Kıbrıs

Erdoğan ‘adadaki gerçekler’e gönderme yaptı; Miçotakis ‘Kıbrıs konusunda aynı fikirde değiliz’ dedi

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis arasındaki Atina'da gerçekeşen görüşme genel olarak olumlu geçerken, Kıbrıs konusundaki anlaşmazlık bir kez daha gün yüzüne çıktı.

Yunanistan'a giden Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu ile başkent Atina’da görüştü. 

Olumlu geçen görüşmelerde Kıbrıs konusundaki anlaşmazlık ise dikkat çekti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in düzenlediği  ortak basın toplantısında Kıbrıs konusundaki anlaşmazlıklar bir kez daha gün yüzüne çıktı.

Erdoğan: "Kıbrıs meselesinin adadaki gerçekler temelinde adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulması tüm bölgenin yararına olacaktır"

Atina'da olmaktan memnun olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısında Kıbrıs’a değinirken ‘Kıbrıs meselesinin adadaki gerçekler temelinde adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulması tüm bölgenin yararına olacaktır’ dedi.

Erdoğan, “Sayın Başbakan ile görüşmelerimizde Ege ve Doğu Akdeniz'deki tutumlarımız hakkında görüş alışverişinde bulunduk ve Dışişleri Bakanlarımızın bu konudaki çalışmaları kararlı şekilde ele almalarını istedik. Mevcut sorunlarımızı yapıcı diyalog, iyi komşuluk ve uluslararası hukuk çerçevesinde müşterek çabalarla çözüme kavuşturmak samimi temennimizdir” dedi.

Erdoğan'ın ‘Ege’yi bir barış ve işbirliği denize haline getirelim’ derken, Doğu Akdeniz için benzer bir ifade kullanmadı

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizler aynı denizi, aynı coğrafyayı, aynı iklimi hatta bir çok alanda aynı kültürü paylaşan iki komşu ülkeyiz. İki kardeş arasında dahi anlaşmazlıklar olabilirken iki komşu arasında görüş ayrılıklarının yaşanması gayet doğaldır. Mesele bunları çözme iradesidir. Biz Ege'yi bir barış ve işbirliği denizi haline getirelim istiyoruz. Türkiye-Yunanistan olarak atacağımız ortak adımlarla tüm dünyaya örnek olalım arzusundayız. Açık söylüyorum bizim aramızda çözülemeyecek kadar hiçbir sorun yok. Yeter ki hüsnüniyetle hareket edelim, büyük resme odaklanalım, denizi geçip derede boğulanlardan olmayalım. Sayın Kiryakos'un da bizimle aynı kanaati paylaştığını görmekten ayrıca büyük bir memnuniyet duyuyorum” dedi.

Miçotakis: "Kıbrıs konusunda aynı fikirde değiliz"

Politis gazetesinin Yunan basınına atıfla bildirdiğine göre, ortak basın toplantısı sırasında Yunanistan Başbakanı Miçotakis, 'Uluslararası hukuka uymanın gerekliliği konusunda, hangi biçimde ortaya çıkarsa çıksın saldırganlığın, aşırıcılığın ve terörizmin her biçiminin kınanmasında aynı fikirde olmalıyız' dedi.

Miçotakis, ‘Kıbrıs konusunda aynı fikirde olmadıkları’nı belirterek, ‘Bizim için açıkça söylüyorum, BM Güvenlik Konseyi kararlarından başka bir çözüm yoktur. Diyalog, 2017'de kesintiye uğradığı yerden yeniden başlatılmalıdır. Ancak bu sayede önemli bir ilerleme olabilir" dedi.

"Ege ve Doğu Akdeniz'de kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge'nin sınırlandırılması yaklaşımına gidilebilir"

Yunanistan Başbakanı, 'uluslararası yargı önünde çözülebilecek şekilde Ege ve Doğu Akdeniz'de kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge'nin sınırlandırılması yaklaşımına gidilebileceği'ni, uluslararası anlaşmazlıkların çözümünde en güvenli yol göstericinin 'uluslararası hukuk ve özellikle deniz hukuku olduğu'nu dile getirdi.

Doğu Akdeniz'de güvenlik ve barışı tehdit eden durumların yaşandığını hatırlatan Miçotakis, "İki ülkenin çok iyi bir şekilde, bir arada, çok sakin bir ortamda ilişkilerini devam ettirmesi çok önemli. Her bir tarafın yaşadığı sorumlara çözüm yaratabilmek çok önem arz ediyor" diye konuştu.

Miçotakis önümüzdeki ilkbaharda Ankara'yı ziyaret etmeyi planladığını da bildirdi.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın