Kıbrıs

Devletin hastanesi milletin derdi oldu

Sağlığın amiral gemisi Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde ne hijyen sorunu ne park yeri sorunu ne de ilaç sorunu çözüldü, üstüne bir de sistem sorunu eklenince devletin hastanesi millete dert oldu.

Bina ömrünü uzun yıllar önce tamamlayan Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde arzu edilen hizmet kalitesi bir türlü sağlanamıyor.

►Dere mide bulandırıyor

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin orta yerinden geçen dere, görenin midesini bulandırıyor. 

Yeşil, kahverengi ve siyah karışımı pis suların bezendiği dereye atılan çöpler durumun vahametini arttırıyor. 

►Her yer pis

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, bir yandan şifa dağıtırken diğer yandan sağlıklı insanları bile tehdit ediyor.

Hastanede özellikle poliklinik bölümünde hijyen eksikliği gözlerden kaçmıyor. Duvarlardan yerlere, lavabolardan tuvaletlere, manzara deyim yerindeyse göz kanatıyor.

Gerek binanın eski ve bakımsız olması gerekse bazı vatandaşların özellikle ortak kullanım alanlarındaki duyarsız davranışları hastaneye yakışmayan görüntülere neden oluyor.

►Personel binanın önünde iniyor hasta metrelerce yürüyor

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin kanayan yarası park yeri sorununa da yıllardır çare olunamıyor. 

Hastaneye gerek tedavi amaçlı giden insanlar gerek hasta yakınları, araçlarını park edecek yer bulamıyor.

Hemen her yerin personel park yeri olarak belirlendiği hastane otoparkında hasta ve hasta yakınlarının araçlarına yer olmuyor, personel bina önüne park edip iniyor, hastalar metrelerce yürüyor.

►Eczanesi var ilacı yok

Devletin eczanesinde ise çoğu ilaç yok, birçoğu da stoklarda tükenme noktasında. İlaç eksikliği sorunundan en fazla da kronik hastalar mağdur oluyor.

Devlete yıllarca sigorta primi yatıran vatandaş, bin bir zorlukla muayene olduğu devlet hastanesinde ilaca ulaşamıyor. 

Doktor reçeteyi yazıyor, hastayı hastane bünyesindeki eczaneye yönlendiriyor, hasta devletin eczanesinden eli boş dönüyor. 

►Kayıt sistemi derdi de kronikleşti

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde sıklıkla yaşanan sistem sorununa da köklü çözüm getirilemedi. Hastanede bu sabah yine kayıt sistemi çöktü, yüzlerce hasta mağdur oldu.

Derdine çare bulmak için sabahın erken saatinde hastaneye giderek sıra numarası alan hastalar, saatlerce bekledikten sonra “sistem yok, ne zaman düzelir bilinmez ama şu anda hizmet veremeyiz” cevabını alınca poliklinikte tansiyon yükseldi. 

Bazı hastalar ve hasta yakınları olaya öfkeyle yaklaştı, sistem sorunu sebebi ile hizmet veremeyen personel de gerginlikten nasibini aldı.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın