Dünya

Kıbrıslı Rumlar gıdaya ayda 434 euro; giyim ve ayakkabıya çoğunlukla 100 euro harcıyor

Lefkoşa Üniversitesi’ne bağlı Insights Market Research, Kathimerini gazetesi için kamuoyu araştırması yaptı.

Kathimerini gazetesinin PwC Cyprus'un desteğiyle Lefkoşa Üniversitesi’ne bağlı Insights Market Research'e (IMR) yaptırdığı araştırmaya göre, Kıbrıslı Rumların % 41'lik çoğunluğu hanehalkı gıda ihtiyaçları için her ay 201-400 euro arasında harcama yaparken 10 kişiden yaklaşık üçü ayda 401-600 euroluk alışveriş yapıyor.

On kişiden yedisi için aylık gıda harcama bütçesi 201-700 euro arasında değişiyor. Anketin iki uç noktasında ise, yüzde 14’lük bir oranla ayda 200 euroya kadar alışveriş yapanlar ve % 12’lik bir oranla ayda 700 eurodan fazla harcama yapanlar yer alıyor.

Mevcut veriler, ortalama olarak hanehalklarının her ay gıdaya 434 euro harcadığını gösteriyor. Ankete göre, önümüzdeki çeyrekte ankete katılanların %32'si için gıda kategorisindeki harcamalar 301-500 euro arasında değişecek.

Giyim ve ayakkabı ürünleri satın almaya eğilimde küçük bir artış kaydedildiğini belirten gazete, bu kategoride Kıbrıslı Rumların % 57'sinin ayda 100 euro ve % 27’sinin ise ayda 300 euroya kadar giyim ve ayakkabıya para harcadığını belirtti.

Teknoloji cihazları satın almaya yönelik geçici olduğu düşünülen bir düşüş yaşanırken alışveriş merkezlerinden alışveriş yapma eğilimi ise artmaya devam ediyor.

Güney Kıbrıs'ta kapalı alışveriş merkezlerindeki trafiğin % 30 arttığını, ciroların da geçen yıla göre % 25 yükseldiğini vurgulayan gazete, 10 kişiden 4’nün AVM’lerden alışveriş yaptığını, AVM'lerde büyük harcama yapan kitlenin ise 25-44 yaş arasında olduğunu kaydetti. 
Kaynak: Kathimerini

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın