Dünya

Birleşik Krallık online kumar oynatan Vivaro’ya 337.631 Sterlin ceza kesti

Birleşik Krallık Kumar Komisyonu, kara paranın aklanmasının önlenmesi ve müşterilerin kumarla ilişkili zararlar yaşama riskini en aza indirecek sosyal sorumluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesi ile online kumar şirketine ceza kesti.

Birleşik Krallık Kumar Komisyonu kara paranın aklanmasının önlenmesi ve müşterilerin kumarla ilişkili zararlar yaşama riskini en aza indirecek sosyal sorumluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesi ile online kumar şirketi Vivaro’ya toplam 337 bin 631 Sterlin ceza kesti.  

Birleşik Krallık’da 2005’de yürürlüğe Kumar Yasası'na göre, lisanslı kumar operatörleri kumarın bir suç kaynağı olmasını, suç veya bozuklukla ilişkilendirilmesini veya suçu desteklemek için kullanılmasını önlemekle, kumarın adil ve açık bir şekilde oynanmasını sağlamakla, çocukları ve diğer savunmasız insanları kumar oynayarak zarar görmekten veya sömürülmekten korumakla yükümlüdür. 

Vivaro Limited soruşturmasında, online kumar şirketinin Kara Para Aklamayı Önleme (AML) politikalarını, prosedürlerini ve kontrollerini uygulamakta başarısızlıkları olduğu bulgulandı ve sorumlu kumar politikaları, prosedürleri, kontrolleri ve uygulamalarındaki eksikliklere sahip olduğu tespit edildi.

Ekim 2020 ile Haziran 2021 arasında kumar işletmesi,'müşterinizi tanıyın' (KYC) kontrollerini yapmaksızın müşterilerinin önemli miktarda para yatırabilmesine izin verdi.

Personeline kumar müşterisinin yatırdığı paranın kaynağını nasıl doğrulayacağına ve hangi destekleyici belgelerin talep edilmesi gerektiğine ilişkin yeterli rehberlik sağlamadı.

Onlien kumar şirketi, ortalama müşteri harcaması düzeyine göre kara para aklamakta kullanılması muhtemel harcamaları sadece çok yüksek rakamlara çıkınca kontrol etti.

Bir müşteri iki ay içinde kumara 14.850 Sterlin yatırabildi

İncelenen müşteriler arasında bir müşterinin iki ay içinde kumara 14.850 Sterlin yatırabildiği tespit edildi. Bu müşteriden gelirlerini tanımlamak için banka ekstreleri istenmediği gibi müşterinin diğer kumar işletmelerinde oynadığı kumardan para elde ettiği açıklaması işletme tarafından sorgulanmadı. 

Bir diğer müşteri, diğer kumar hesabından kazandığını iddia ettiği 270.000 Sterlin’in üzerinde bir bakiye gösteren bir banka ekstresi sundu ve kumar işletmesi bu açıklamayı yeterli gördü

Başka bir müşteri, diğer kumar hesabından kazandığını iddia ettiği 270.000 Sterlin’in üzerinde bir bakiye gösteren bir banka ekstresi sundu. Vivaro, bu paranın kaynağını ek kontrollerle doğrulamadı. 

Kripto para kullanan bir müşterinin riskleri yeterince dikkate alınmadı

Bir diğer müşterinin kumar oynamak için kullandığı kripto para birimine ilişkin riskler yeterince dikkate alınmadı. 

Kumar şirketinin Kumar Yasası’nın yanı sıra 2017 Kara Para Aklama Yönetmelikleri'ni ihlal ettiği tespit edildi.

Şirketin ayrıca yasadaki ‘Sosyal Sorumluluk Kodu Hükmü’ne aykırı davrandığı belirlendi.

Bu hükme göre, lisans sahipleri müşterilerle kumarla ilişkili zararlar yaşama riskini en aza indirecek şekilde iletişime girmelidir.

Lisans sahibi kumar oynama riski altında olabilecek veya kumardan zarar görebilecek müşterileri belirlemek, bu müşterilerle etkileşimde bulunmak, etkileşimin müşteri üzerindeki etkisini değerlendirmek zorundadır.

Bir müşterinin 4 günlük bir süre içinde 4.000 Sterlin yatırmasına ve kaybetmesine izin verildi

Buna rağmen işletme, bir müşterinin 4 günlük bir süre içinde 4.000 Sterlin yatırmasına ve kaybetmesine izin verdi.

Ayda 5.000 Sterlin maaşı olan bir müşterinin 5 ayda 20.000 Sterlin’i kumara yatırmasında sakınca görülmedi

Ayda 5.000 Sterlin maaşı olan bir başka müşterinin 09 Eylül 2020 ile 05 Şubat 2021 tarihleri arasında 20.000 Sterlin’i kumara yatırmasında sakınca görülmedi. Bu rakam müşterilerin maaşının yaklaşık % 80'ine tekabül ediyordu ve lisans sahibi bu harcama seviyesini yeterince gözden geçirmedi.

Şirket risk altındaki müşterileri belirlemekte ve bu müşterilerle sorumlu kumar etkileşimine girmekte yeterli kaynağa ve personele sahip değildi.

Kaynak: Gambling Commission

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın