Dünya

Moskova’ya yapılan dron saldırısında 25 İHA kullanıldığı iddia edildi

Dronlardan biri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in resmi konutunun birkaç km. uzağındaki bir köyü hedefledi...

Rusya’nın başkenti Moskova’ya, 30 Mayıs'ta yapılan dron saldırısında 25 İHA kullanıldığı iddia edildi.

Bu İHA’lardan üç insansız hava aracı, Moskova ve eteklerindeki yüksek katlı binalara çarptı. 

Dronlardan biri Moskova'daki 25 katlı bir binaya çarptı, birkaç kattaki pencerelerin kırılmasına neden oldu ve beton zemine zarar verdi.

İkinci dron, Moskova'nın güneybatısındaki 16 katlı bir binanın camlarını kırdı. Dron, çelik ve betonarmeden yapılmış duvarları ve zemin plakaları patlatabilir KZ-6 taşıyordu. 

Üçüncü dron, Moskova'nın güneybatısındaki başka bir yüksek katlı binadaki bir daireye çarptı. Ayrıca dronda patlamayan KZ-6 bulunduğu bildirildi. Yerel yetkililer yaklaşık 300 sakini tahliye etmek zorunda kaldı. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, üç kişinin yerinde tıbbi yardım almak zorunda kaldığını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Moskova'yı ve Moskova bölgesini hedef alan sekiz insansız hava aracının düşürüldüğünü iddia etti.

Bunlardan beşi Moskova bölgesindeki Pantsir-S füze sistemleri tarafından imha edilirken, üçü de elektronik savaş sistemlerinin kullanılmasıyla etkisiz hale getirildi. Ancak bir Rus Telgram kanalı Baza, saldırıda 25 İHA'nın kullanılmış olabileceğini bildirdi.

Moskova bölgesi sakinleri, Odintsovo ve Krasnogorsk bölgesinde, Moskova'nın kuzeyindeki M9 otoyolunun ve Rusya'nın başkentinin batısındaki A106 otoyolunun yakınında patlamalar duyduklarını bildirdi. Rublyovka olarak bilinen A106 otoyolu üzerindeki bölge, Moskova banliyölerindeki en prestijli bölgelerden biridir: Birçok Rus hükümet yetkilisi ve iş adamının bölgede konutları vardır.

Sat-nav sistemleri saldırı sırasında Moskova'nın bazı bölgelerinde çöktü, bu da İHA'ları düşürmek için elektronik savaş sistemlerinin kullanıldığını gösteriyor.

Saldırıda hangi dronlar kullanıldı?

Avrupa’dan yayın yapan Rus muhalif yayın organı Novaya Gazeta Europe saldırıda yeni tip İHA'lar kullanılmış olabileceğini yazdı. Mash Telegram kanalı, A106 otoyolunun yakınındaki bir köyün üzerinde uçtuğu kaydedilen dronlardan birinin Ukrayna'nın A-2 Sinitsya uçağının geliştirilmiş bir versiyonu olduğunu belirtti. Moskova üzerinde gökyüzünde görülen İHA'nın boyutu daha büyüktür ve elektrikli olanın yerine içten yanmalı bir motora sahiptir ve bu dronlar da Ukrayna’da Harkov'da üretiliyor.

Rus uzay ajansı Roscosmos'un eski şefi Dmitry Rogozin'in oğlu olan Rusya Ulaştırma Teknolojilerini Geliştirme Merkezi başkanı Alexey Rogozin Telegram’dan Moskova'ya yapılan saldırıda "ördek aerodinamik desenli" daha önce bilinmeyen sabit kanatlı İHA'ların kullanıldığını yazdı. Rogozin, birkaç gün önce Rusya'nın Krasnodar kentine yapılan saldırıda da aynı tip İHA'ların kullanıldığını belirtti.

Uçuş eğitmeni ve Ukraynalı yedek albay Roman Svitan gazeteye verdiği demeçte, "Ukrjet tarafından üretilen bir dron olan UJ-22 Airborne'un değiştirilmiş bir versiyonu da dahil, saldırıda 20'den fazla dron kullanıldı. Benzer özelliklere sahip yeni bir sabit kanatlı modelin kullanılmış olması da mümkün. Saldırının Moskova ve Moskova bölgesinde bulunan askeri sanayi tesislerini hedef aldığından eminim. Bu tesisler Rusya'nın başkentinde ve Moskova’yı çevreleyen birçok kasabada bulunmaktadır. Rusların Ukrayna'ya saldırdığı füzelerin üretildiği yer burasıdır" dedi.

“Ukrayna seri olarak düşük maliyetli dron üretmeye başladı”

Svitan'a göre, birkaç ay önce Ukrayna seri olarak düşük maliyetli dron üretmeye başladı. Bu da bir dahaki sefere daha fazla İHA'nın - muhtemelen düzinelerce - benzer bir saldırıda konuşlandırılabileceği anlamına geliyor. Bu tür operasyonların temel amacı, Rusya'nın hava savunmasını aşırı yüklemek ve daha fazla insansız hava aracının hedeflerine ulaşmasını sağlamaktır.

Ukraynalı Svitan, "Bu tip kamikaze dron, 20 kg'a kadar patlayıcıyı 1.500 km'ye kadar bir mesafeye taşıyabilir, bu da yakıt depoları ve mühimmat için yanıcı maddeler depolayan depolar gibi zayıf bir şekilde güçlendirilmiş hedefleri vurmak için yeterlidir. Bu, Rusya'nın farklı bölgelerinde zaten birçok kez oldu. Bu İHA'lar Ukrayna'nın arka tarafının derinliklerinden fırlatılabilir" dedi ve ekledi: "100-150 km / s gibi nispeten düşük bir hıza ulaşmalarına rağmen, radarlardan kaçabilir ve Rus hava savunma sistemlerinin aktif olduğu alanları atlayabilirler."

Askeri uzman, İsrail polisi ve güvenlik servisi eski görevlisi Sergey Migdal, UJ-22 Airborne uçağının saldırıda büyük olasılıkla kullanıldığını kabul etti. Uzman, "Bildiğimiz kadarıyla, Ukrayna şu anda daha büyük boyutlu dronlar geliştiriyor, ancak bu sefer, gördüğüm görüntülere dayanarak, bir Airborne ile uğraşıyoruz. Bu modelin çok tanınabilir bir şekli var" dedi.

Peki dronlar neden yüksek binalara çarptı? Roman Svitan, bunun Rus hava savunma ve elektronik savaş sistemlerinin eseri veya doğal faktörlerin bir sonucu olabileceğini öne sürüyor. Bir dron, rüzgar hızına bağlı olarak yörüngesini ve yüksekliğini değiştirebilir. Ayrıca, dronların binalar arasında çok düşük bir irtifada uçtuğunu göz önünde bulundurarak dronun yoluna çıkabilecek her yüksek katlı binanın arasından geçmesinin imkansız olduğuna dikkat çekti.

Hava savunma füzeleri siviller için daha fazla tehlike oluşturabilir

Askeri uzman Sergey Migdal, “Rus stratejik hava savunma sisteminin dronları tespit etmek ve yok etmek için tasarlanmadığından emin. Sorun şu ki, radarlar genellikle plastikten yapılmış ve çok fazla metal detaya sahip olmayan bu tür uçakları tanımlamakta çok iyi değiller. Ses ve görüntü kullanarak bu dronları tespit etmek için çok sayıda gözlem noktası gereklidir” dedi. Analist, Moskova'nın büyük bir şehir olduğunu, bunun da bu sistemi kullanarak kenti dron saldırılarından korumanın neredeyse imkansız olduğunu söyledi.

Sergey Migdal, "Bu dronlar Pantsir uçaksavar füzesi ve silah kompleksi tarafından düşürülüyor. Bu durumda, düşürülmüş bir dronun parçaları veya hatta patlamamış yıkım yükü yakınlara düşebilir" dedi.

Roman Svitan da Moskova'nın merkezine yerleştirilen Rus hava savunma sistemlerinin siviller için saldıran insansız hava araçlarının kendisinden daha fazla tehlike oluşturduğunu kaydetti. Hava savunma sistemlerinin menzili sadece birkaç düzine kilometredir ve hedeflerine ulaşmayan füze ve mühimmatların yerleşim bölgelerine düşmesi çok muhtemeldir. 

Sergey Migdal, hava savunma sistemlerinin savunan taraf için tehlike oluşturabileceğini kabul etti. Uzman, İsrail'in Demir Kubbe sistemine dikkat çekti ve saldıran mühimmatları düşürmek için kullanılan füzelerin enkazının bazen yerleşim bölgelerinin sokaklarına düştüğünü hatırlattı.

Dronlardan biri Vladimir Putin'in resmi konutunun birkaç km. uzağındaki bir köyü hedefledi

Rus Silahlı Kuvvetleri'nden bir kaynak, Novaya-Europe'a, Rus seçkinlerinin birçok üyesinin yaşadığı Moskova'nın banliyölerindeki A106 otoyolunun yakınında en az iki dronun düşürüldüğünü söyledi. Dronlar, Vladimir Putin'in Novo-Ogaryovo'daki resmi konutuna 10 km'den daha az bir mesafede düşürüldü.

Aynı kaynak, "Zvenigorod yakınlarındaki Funkovo köyü üzerinde bir dron düşürüldü. İkincisi, Putin'in konutundan sadece birkaç kilometre uzaklıktaki Petrovo-Dalneye köyüne ulaştı. Bu insansız hava aracının tüm savunma hatlarımızı nasıl ihlal ettiğini bilmiyoruz. Bu bölge Moskova Kremlini ile aynı seviyede korunuyor" dedi.

Sergey Migdal, saldıran tarafın asıl amacının Rus hükümetinin tepesindeki insanlara psikolojik baskı uygulamak olduğuna dikkat çekti.

İsrailli uzman, "Birçok hükümet ve kolluk kuvvetini sarsmayı, aralarında tahribata yol açmayı başardılar. Bu yüzden saldırı gündüz saatlerinde gerçekleşti, böylece insanlar üzerlerinde uçan dronları duyabiliyor ve görebiliyorlardı. Temel olarak, mesajları şudur: Hiç kimse Ukrayna'nın menzili dışında değildir. Saldırı Rusya Savunma Bakanlığı tesislerini hedef alsaydı, hasar muhtemelen önemsiz olurdu. Ancak Rus seçkinlerinin yaşadığı yere dikkat çekmek medyada daha büyük bir etkiye sahip. Rus medyası bu saldırıları çok ayrıntılı bir şekilde tartışmamaya çalışsa da, bu seçkin toplulukların sakinleri şimdiden paniğe yenik düşmüş durumda" dedi.

Kaynak: Novaya Gazeta Europe

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın