Kıbrıs

Adıyaman’da enkaz altında kalan Kıbrıslılar için bekleyiş sürüyor

Adıyaman'daki İsias Otel'de kalan 35 Kıbrıslı Türkten şu ana kadar 3 veli ve bir öğretmen kendi çabaları ile enkazdan çıkarken, KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'nın 10 kişilik özel ekibi ile birlikte Güvenlik Kuvvetleri ve AKUT Ekiplerinden oluşan toplam 40 personel oteldeki arama kurtama faaliyetlerine devam ediyor. Adıyaman'a ayrıca 30 personel, 8 araç ile Taşucu'na varan Sivil Savunma Arama Kurtarma Ekibi ile 7 personel, 1 araçtan oluşan AKUT ekibi de gitti.

Türkiye’de 10 ili etkileyen büyük depremde yıkılan Adıyaman'daki İsias Otel'de kalan 35 Kıbrıslı Türkten şu ana kadar 3 veli ve bir öğretmen kendi çabaları ile enkazdan çıkarken, Gazimağusa Türk Maarif Koleji Ortaokul kız-erkek takımından öğrenci, veli ve öğretmenlerden oluşan 31 kişi de dahil otelden kurtulmayı bekleyen 100’ü aşkın kişi için kurtarma çalışmaları sürüyor. 

Otelde kayıtlı kalanların 185 kişi olduğu, bu kişiler arasından Kıbrıslı Türk kafileden 4 kişi; Türkiye’den Turist Rehberleri Odaları Birliği’nin (TUREB) eğitim faaliyeti için otelde depreme yakalanan eğitmenlerle birlikte 43 kişilik ekipten ise sadece 12 kişinin kurtarıldığı bilgisi teyit edildi. Bölgeye Kıbrıs'tan giden gazeteci Alihan Pehlivan sosyal medya hesabından 4 saat önce yaptığı paylaşımda '2 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı'nı ancak bu iki kişinin KKTC kafilesinden olmadığını bildirdi.

İsias Otel'deki arama kurtarma çalışmalarından...

Kaynak: Alihan Pehlivan Face hesabı

KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’na bağlı arama kurtarma alanında eğitimli 40 personel ile birlikte 8 tam donanımlı arama-kurtarma aracı Türkiye’de AFAD’la koordineli olarak ihtiyaç duyulan bölgelerde görev yapmak üzere deprem bölgesine giderken, 10 kişilik ikinci ekip özel bir uçakla Adıyaman’daki İsias Otel’deki arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere dün Adıyaman’a vardı. Özel uçağa otelde enkaz altındaki öğrencilerin ailelerinden birer kişi kabul edilebildi.

KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’nın sosyal medya hesabından 7 saat önce yapılan son açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Arama-Kurtarma ekibi, Adıyaman'da KKTC'li öğrencilerin göçük altında bulunduğu İsias Otel enkaz alanına ulaşır ulaşmaz arama kurtarma faaliyetlerine başladı.

Saat 14:30'dan itibaren jandarma ekipleri tarafından çalışma başlatılan enkaza, akabinde 16.30 civarında iş makineleri destek verdi.

19:20 sularında Adıyaman'a uçakla intikal eden ve 10'u Sivil Savunma Arama Kurtarma Ekibi olmak üzere Güvenlik Kuvvetleri ve AKUT Ekiplerinden oluşan 40 personel, İsias Otel enkaz alanında halen çalışmalarını sürdürmektedir.

İsias Otel enkaz alanına ulaşan Sivil Savunma Arama Kurtarma ekibi, enkaz alanında yaptığı dinleme faaliyetine müteakip enkaz kaldırma çalışmalarına başladı. Henüz herhangi bir vatandaşa ulaşılamadı. 

Enkaz kaldırma çalışmalarına eksavatör ve kepçe de destek vermektedir.

Öte yandan, 20:45 sularında 30 personel, 8 araç ile Taşucu'na varan Sivil Savunma Arama Kurtarma Ekibi ile 7 personel, 1 araçtan oluşan AKUT ekibi Adıyaman'a intikal etmektedir” denildi.

Türk Ajansı Kıbrıs, TAK, 'Dün afet yerlerine ulaşan 37 kişilik ekibe ek olarak bugün de 100 kişilik bir destek ekibi ve ekipmanların bölgeye sevk edildiği belirtildi' haberini geçti.

Kaynak: KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı Face hesabı

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın