açıklamada, ‘Rusya menfur saldırılarını durdurarak ve kuvvetlerini Ukrayna'dan çekerek bu savaşı sona erdirene kadar, ABD'nin, Ukrayna'nın yanında kararlı bir şekilde duran 50'den fazla ülkeden oluşturduğumuz koalisyona liderlik etmeye devam etmesi elzemdir’ denildi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Amerikan Kongresi’nin ABD Başkanı Joe Biden’ın ulusal güvenlik ek finansman talebini kabul etmek üzere harekete geçmediği sürece, söz konusu paketin Ukrayna'ya sağlanabilecek son güvenlik yardım paketlerinden biri olabileceğini vurguladı. 

Kaynak: ABD Dışişleri Bakanlığı

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden çarşamba günü yaptığı açıklamada, Kongre'nin Ukrayna'ya on milyarlarca dolarlık askeri ve ekonomik yardımı henüz onaylamamasının "çarpıcı" olduğunu söyledi.

Beyaz Saray'da konuşan Biden, "Kongre'deki Cumhuriyetçiler, Putin'e umabileceği en büyük hediyeyi vermeye istekli" dedi.

Amerika'nın güvenilirliğinin hem diğer olası saldırganlar hem de müttefikleri nezdinde tehlikede olduğunu söyleyen Biden, "Ukrayna'ya tedarikte herhangi bir kesinti, Putin'in konumunu açıkça güçlendiriyor" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı, 20 Ekim'de Kongre'den uluslararası acil durumlara yönelik olarak 100 milyar dolardan fazla istisnai fon için oy istemiş, bu miktarın 60 milyar dolardan fazlasının Ukrayna’ya yardımda kullanılacağını bildirmişti.

Cumhuriyetçiler Ukrayna'ya yeni bir paketin desteklenmesi karşılığında Meksika sınırında artan göçmen geçişleri nedeniyle göç politikasının sıkılaştırılmasını talep ediyor.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın