Kıbrıs

Kıbrıs Rum Hükümeti KKTC'deki inşaat firması Afik Group CEO'suna soruşturma açtı

KKTC'de eski Kıbrıs Rum mülklerine inşaat yapan Afik Group'un CEO'su Afik Yaacov'un Güney Kıbrıs'ta şirket kurmasının yanı sıra Kıbrıs Cumhuriyeti'nden oturma izni aldığı ortaya çıktı. Politis gazetesi, Afik (Jack) Yaacov'a Güney Kıbrıs'ta hükümet tarafından soruşturma açıldığını duyurdu.

Kuzey Kıbrıs’ta inşaat sektöründe faaliyet gösteren Afik Group’un Güney Kıbrıs’ta şirket kurduğuna yönelik Politis gazetesinin yaptığı 5 Temmuz’da yaptığı haber, Kıbrıs Rum Hükümeti’ni harekete geçirdi.

‘İsrail şirketi Afik Group hükümetin mikroskobu altında’ başlıklı dünkü haberde, Afik Group’un CEO’su Afik Yaacov’un Kıbrıs’ın güneyinde 2020 yılında kurduğu şirket DANILEN Ltd’nin sermayesinin % 100’nün Hollanda'da kayıtlı olan BLUE ZONE BV şirketine ait olduğu kaydedildi. Hollanda şirketinin sahibinin ise İskele, Karpaz, Tatlısu ve Boğaz’da inşaat yapan Afik Şirketler Grubu'nun CEO’su ‘büyük işadamı Afik Yaacov olduğu” şirket belgeleriyle okuyucuya sunuldu.

Gazete, Yaacov’un 2020’de Güney Kıbrıs’ta kurulu şirket DANILEN Ltd’nin Kıbrıs [Rum] Barolar Birliği Başkanı Christos Cleridis’nin kurucu ortağı olduğu hukuk firması ile aynı adreste kurulu olduğu iddiasını yineledi. 

Üstelik Kıbrıs Cumhuriyeti Şirketler Sicil Memurluğu Dairesi’ne sunulan DANILEN Ltd. şirketinin belgelerini ve şirketin ana sözleşmesini imzalayan avukatın da hukuk firmasının ortaklarından Konstantinos Klerides olduğu belirtildi.

"Soruşturmanın amacı, DANILEN Ltd. ve BLUE ZONE BV şirketlerinin sahibi Afik Yaacov'un 'işgal altındaki bölgelerdeki' toprakların yasa dışı sömürüsüyle ilgili herhangi bir suç işleyip işlemediğini tespit etmektir”

Politis haberin yayımlanmasından sonra bir hükümet kaynağından aldığı bilgiye dayanarak, “Konu yetkili bakanlıkların ve Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nin önünde ve bir soruşturma halihazırda devam ediyor. Soruşturmanın amacı, DANILEN Ltd. ve BLUE ZONE BV şirketlerinin sahibi Afik Yaacov'un 'işgal altındaki bölgelerdeki' toprakların yasa dışı sömürüsüyle ilgili herhangi bir suç işleyip işlemediğini tespit etmektir” ifadelerini kullandı.

Orams davası hatırlatıldı

Avrupa Birliği Adalet Divanı tarafından verilen Orams davası kararını hatırlatan gazete, Kuzey Kıbrıs’taki Kıbrıslı Rumlara ait mülklerin yabancı uyruklulara satılmasıyla mülk sahibinin haklarının ortadan kalkmadığına dikkat çekildi.

Hatırlanacağı üzere, Kıbrıslı Rum Meletis Apostolides'in Kuzey Kıbrıs’ta, Lapta'daki evini satın alan İngiliz Linda ve David Orams çifti aleyhine 2005 yılında Kıbrıs Rum Mahkemesi’nde açtığı davada, villanın yıkılmasına ve tazminatıyla birlikte arazinin 1974’ten önceki sahibi olan Meletis Apostolidis’e iade etmelerine ilişkin Kıbrıs Rum Mahkemesi’nin aldığı kararın, Avrupa Birliği Adalet Divanı tarafından 2009 yılında uygulanmasına karar verilmişti.

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Hristoolidis'in İsrail'e yaptığı son ziyarette, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile konuyu gündeme getirdiği ve Netanyahu’dan ‘işgal altındaki bölgelerde inşaat yapan, mülk satan ve mülk satın alan İsrailli inşaat müteahhitleri’ için harekete geçmesini talep ettiği kaydedildi

Politis haberinde, Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Hristoolidis'in İsrail'e yaptığı son ziyarette, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile konuyu gündeme getirdiğini ve Netanyahu’dan ‘işgal altındaki bölgelerde inşaat yapan, mülk satan ve mülk satın alan İsrailli inşaat müteahhitleri’ için harekete geçmesini talep ettiğini anımsattı.

Afik Grup’un 1995 yılında Simon Mistriel Aykut tarafından kurulduğu, Türkiye vatandaşlığından çıkarılan Simon Mistriel Aykut'un KKTC vatandaşı olduğu ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın kişisel dostu olduğu ileri sürüldü

Gazete haberin devamında ‘İşgal altındaki bölgelerde’ inşaat yapan Afik Grup’un 1995 yılında Simon Mistriel Aykut tarafından kurulduğu, Aykut’un 1950 yılında İzmir’in bir ilçesi, Bergama’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldiği, Afik Group’un Genel Müdürü’nün Afik Yaacov olduğu ve her ikisinin de Kıbrıslı Türk vatandaşlığı verildiği belirtildi. 

Outdoor Company Ltd ve Dumica Construction'ın da sahibi olan ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın kişisel dostu olduğu ileri sürülen İsrailli Simon Mistriel Aykut’un aslen Türkiye vatandaşlığına sahip olduğu ancak sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarıldığı ve ardından Aykut’un KKTC vatandaşlığına geçtiği kaydedildi. 

1973 tarihinde İsrail'de doğan Afik Yaacov’a, 2017 yılında "KKTC vatandaşlığı" verildiği kaydedilen haberde, Simon Mistriel Aykut’un ise 8 Mayıs 2023 tarihinde, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ile bir araya geldiği ve Türkiye'deki depremzedeler için şirket adına bağış yaptığı iddia edildi.

Afik Yaacov'un İsrail, Portekiz ve KKTC vatandaşlığının yanı sıra Kıbrıs Cumhuriyeti'nde Eylül 2017'ye dek oturma iznine sahip olduğu ileri sürüldü

Afik Group’un, İsrail, Türkiye ve Yunanistan'daki inşaat projelerinin reklamını yaptığı ancak web sitesine bakıldığında tek işinin Kıbrıs'ın ‘işgal altındaki bölgeleri’nde, Gazimağusa, Dipkarpaz, Esentepe, Tatlısu ve Boğaz bölgelerinde inşaat yaptığı belirtilen haberde, iddialara konu Phoebus, Christos Clerides & Associates LLC hukuk firmasının haberle ilgili Politis gazetesine dava açacağına yönelik açıklamalarına yer verildi.

Gazete konuyla ilgili bugünkü,“İsrailli Afik işgal altındaki bölgelerde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin 'izni' ile inşaat yapıyor” başlıklı haberinde ise Portekiz pasaportuna sahip İsrailli Afik (Jack) Yaacov'un KKTC vatandaşlığının yanı sıra Kıbrıs Cumhuriyeti'nde daimi oturma iznine sahip olduğunu duyurdu.

Haberde, "Afik Yaacov'un Kıbrıs Rum mülklerinde konaklar, apartmanlar ve oteller inşa ettiği sırada, elinde Kıbrıs Cumhuriyeti'nde daimi oturma izni de vardı" denildi. Politis, Afik Yaacov'un 10 Temmuz 2017'de KKTC pasaportu aldığı sırada Kıbrıs Cumhuriyeti'nde 7 Eylül 2017'ye dek geçerli oturma izni olduğunu belgeleriyle yayımladı.

Kaynak: Politis - Politis

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın