Dünya

Çin’in uzun zamandır Kanada seçimlerine müdahale ettiği ileri sürülüyor

Kanada seçimlerine birden fazla kez Çin'in müdahale etmeye çalıştığı iddiaları karşısında Kanada'da bağımsız bir soruşturma başlatılıyor.

Kanada'da iktidara güven oyu veren sol eğilimli muhalefet partisi NDP (New Democratic Party, Yeni Demokrasi Partisi) lideri Jagmeet Singh, Çin'in 2019 ve 2021 Kanada seçimlerine müdahale ettiği iddialarına ilişkin kamuoyu soruşturması çağrısında bulundu. Kanada’nın seçim gözlemcisi bağımsız bir soruşturma başlatacağını duyurdu.

Pekin Kanada'nın seçimlerine müdahale etmeye çalıştığı iddialarına tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, perşembe günü Yeni Delhi'deki G20 dışişleri bakanları toplantısında Kanadalı mevkidaşı Mélanie Joly ile yaptığı toplantıda iddiaları "tamamıyla yanlış ve saçma" olarak nitelendirerek reddetti.

Kanadalı medya kuruluşu Global News geçtiğimiz kasım ayında Çin müdahale ağının, Kanada seçimlerinin Başbakan Justin Trudeau'nun Liberal partisi lehine sonuçlanması ve Çin'e düşman olarak görülen adayları yenmek için çalıştığına ilişkin bir haber yayımlamıştı. 

Yayın kuruluşu, Kanada Güvenlik İstihbarat Servisi'nden gelen son bilgilere dayanarak, Çin'n Çin Komünist Partisi'ne (ÇKP) bağlı adaylara aracılar yoluyla ödeme yapmaya çalıştığını, politikalarını etkilemek için milletvekillerinin ofislerine ajan yerleştirmeyi denediğini, Ottawa'da nüfuzunu artırmak için eski Kanadalı yetkililer ile iş birliği yapmanın yollarını aradığını ileri sürdü ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kendisine tehdit olarak gördüğü Kanadalı politikacıları cezalandırmak için saldırgan kampanyalar düzenlediğini iddia etti.

Haberde, Başbakan Justin Trudeau ve bazı kabine bakanlarının geçen ocak ayında istihbarat teşkilatları tarafından seçimlere dış müdahale iddiaları hakkında bilgilendirildiği kaydedildi.

Kanada Seçim Komiseri Caroline Simard, perşembe günü parlamento komitesine verdiği demeçte, "Bu inceleme, herhangi bir somut yanlışlık kanıtı olup olmadığını belirlemek için devam ediyor" dedi.

Hükümet tarafından yayınlanan raporlar, Çin'in Kanada seçimlerine müdahale etmeye çalıştığını, ancak başarısız olduğu sonucuna vardı.

Kanada İstihbarat Teşkilatı Başkanı David Vigneault perşembe günü yaptığı açıklamalarda, Çin Komünist Partisi'nin bir biriminin, Birleşik Cephe Çalışma Departmanı'nın "dış müdahale yapmaya adanmış" bir daire olduğuna ve Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan daha büyük bir bütçeye sahip olduğuna dikkati çekti.

Kaynaklar: Global NewsFinancial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın