Dünya

Meral Akşener’e partisinden tepki büyük: İstifalar durmuyor 

Altılı Masa’yı dağıtmayı ve CHP’yi bölmeyi hedeflediği iddia edilen Meral Akşener’e tepki yağıyor.

Türkiye’de Millet İttifakı’nı oluşturan Altılı Masa’yı CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ağır eleştirilerde bulunarak, Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı çıkan ve adaylık için Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'na çağrı yapan Meral Akşener’e gösterilen tepki artarak devam ediyor.

Altılı Masa’yı dağıtmayı ve CHP’yi bölmeyi hedeflediği iddia edilen Meral Akşener’in açıklaması sonrasında İyi Parti eski Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve iki dönem Genel İdare Kurulu Üyeliği yapan ve Ortadoğu Politikaları Başkanlığı Danışmanlığı görevindeki Bülent Gürsoy partiden istifa etti. Sosyal medyada birçok üyenin partiden istifa ettiği yönünde paylaşımlar yapması dikkat çekti.

"Millet İttifakı’nın dağıtılması ve 6’lı masa’nın bozulması kararı verilmesinin hangi arka planla, hangi aktörler ve etkenlerle verildiğinin tarafımca anlaşılamamaştır"

Gürsoy yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Tarihi bir süreçte, Türkiye’nin aydınlık geleceği açısından kritik önem taşıyan bir seçim öncesinde toplumun umutlarını yok eden bir kararla, fiilen; Millet İttifakı’nın dağıtılması ve 6’lı masa’nın bozulması kararı verilmesi, bu kararın hangi arka planla, hangi aktörler ve etkenlerle verildiğinin tarafımca anlaşılamaması, son 2 yılı aşkın süreçte kaynağı ve sebebi çözümlenemeyen kararlar alınması, popülerlik kavramı peşinden koşularak oyun bozmak üzerine iki belediye başkanının siyasi teamüllere aykırı yaklaşımlarla peşinden koşulması ve /veya ayartılmaya çalışılması, sonuçta da yıllardır verilen mücadelenin seçime aylar kalan bir süreçte heba edilmesi nedeniyle, İYİ Parti’den istifa ediyorum.

AKP’nin geriletilmesi mücadelesinde bugüne kadarki süreçlerin başlatılması ve sürdürülmesi konusunda önemli başarılar göstermiş olan, önümüzdeki süreçteki toplumsal ihtiyaçların yönetimsel olarak karşılanması konusunda mevcut aktörler içerisinde en yetkin isim olduğunu düşündğüm sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığını destekliyorum.

Saygılarımla bilgilerinize sunarım. ”

İYİ Parti Şanlıurfa İl Başkanı Halil Akbayır, istifa ederek CHP’ye katıldı

Son olarak İYİ Parti Şanlıurfa İl Başkanı Halil Akbayır, istifa ederek CHP’ye katıldı.

İYİ Parti Şanlıurfa İl yöneticisi Halil Akbayır da Akşener’in yaptığı çıkışı doğru bulmadığını söyleyerek partiden istifa etti.

Akbayır’ın rozetini CHP Karaköprü ilçe Başkanı Rıdvan Çoban takarak, 'bütün taşlar yerine oturacak' mesajı verdi.

Halil Akbayır, “Yanlış yaptı, ne yapacaklarına anlam veremedim partiden ayrıldım” diye konuştu.

Akşener'in açıklamarının ardından yorumu sorulan Kılıçdaroğlu, "Hiç merak etmeyin büyün taşlar yerine oturacak" demişti.

"Bravo Meral hanım böyle bir dönüşümü bir tiyatro oyununda bile hiç bir aktör yorumlayamaz... Pes"

Akşener tepki gösteren sanatçılardan oyuncu Selçuk Yöntem, Twitter hesabından yaptığı açıklamasında, "Bravo Meral hanım böyle bir dönüşümü bir tiyatro oyununda bile hiç bir aktör yorumlayamaz... Pes" ifadelerini kullandı.

"Unutulacak sanıyorsunuz"

Ünlü oyuncu Berrak Tüzünataç, "Gerçekten yazıklar olsun. İnsanlar ölümlü olduklarını unutuyorlar devasa egolarının zehirleriyle. Tarihin ne tarafında durduğunuz, nelere sebep olduğunuz unutulacak sanıyorsunuz. Unutulmayacak" dedi.

"Helal etmiyorum"

Usta sanatçı İlyas Salman, "Hepsi bir kenara, sırf haysiyetsiz trolleri bize güldürdüğünüz için bile alacağınız olsun Meral hanım. Bir de lütfen bir daha grup toplantılarınızda benim repliklerimden alıntı yapmayın. Elbette alıntının telifi olmaz ama içime sinmiyor, helal etmiyorum" notunu paylaştı.

"Meral Akşener Tarih Oldu!"

Yazar Nevzat Çelik, "İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener Millet İttifakı'na verdiği hiçbir sözü tutmadı! Altılı Masa Yıkıldı, Yıktı! Yalana çıktı! #meralakSener’miş, Truva Atı’ymış! Meral Akşener Tarih Oldu! YAZIKLAR OLSUN!" açıklamasında bulundu.

"Göreve çağırdığınız CHP’li başkanlar Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş 'hayır' derse ne yapacaksınız?"

Sunucu ve TV Programcısı Metin Uca, "Sayın Meral Akşener, dünkü imzayı siz atmadınız mı efendim. Bir yıldır konuşulan konu dün mü dayatma oldu. İYİ Parti GİK kararı Türkiye’nin tek adam garipliğinden daha mı önemli? Göreve çağırdığınız CHP’li başkanlar Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş 'hayır' derse ne yapacaksınız?" dedi.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın