Kıbrıs

Kahramanmaraş'ta petrol aramakta olan Amerikan şirketi yoktu; neden arama da değil...

Türkiye gibi Kıbrıs'ta da yalan haberlere ve paylaşımlara güven tam!

6 Şubat 2023’de, 7.7 şiddetinde meydana gelen depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş Pazarcık’ta ABD’li petrol şirketinin altı bin metrede petrol arama kuyusu kazdığı öne sürüldü. İddiaya göre bu petrol arama faaliyetlerinde kuyuya atılan bir nesne depremi tetikledi.

Bu iddiaya sadece Türkiye'de değil, Kıbrıs'ta da halk arasında inananlar var...

Arka plan ve iddialar

Bir twitter kullanıcısı, “Şimdi size önemli bir bilgi aktaracağım, bu depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi ABD’nin şirketinin 6 bin metrede petrol arama kuyusu burada. Depremin merkez üssü de orası ve deprem 6 bin metrede oluyor! Kuyuya ne attılar? Kuyuda yangın hala devam ediyor!” paylaşımında bulundu.

Bu iddia farklı hesaplar tarafından da alıntılanarak kullanıldı: "Kahramanmaraş/Pazarcık’ta ABD’nin 6 bin metreye inen petrol arama kuyusu var. Deprem 6 bin metrede oluyor ve merkez üssü PAZARCIK. O kuyuda hala yangın var. Kuyuya ne attılar? Artık bu iş komplo teorisi olmaktan çıkıyor" denildi.

Bulgular

Anadolu Ajansı Teyit Hattı, iddiaların arka planını araştırdı. Bölgedeki petrol arama faaliyetlerini hangi şirketin yürüttüğü ve iddiaya konu olan görsellerin ne olduğu tespit edildi. 

Depremin asıl sebebi yeraltındaki arama çalışmaları değil, yeryüzünü oluşturan tektonik plakaların hareketler

Uzmanlar, depremin asıl sebebinin yeraltındaki arama çalışmaları değil, yeryüzünü oluşturan tektonik plakaların hareketleri olduğunu ifade etti.

Amerikalı şirket bölgede faaliyet göstermiyordu; petrol aramasını yapan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)

Yapılan paylaşımda adı geçen Amerikalı şirketin aslında bölgede faaliyet göstermediği tespit edildi. Kahramanmaraş Pazarcık’taki petrol aramasını Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) yaptığı ortaya çıktı.

İddiayı dolaşıma sokan Twitter kullanıcısının paylaştığı her iki fotoğrafın da 2007 yılında ABD'de kaydedildiği belirlendi. Fotoğrafların ABD'nin New Mexico eyaletinde bulunan White Sands Füze Menzilinde ilk patlayıcı testi yapılmadan önce kaydedildiği öğrenildi. Görüntülerdeki nesnenin GBU-57 Massive Ordnance Penetrator (MOP) isimli bir tür patlayıcı füzeye ait olduğu teyit edildi.

Kaynak: AA

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın