Dünya

Fransız halkı aşırı sağa ve ırkçılığa geçit vermedi

Fransa seçimleri: Fransa'nın solcu Yeni Halk Cephesi şok edici bir zafer kazandı ama işin zor kısmı şimdi başlıyor.

Fransa’da dün yapılan erken genel seçimlerin ikinci turunda soldaki Yeni Halk Cephesi en fazla sandalyeyi kazandı ve Cephe, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisini ve üçüncü sıradaki aşırı sağcı Ulusal Birlik'i geride bıraktı. 

Sürpriz sonuçlar, aceleyle bir araya getirilen geniş sol koalisyonu iddialı programını yürürlüğe koymasını sağlayacak mutlak çoğunluktan yoksun bıraktı. Yeni Halk Cephesi (NFP) 182 sandalye, Birlikte (Ensemble) 168 sandalye, Ulusal Birlik (RN) 143 sandalye, Cumhuriyetçiler 45 sandalye, Sağ 15 sandalye, Sol 13 sandalye kazandı.

Yeni Halk Cephesi adındaki sol koalisyon birkaç partiden oluşuyor: Radikal soldaki Boyun Eğmeyen Fransa; daha ılımlı Sosyalist Parti; yeşil Ekolojist parti; Fransız Komünist Partisi; merkez soldaki Place Publique ve diğer küçük partiler. Yeni Halk Cephesi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un erken genel seçim çağrısından birkaç gün sonra oluştu.

Grubun en öne çıkan figürü, 72 yaşındaki, Boyun Eğmeyen Fransa lideri Jean-Luc Mélenchon'dur.

Yeni Halk Cephesi Filistin'i derhal tanıma sözü verdi

Yeni Halk Cephesi, asgari aylık ücreti artırma, temel ihtiyaç maddelerinin fiyatına tavan koyulması, enerji fiyatlarının dondurulması, servet vergisinin tekrar yürürlüğe girmesi ve Macron'un Fransa'da emeklilik yaşını yükselten ve pek rağbet görmeyen emeklilik reformunu iptal etme sözü verdi. Dış politika konusunda Cephe, Filistin devletini "derhal tanıma" ve İsrail ile Hamas'a Gazze'deki ateşi kesmeleri için baskı yapmaya söz verdi.

Fransa'da seçim için bir araya gelen farklı müttefiklerin çoğu, Marine Le Pen'in aşırı sağının pazar günü erken seçimleri kazanamamasıyla ve en kötüsünün atlatılmasıyla rahat bir nefes aldı.

Le Pen'in Ulusal Birlik partisi (RN) anketlerde birinci olmak için favoriydi, bu da Fransa'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk aşırı sağcı hükümeti riskini artırıyor ve Euro bölgesinin ikinci büyük ekonomisinde ekonomik politikaları ve dış politikayı altüst etmekle tehdit ediyordu.


Dünyada Fransa seçim sonuçlarına tepkiler gecikmedi. İspanya başbakanı, Fransa ve Britanya'daki seçmenleri "aşırı sağın reddedilmesi" nedeniyle övdü. İspanya Başbakanı Pedro Sánchez, sol görüşlü Yeni Halk Cephesi'nin Fransa parlamento seçimlerinde en fazla sandalyeyi kazanmasının ardından Fransa ve Britanya'daki seçmenleri aşırı sağı reddettikleri için selamladı. 

Sánchez X’ten şunları yazdı: "Bu hafta, Avrupa'nın en büyük iki ülkesinden ikisi, İspanya'nın bir yıl önce seçtiği yolun aynısını seçti: Aşırı sağın reddedilmesini ve insanların sorunlarına ciddi ve cesur politikalarla çözüm üreten sosyal bir sola kararlı bağlılığını. İngiltere ve Fransa ilerlemeye ve toplumsal ilerlemeye EVET, hak ve özgürlüklerdeki gerilemeye HAYIR dedi.’

Polonya Başbakanı Donald Franciszek Tusk, sonucu "Paris'te coşku, Moskova'da hayal kırıklığı, Kiev'de rahatlama. Varşova'da mutlu olmak için yeterli" yorumuyla kutladı.

Avrupa Birliği Ekonomi Komiseri Paolo Gentiloni, "Yaşasın Cumhuriyet!" diye yazdı.

Alman Milletvekili ve SPD Partisi Dış Politika Sözcüsü Nils Schmid, "En kötüsü önlendi, RN [Ulusal Birlik] iktidar çoğunluğunu oluşturamıyor" açıklamasını yaptı.

Kaynaklar: Le Monde- France 24- CNN

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın