Dünya

Küresel bazda dijital piyasaları düzenlemekte ilk adım atıldı

Üyeleri arasında ABD, AB, İngiltere, Japonya ve Türkiye de dahil 130 devletin bulunduğu Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü, kripto varlıklar ve kripto piyasaları için 6 temel alanda 18 tavsiye yayımladı. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, AB Menkul Kıymetler Otoritesi, Japonya Finansal Hizmetler Dairesi, Alman BaFin, İngiltere Finansal Davranış Otoritesi gibi düzenleyicilerin dahil olduğu, Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü, kripto varlık ve dijital piyasaları düzenlemeye yönelik ilk küresel yaklaşımı açıkladı.

Menkul kıymetlere ilişkin yasal düzenlemelerde küresel standart belirleyici olarak kabul edilen IOSCO’nun üyeleri arasında Türkiye de dahil 130 devlet bulunuyor ve örgüt dünya menkul kıymet piyasalarının % 95'inden fazlasını düzenliyor.

Kuruluş kripto varlıkları ve piyasaları için 6 temel alanda 18 tavsiye yayımladı. 

Bu altı alan, 1) Faaliyetlerin ve işlevlerin dikey entegrasyonundan kaynaklanan çıkar çatışmaları, 2) Piyasa manipülasyonu, içeriden bilgi ticareti ve dolandırıcılık, 3) Sınır ötesi riskler ve düzenleyici iş birliği; 4) Velayet ve müşteri varlıklarının korunması, 5) Operasyonel ve teknolojik risk ve 6) Perakende erişim, uygunluk ve dağıtım başlıkları altında toplandı.

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO, International Organization of Securities Commissions) Başkanı Jean-Paul Servais, salı günü yayımladıkları tavsiyelerin "yatırımcının korunması ve piyasa bütünlüğü risklerine yönelik çok açık ve yakın risklerin ele alınmasında bir dönüm noktası" olduğunu söyledi.

İzleme örgütü, standartları yıl sonuna kadar tamamlamayı hedeflediğini ve dünya çapındaki 130 üyesinin kural kitaplarındaki boşlukları derhal doldurmak için tavsiyeleri kullanmasını beklediğini söyledi.

Geçen yıl kripto borsası FTX’in çökerek iflas etmesinden sonra tüketicilerin korunması konusundaki endişeler artmıştı.
Kaynak: IOSCO

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın