Dünya

'HDP içerisinde Demirtaş cezaevinden çıkmasın isteyenler var'

HDP (Halkların Demokratik Partisi) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, aktif politikayı şu aşamada bıraktığını duyurdu.

Edirne Cezaevi'nde Kasım 2016'dan bu yana tutuklu bulunan HDP (Halkların Demokratik Partisi) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twiter’dan aktif politikayı bıraktığını duyurdu.

Yarın yayımlanacağını yazdığı bir röportajdan iki paragraf aktaran Demirtaş, paylaşımında aktif politikayı bıraktığını duyurdu:

"Ben kendi adıma, halkımıza layık bir politika ortaya koyamadığımız için içtenlikle özür diliyorum. Pratikteki çabalarımla bu eksiklikleri giderme sözü veriyorum. 

Ayrıca, bana yönelik yapıcı eleştirilere teşekkür ediyorum. Eleştirilerden yararlanmaya çalışacağım. Mücadeleyi cezaevinden her yoldaşım gibi dirençle sürdürürken, aktif politikayı bu aşamada bırakıyorum."

Demirtaş Artı Gerçek’de yayımlanan ‘HDP açısından TBMM seçimi: Neden böyle oldu?’ başlıklı yazısında ise partisine pek çok eleştiri yaptı.

Demirtaş yazısının bir bölümünde şu eleştirileri yaptı:

“Genel durum böyleyken eğer 63 milyon seçmenin olduğu bir ülkede “Milletvekilliği seçiminde yüzde 15’i aşacağız, Cumhurbaşkanlığı seçiminde de muhalefet adayının yüzde 50’yi geçmesini sağlayacağız” diyorsanız seçime bir ay kala başlattığınız ve profesyonellikten uzak, bir yöre derneğinin seçim çalışması gibi amatörce bir yaklaşımla başarılı olamazsınız.

Bu vesileyle bazı konulara açıklık getirmekte yarar görüyorum. 

Son beş yıldır HDP Genel merkezine yazdığım mektuplarla, gönderdiğim mesajlarla ve makalelerimle bu gerçeği anlatmaya çalışıyorum fakat her seferinde, sesim yankılanıp bana geri dönüyor.

Yaşanan birçok şey var ve bunları halka yansıtmayı doğru bulmadığım için kurumları işletmeye gayret ediyorum. Ne yazık ki çoğu zaman da kurumlar işlemiyor.

Kimileri belki anlayamadı ama 1 Ocak 2023 tarihinde kısıtlı olanaklarımla seçim kampanyası başlatırken amacım, kitleleri de kurumları da alarm durumuna geçirmekti.

Öncesinde de bize önyargıyla bakan tüm toplumsal kesimlere ulaşabilmek için cezaevinden olağanüstü çaba sarf ettim. Yaklaşık beş bin kişiye mektup ve kart yazdım, binlerce tweet, yüzlerce makale ve röportaj ile HDP’ye kendi imkanlarımla alan açmaya çalıştım. Çünkü çok büyük bir boşluk vardı ve kimse de bu boşluğu doldurmayı denemiyor ya da denese bile başaramıyordu. Ancak bizim mahalleden bazı arkadaşlar bu çabaları anlamaya çalışmak yerine “kendini öne çıkarıyor” düşüncesiyle linç etmekle uğraştılar. Oysa varsa eksiklikler, yetmezlikler ancak eleştiriyle, öneriyle giderilebilir, vefasızca saldırmakla değil.

Sonuçta partimize, halkımıza seçim kazandırmaya çalıştım. Parti binalarında boş dedikodularla uğraşanların da etkisiyle, siyasal alanda istediğimiz uyumu ve ortaklaşmayı ne yazık ki yaratamadık. Bunun için de herkesten önce ben kendi eksiğimi kabul edip özeleştirel yaklaşıyorum. Ben de daha fazla çaba göstermeliydim, ortaklaşmaya zorlamalıydım. Tüm arkadaşlarımın da AKP-MHP sistemini doğru çözümleyip zamanında doğru hamleler yapmadıkları ve benim üzerimden yapılan algı operasyonlarına karşı önlemler geliştirmedikleri için özeleştiri yapması gerekiyor.” 

Selahattin Demirtaş seçim sonrası ilk tweetini 28 Mayıs’da yayımlamış ve “Yenilmedik. Yenilmediğimiz için de sakın kimse umutsuz olmasın. Asla teslim olmak yok. Mücadeleye devam, devam, devam...” demişti.

Demirtaş 30 Mayıs tarihli tweetinde ise “Hileli ve sahte bir zaferin sarhoşluğuyla, lüks sarayının balkonundan gırtlağını yırtarcasına iftira, tehdit ve hakaretlerini sürdüren yaşlı kral ve karşısında yalanlardan, hazdan başı dönmüş bir linç güruhu, hep beraber “idam” diye bağırıyor. 

Olay, bir zamanların Fransa’sında geçmiyor. Sene 2023, yer Ankara. 

“Siz benim ceketimi bile asamazsınız” diyeceğim ama buna bile değmezsiniz. Sadece şunu söyleyeyim: 

Ben, adını aldığım Kudüs fatihi büyük Kürt Komutan Selahaddin Eyyubi'nin torunuyum. Günü geldiğinde, hepinize adil davranacağıma söz veriyorum” ifadelerini kullanmıştı.

"HDP içerisinde Demirtaş cezaevinden çıkmasın isteyenler var”

Cumhuriyet gazetesi, Halk TV'ye iktibasla Demirtaş’a yakın isimlerin Demirtaş’ın uzun bir süredir parti içerisinde dinlenmediğini yazdı. 

Demirtaş’a yönelik HDP içerisinde bir yok sayma durumu yaşandığını iddia eden bir kaynak, “Demirtaş sussun istiyorlar. Yaptığı öneriler dinlenmiyor. Üstüne bir de seçim sonuçları da böyle gelince Demirtaş’ı sorumlu tutmaya kalktılar. HDP içerisinde Demirtaş cezaevinden çıkmasın isteyenler var” dedi.

Demirtaş’ın HDP’ye yazdığı 3 sayfalık öneri metinlerine dahi HDP’den sadece “Teşekkür ederiz” yanıtının geldiğini aktaran aynı kaynak “Demirtaş’ın boğazına kadar geldi. Artık dayanamadı” diye konuştu.

Kaynaklar: Selahattin Demirtaş Twitter hesabı - Cumhuriyet

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın