Dünya

On binlerce Filistinli Han Yunus’tan kaçmaya çalışıyor

'Su yok, tesis yok, soğuktan ve yağmurdan korunamıyorlar ve özellikle sanitasyon yok’ 

İsrail’in çarşamba günü düzenlediği hava saldırısının ardından, on binlerce Gazzelinin Hamas ve İsrail’in çatıştığı Han Yunus kentinin batı ve güneyindeki bölgelere kaçtığı bildiriliyor.

Gazze'nin en büyük ikinci şehri olan Han Yunus'ta son iki gündür İsrail güçleri Hamas arasında çatışmalar şiddetlendi. 

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, çarşamba günü X platformunda yayınlanan bir videoda, Gazze'deki Hamas lideri Yahya Sinvar'a atıfta bulunarak şunları söyledi: "Güçlerimiz Sinvar'ın evini kuşatıyor. Kaçabilir, ama Sinvar’a ulaşmamız an meselesi."

Kısa bir süre sonra, İsrail'in baş askeri sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, Sinvar'ın evinin "Han Yunus bölgesinde" olduğunu belirtti ve "Görevimiz, Hamas'ın daha fazla lideriyle birlikte Sanvar’ı bulmak ve onları öldürmek" dedi.

BM, salı gecesi itibariyle Refah kentinin Gazze'de insani yardımın dağıtıldığı tek bölge olduğunu, geçen cuma günü yedi günlük ateşkesin bitmesiyle Gazze Şeridi'nin geri kalanının Refah sınır kapısından büyük ölçüde koparıldığını açıklamıştı.

İsrail, sivilleri Refah'a veya Akdeniz'e yakın bir tarım alanı olan Al-Mawasi'ye taşınmaya çağırdı ancak Al-Mawasi'de İsrail hava saldırıları devam etti. Gazzeliler ve yardım grupları, özellikle Al-Mawasi bölgesinin krizi hafifletmek için gerekli altyapıya sahip olmadığını kaydediyor.

‘Su yok, tesis yok, soğuktan ve yağmurdan korunamıyorlar ve özellikle sanitasyon yok’ 

The New York Times’a konuşan Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu sözcüsü James Elder, "Uluslararası insancıl hukuk uyarınca, yasalar gereği insanları tahliye ettiğiniz yer, hayatta kalmaları için tıbbi tesislere, yiyecek ve su gibi yeterli kaynaklara sahip olmalıdır" dedi.

Durumun hiç öyle olmadığını söyleyen BM sözcüsü, ‘Su yok, tesis yok, soğuktan ve yağmurdan korunamıyorlar ve özellikle sanitasyon yok’ dedi.

Norveç Mülteci Konseyi’nden bir çalışan, Yousef Hammash, BM'nin Refah'ta yüzlerce çadır dağıtabilmesine rağmen, Al-Mawasi'ye gelen çaresiz insanların köhne barınaklar inşa etmek için malzeme bulmaya çalıştıklarını söyledi.

Ailesiyle birlikte Han Yunus'tan kaçan Hammash, "Binlerce insan ahşap ve plastikten çadırlar inşa ediyor. Herhangi bir koruma sağlamıyor ama insanlara güvenlik hissi veriyor" dedi.

Han Yunus'taki Nasser Hastanesi acil servisine gelen tüm yaralıları tedavi etmek için yer ve malzemenin tükendiği bildirilirken, hastane çalışanlarından radyolog Dr. Abu Moussa düzinelerce yaralı geldiğini ancak hastalara tanı bile koyamadıklarını belirtti.

Kaynak: The New York Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın