Dünya

Emrullah Turanlı, düşük fiyata mülklerini satarak borçlarını kapatıyor

Ercan Havalimanı işletmecisi T&T'nin büyük ortağı, Taşyapı İnşaat'ın sahibi Emrullah Turanlı İstanbul'daki 110-120 milyon dolarlık bir otelini 66 milyon dolara elden çıkardı.

Ercan Havalimanı işletmecisi T&T'nin büyük ortağı, Taşyapı İnşaat’ın sahibi Rize, İkizdereli Emrullah Turanlı’ya ait İstanbul’da bir otel el değiştirdi.

Uzun yıllar, açılan davalarla tartışılan İstanbul, Kadıköy Moda’daki 250 odalı otel, ‘DoubleTree by Hilton’ adı ile faaliyet gösteriyordu.

Halktv.com.tr'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre, konuya yakın 3 ayrı kaynaktan, Taşyapı’nın sahibi Emrullah Turanlı’ya ait otelin el değiştirdiği teyit edildi.

Otel, merkezi Ankara’da bulunan Caba İnşaat Enerji San. Tic. AŞ’ye satıldı. 

Caba İnşaat’ın, İstanbul Kadıköy’de yeni bir şubesi kuruldu. 24 Mart 2023’te kurulan şirketin sermayesi 1 milyar lira. Otelin devri de bu şirkete yapıldı.

Emrullah Turanlı: "2 milyar dolar zarar ettim”

Otelin satışı ile ilgili telefonla ulaşılan Emrullah Turanlı, oteli 66 milyon dolara sattığını doğruladı. Turanlı, otelin gerçek değerinin 110-120 milyon dolar olduğunu belirtti. Turanlı, otelini düşük fiyata satmak durumunda kaldığına işaret etti. Yaşadıkları nedeni ile öfkeli olduğu anlaşılan Turanlı, “Sözde siyasetçi ve bürokratlar nedeniyle 2 milyar dolar zarar ettim. Ruhsatlarımı alamadım. Arsalarımın üzerine kaçak binalar inşa ettiler. Bunun için mallarımı bedava sattım” ifadelerini kullandı.

“Kim bana zulm ettiyse Allah bin belasını versin”

Turanlı açıklamasının devamında “Kim bana zulm ettiyse Allah bin belasını versin. Bu şirkette 30 bin kişi varken 5 bin kişiye düştüm. Sadece oteli değil, dairelerimi ve arsalarımı da yarı fiyatına sattım. Çok mal sattım. Satıyorum da…” diye konuştu. Turanlı, yaptığı satışlardan elde ettiği para ile de borçlarını kapattığı bilgisini verdi.

“Bir insan niye malını bedava veya ucuza satsın... 30 yıllık emeğimi sıfırladılar”

Adını vermediği kimi siyasetçi ve bürokratlar nedeni ile büyük zarara uğratıldığını savunan Turanlı şu ifadeleri kullandı: “Bir insan niye malını bedava veya ucuza satsın. Allaha dua ediyorum; bana zulüm edenlerin belasını versin. 30 yıllık emeğimi sıfırladılar.”

Ticaret Odası’na kaydı 1985 yılında yapılan 900 milyon sermayeli Taşyapı İnşaat AŞ, sektörün en güçlü oyuncuları arasında yer alıyordu. Altyapı, lüks konut ve restorasyon işlerinde uzmanlaşan şirket, onlarca büyük projede yer aldı. Şirketin sektördeki güçlü konumu kadar, kimi projelerine ilişkin ‘imar’ tartışmaları da uzun süre gündemde kaldı.

66 milyon dolara DoubleTree by Hilton’i alan alan Caba İnşaat AŞ, yurtiçi ve yurtdışı bir dizi projeyi üstlenen bir firma. Şirket, 25 bin kişilik kapasitesi ile özel yurt sektörünün güçlü oyuncularından biri. Şirketin, Erbil, Diyarbakır ve İstanbul’da da otelleri bulunuyor. 

1998 yılında Diyarbakır’da kurulan Caba İnşaat ise Abdurrahim Balyen ile Cahit Balyen’e ait.
Kaynak: HalkTV

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın