Dünya

Avrupa Parlamentosu yolsuzluk soruşturması: Eva Kaili serbest bırakıldı

İtirafçı AB eski milletvekili Panzeri ve Eva Kaili’nin sevgilisi Francesco Giorgi suçlamaları kabul etmişti...

Avrupa Parlamentosu 'Qatargate' yolsuzluk soruşturmasında bir şüpheli hariç tüm şüpheliler serbest bırakıldı.

Belçika Savcılığı perşembe günü yaptığı açıklamada, AB Parlamentosu'nun eski başkan yardımcısı Eva Kaili'nin ev hapsi ve elektronik gözetimden kurtulacağını duyurdu. 

Savcılık sözcüsü Eric Van Duyse, Kaili’nin kaçma, delilleri karartma veya diğer şüphelilerle gizli anlaşma yapma riski bulunmadığını kaydetti. 

Van Duyse, Eva Kaili’nin şüpheli olmaya devam ettiğini, bu nedenle sorgulamaya çağrılabileceğini ve Belçika'dan ayrılmak için izne ihtiyaç duyabileceğini söyledi. 

Kaili'nin avukatı Michalis Dimitrakopoulos, Kaili'nin serbest bırakılmasını memnuniyetle karşıladı ve Avrupa Parlamentosu başkan yardımcısı olarak Kaili'nin görevine geri dönmek için başvuruda bulunmayı planladığını söyledi. Parlamento, tutuklanmasının ardından Kaili’yi görevlerinden almıştı. 

Geçen aralık ayında tutuklanan Kaili, Belçika hapishanesinde dört ay geçirdi ve 14 Nisan'da elektronik gözetimle ev hapsine alındı. 

Avukatı, iki yaşındaki kızını ayda iki kez görebildiği Brüksel'deki bir hapishane hücresinde geçirdiği zamanı, gözaltındayken yaşadığı "insanlık dışı" koşulları "işkence" olarak tanımlayarak, şikâyette bulunmuştu.

Belçika polisi geçen aralık ayında baş şüpheli Pier Antonio Panzeri başta AB milletvekillerinin evlerine ve ofislerine baskınlar düzenleyerek Kaili ve sevgilisi Francesco Giorgi'yi tutukladı. Belçikalı yetkililer 1,5 milyon euro nakit para ele geçirdi. Şüphelilerin hepsi Katar ve Fas’tan rüşvet alarak organize bir suç grubuna katılmakla suçlandı. İki ülke herhangi bir yanlışlık yaptığını reddetti. 

Kendisi de eski bir AB milletvekili olan Panzeri, Belçikalı savcılarla bir savunma anlaşması yaptı ve daha kısa bir ceza karşılığında suçlarını itiraf etti. Kaili’nin sevgilisi Giorgi de kısmen suçunu kabul etti ve şubat ayında serbest bırakıldı. Kaili ise hapishanede tutulmaya devam etti. 

Şubat ayında tutuklanan bir diğer şüpheli olan AP üyesi Marc Tarabella, bu ay ev hapsinden serbest bırakıldı. Tarabella bu hafta parlamentodaki işine geri döndü ve birkaç komite toplantısına katıldı.
Kaynak: Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın