Dünya

İran’ın İsrail’e saldırısının sınırlı olması petrol fiyatlarını düşürdü

Tahran'ın meselenin 'sonlandırılmış sayılabileceğini' açıklamasıyla ham petrol fiyatları düştü.

Petrol fiyatları, İran'ın İsrail'e yönelik saldırısına adeta omuz silkti. Petrol fiyatlarının, çatışmanın kontrol altında tutulacağı yönündeki spekülasyonlar nedeniyle gerilemesi diklat çekti. Tahran'ın meselenin 'sonlandırılmış sayılabileceğini' söylemesiyle ham petrol fiyatları düştü.

Brent ham petrol pazartesi günü başlangıçta sadece %0,7 artışla varil başına 91,05 dolara yükseldi, ardından 90 dolara düştü. 

İran'ın 1 Nisan'da İsrail’e misilleme yapacağını duyurmasından sonra Brent ham petrolü saldırıya kadar %3,5 artmış ve 90 doların üzerine çıkmıştı ve İran saldırısının sınırlı bir saldırı olduğuna yönelik açıklamalar fiyatların düşmesini sağladı. Bitcoin de 2023'ten bu yana en büyük düşüşü gördü.

Bununla birlikte analistler, Orta Doğu'da gerilimin daha da artması durumunda petrolün varil başına 100 dolara doğru hareket etmesinin mümkün olduğunu tahmin ediyor. 

Petrolün, Yemen kıyılarındaki gemilere yönelik önceki saldırılara tepkisi, bu saldırılar doğrudan enerji yüklerini hedef almadığı için bastırılmıştı. İran'ın gerilimi tırmandırmasıyla birlikte tüccarlar, dünya petrolünün yaklaşık beşte biri için önemli bir drenaj noktası olan Hürmüz Boğazı'ndaki akışlara daha fazla odaklanacak. Buradaki potansiyel aksamalara ilişkin gerilim, tankerlere yönelik herhangi bir saldırı durumunda potansiyel artışlarla birlikte petrolün risk primini artırabilir.

Bloomberg Economics gelişen piyasalar başekonomisti Ziad Daoud, “İran, misillemesini maksimum sembolizm ama minimum hasara yol açacak şekilde tasarladı. Ancak saldırı İsrail'in tepkisini tetiklerse çok tehlikeli bir yere doğru gidiyoruz demektir. Bundan sonra olacakların anahtarı, ABD'nin İsrail'in tepkisini kontrol altına alıp alamayacağıdır" yorumunu yaptı.

Kaynak: Bloomberg

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın