Kıbrıs

Fenomen Fidias çıkmasa yükselişteki ELAM üçüncü sırada olacaktı

Fileleftheros gazetesi, üç Kıbrıslı Türk adayın da seçilememesi karşısında 'Kıbrıslı Türkler randevuyu kaçırdı’ yorumunu yaptı.

Güney Kıbrıs’ta 24 yaşındaki sosyal medya fenomeni, YouTuber Fidias Panagiotou'nun ilk kez katıldığı Avrupa Parlamentosu seçimlerinde % 19,3 oy alması ‘siyasi sistemin yenilgisi’ olarak değerlendiriliyor. 

Politis gazetesi, aşırı sağdaki ve yükselişteki ELAM’ın, Fidias seçime girmeseydi DİSİ ve AKEL’in ardından üçüncü sıraya yerleşeceğine dikkat çekti.

ELAM 2009 Avrupa seçimlerindeki sadece %0,2 oy almışken, 2021 parlamento seçimlerinde yüzde 6,7, dünkü seçimlerde ise oyların yüzde 11,2'sini aldı.

DİSİ oylarında %4’lük bir düşüş yaşanırken, DİSİ’deki iç kargaşaya rağmen AKEL’in oy kaybetmesi dikkat çekti.

DİKO, EDEK ve DIPA da ağır bir yenilgiye uğradı. İki toplumlu parti Volt, seçim öncesi dönemde çıtayı oldukça yükselttiği için 2,9'luk oy yüzdesinden memnun kalmadı. 

DİSİ oyların %24,8’ini, AKEL %21,5’ini, Fidias %19,4’ünü alırken, ELAM %11,2, DİKO %9,7, EDEK %5,1,
VOLT %2,9, DIPA %2,2’sini aldı. Diğer partiler yüzde 2 oy bile alamadı.

Fidias’ın başarısını yorumlayan Fileleftheros gazetesi, siyasi sistemin itibarsızlaştırılması karşısında vatandaşların Fidias’la partilere ses getiren bir mesaj gönderdiğini belirtti.

Gazete, ‘Apolitiklerin hakim olmaması için siyasetin değişmesi, partilerin değişmesi gerektiğini seçim sonuçlarının doğruladığı aşikâr. Bu aynı zamanda vatandaşların da mesajıydı’ diye yazdı.

‘Kıbrıslı Türkler randevuyu kaçırdı'

Aynı değerlendirmede, ‘Kıbrıslı Türkler randevuyu kaçırdı’ denilerek, üç partideki (AKEL, Ekolojistler, Volt) üç Kıbrıslı Türk adayın Kıbrıslı Türk seçmeni harekete geçiremediği, rejimin caydırıcı olduğu, bazı ilericilerin de bu seçimlerin "Kıbrıslı Türklerin seçimi olmadığını" ilan etmesinin de Kıbrıslı Türklerin seçime katılımının düşük seyretmesinde rol oynadığı kaydedildi.

Fileleftheros'un haberinde, ‘Katılımın düşük olmasının Kıbrıs meselesi açısından da endişe verici olması gerektiğini belirtmek gerekir. Avrupa seçimleri Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin birlikte oy kullandığı tek seçimdir. Kıbrıslı Türkler, Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olmalarına rağmen, bu statüden tam olarak yararlanırken, çoğunluğu Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmamayı tercih etmektedir’ denildi ve bir önceki seçimlerde de sadece bir Kıbrıslı Türkün, Niyazi Kızılyürek’in milletvekili seçildiği hatırlatıldı.

Avrupa Parlamentosu’nda Kıbrıs Cumhuriyeti, DİSİ'den Loukas Fourlas ve eski Sağlık Bakanı Michalis Hatzipantela, AKEL'den Giorgos Georgiou, DİKO'dan Kostas Mavridis, bağımsız aday YouTuber Fidias Panagiotou, ve ELAM’dan Geadis Geadi ile 6 milletvekili tarafından temsil edilecek.

Kaynaklar: Fileleftheros - Politis

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın