Dünya

Seçimlerden sonra Türkiye’yi bekleyen ekonomik risklere dikkat çekildi

Türkiye'de bu ay yapılacak seçimleri kim kazanırsa kazansın ekonomik zorluklar ön planda olacak...

Politico gazetesi Türkiye’den ekonomistlerle görüşerek, Türkiye'de bu ay yapılacak seçimleri kim kazanırsa kazansın ekonomik zorlukların ön planda olacağına dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu'na göre, yıllık enflasyon nisan ayında yüzde 44'ün biraz altında kalırken, bağımsız enflasyon araştırma kuruluşu ENAGrup’un reel enflasyonun yüzde 105 ile iki katından fazla yüksek olduğunu tahmin ettiği vurgulanan haberde, on yıl önce, Mayıs 2013'te, bir doların değerinin iki Türk lirasından azken bugün 1 doların 20 TL’nin üzerinde seyrettiği ve şubat ayında yaşanan depremden etkilenen bölgelerde yeniden yapılanma faturasının on milyarlarca doları bulacağı belirtildi.

Eski bir merkez bankası yetkilisi ve finans uzmanı Uğur Gürses, "İktidara kim gelirse gelsin, asıl mesele ekonomi olacak ve zorlu bir ilk altı ay yaşanacak" dedi.

14 Mayıs’taki seçimlerde muhalefet zafer kazansa bile, muhalefetin de zorluklarla karşı karşıya kalacağı ifade edilen haberde, Koç Üniversitesi ekonomi profesörü ve daha önce ABD Merkez Bankası’nda çalışmış ekonomist Selva Demiralp’in de görüşlerine yer verildi. 

Demiralp, muhalefetin zaferi durumunda enflasyonla mücadele için faiz oranlarının yüzde 30'u aşması gerekebileceğini, bunun da mevcut yüzde 8,5'lik faiz oranından büyük bir sıçramaya neden olacağını ifade etti.

Ekonomist, faiz oranlarının nereye kadar yükseltileceğinin "yeni ekibin ne kadar hızlı güvenilirlik kazandığına, iletişim gücüne, enflasyon beklentilerinin ne kadar inatçı olduğuna ve döviz kuru üzerindeki baskılara" bağlı olduğunu vurguladı.

Haberde, muhalefetin Ali Babacan ve İyi Parti’den ekonomist Bilge Yılmaz gibi uzmanların yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP), Türkiye Merkez Bankası eski baş ekonomisti Hakan Kara, Amerikalı ekonomist Jeremy Rifkin ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden ekonomist Daron Acemoğlu gibi danışmanlara sahip olduğu kaydedildi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden ekonomist Erol Taymaz gazeteye,"Yeni hükümet zor ikilemlerle karşı karşıya kalacak ve 2024'te yerel seçimlerin olacağını da akılda tutmalı" dedi.

Türkiye Merkez Bankası'nın eski danışmanlarından Murat Üçer ise, Türkiye'nin kapsamlı bir istikrar ve dezenflasyon programına ihtiyacı olduğunu, muhalefetin kazanması durumunda yaşayabileceği iç çekişmeler, uyumsuzluklar ve çok kademeli olmak gibi risklerin bir sonraki seçimlerde AKP’nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) tekrar güçlenmesine neden olabileceğine işaret etti.
Kaynak: Politico

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın