Dünya

İngiltere seçimleri: Oylarını iki kat artıran İşçi Partisi seçimi kazandı

İngiltere genel seçimlerinde dün yapılan oy verme işlemleri tamamlandı. Sandık çıkış anketlerine göre İşçi Partisi büyük bir çoğunluk elde etti. Muhafazakâr Parti tarihinin en kötü seçim sonucunu aldı.

Birleşik Krallık'ı oluşturan İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'da seçmenler genel seçim için dün sandığa gitti.

Henüz kesin olmayan sonuçlara göre Keir Starmer'ın başkanlığındaki İşçi Partisi’nin 405 sandalye kazanacağı tahmin ediliyor.

Avam Kamarası'nda çoğunluk için 326 oy gerekiyor.

İşçi Partisi yaklaşık 5 sene önce yapılan genel seçimde 203 sandalye almıştı.

Revize edilen sandık çıkış anketleri doğru çıkarsa, İşçi Partisi 5 sene içinde sandalye sayısını yaklaşık iki kat artırmış olacak.

İktidarı kaybeden Muhafazakâr Parti'nin 154 sandalye kazanması beklenirken, partinin beş sene önceki sandalye sayısı 365'ti.

Muhafazakâr Parti'nin son kabinesinde yer alan birçok bakanın seçilememe olasılığı bulunuyor.

44 yaşındaki Muhafazakâr Parti lideri Rishi Sunak, İngiltere'de Hint kökenli ilk başbakan olmuştu.

Sunak daha önce Boris Johnson'ın kurduğu hükümette maliye bakanlığı yapmış, Johnson'la yaşadığı görüş ayrılıkları sonrası istifa etmiş, Ekim 2022'de genel başkan seçilmiş ve başbakan olmuştu.

61 yaşındaki İşçi Partisi lideri ise Keir Starmer ise partisinin 2019'daki seçim yenilgisi sonrası Nisan 2020'de genel başkan seçilmişti.

Starmer daha önce Kraliyet Savcılık Kurumu Başkanı olarak görev yapmıştı.

Sandık çıkış anketlerine göre Liberal Demokratlar’ın 56, İskoçya'nın bağımsızlığını savunan İskoç Ulusal Partisi SNP’nin 6, Brexit’i savunmuş, göçmen karşıtı aşırı sağdaki Reform UK’nin 4, Galler’in Britanya’dan bağımsızlığını savunan Plaid Cymru partisinin 4, Yeşiller’in 2, Kuzey İrlanda’nın 18 milletvekili çıkarması ve bağımsız aday, İşçi Partisi eski lideri, partiden ihraç edilen Jeremy Corbyn’in de seçimleri kazanması bekleniyor.

Muhafazakâr Parti'nin tarihindeki en kötü sonucun aldığı seçimlerde, parti sandalye sayısı bakımından 1906 seçimlerindeki 156 sandalyelik önceki en kötü sonuçtan bile daha az sandalye alarak 154 sandalye ile büyük bir hezimete uğradı.

İşçi Partisi’nin geri dönüşü, insanların alışkanlıkla oy kullandığı İngiliz siyasetindeki bağlılıkların eskisi kadar güçlü olmadığını ve seçmenlerin başarısız oldukları düşünülen politikacıları sert bir şekilde yargılamaya hazır olduğu gerçeğini yansıtıyor. 

Seçimlerin bir diğer süprizi ise 30 senedir milletvekili seçilmeye çalışan aşırı sağdaki Nigel Farage’ın sekizinci denemede bir koltuk kazanarak Clacton Milletvekili seçilmesi oldu. Nigel Farage daha önce UKIP (Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi) lideri olarak İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması (Brexit) için kampanya yürütmüş, 2016'daki referandumda başarılı olmasının ardından Brexit Partisi'ni yönetmişti.

Farage ve partisi ‘net sıfır göç’ü, İngiltere ile AB arasında Kuzey İrlanda konusunda imzalanan, ticaretin kolaylaştırılması için malların dolaşımını düzenleyen Windsor Çerçevesi'ni iptal edilmesini; İngiltere’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden ayrılmasını ve dış yardımın %50 azaltılmasını savunuyor.

Kaynaklar: BBC - The Guardian

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın