Dünya

İsrail İHA'larla İran’a saldırdı

İsrail, İran'ın İsfahan bölgesine saldırı düzenledi.

İran resmi haber ajansı IRNA, İran'ın İsfahan bölgesinde patlama haberlerinin ardından cuma sabahının erken saatlerinde birçok kentte hava savunmasını devreye soktuğunu duyurdu.

İran, cuma sabahı çok sayıda insansız hava aracını düşürdüğünü ve İsfahan'ın merkezindeki patlamaların duyulmasının ardından ülkeye "şimdilik herhangi bir füze saldırısı" yapılmadığını bildirdi.

ABC News'a üst düzey bir Amerikalı yetkilinin aktardığına göre bu saldırı, İran'ın geçen hafta sonu İsrail'e yönelik saldırılarına misilleme olarak İsrail’in yaptığı bir saldırıdır.

İsfahan, yakınında bulunan nükleer araştırma merkezi nedeniyle oldukça önemli bir şehir. İran medyasına göre bu nükleer tesisler “tamamen güvenli”.

Mehr ajansının havaalanı yetkililerine dayandırdığı haberine göre, başkent Tahran'dakiler de dahil olmak üzere İran’da birçok havaalanında ticari uçuşlar askıya alındı.

İsrail, geçen hafta sonu İran’a saldıracağı tehdidinde bulunmuştu. Öncesinde İsrail Şam'daki İran konsolosluğuna yönelik bir saldırı düzenlemiş, bu saldırının ardından İran İsrail’e insansız hava aracı ve füzelerle saldırmıştı.

Kaynaklar: New York Times - France 24/AFP 

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın