Dünya

‘Suçlu yeraltı dünyası toplumu istikrarsızlaştırmaya ve toplumu ele geçirmeye çalışıyor’

Belçika’da mafya tehdidi artıyor...

Belçika uyuşturucu mafyasının 2022’deki saldırılarının ardından 2023’de mafya ile nasıl başa çıkacağına odaklandı. 

Geçen sene bir polis memuru öldürüldü; Adalet Bakanı kaçırılmakla tehdit edildi

Belçika’da geçen sene bir polis memuru öldürüldü. Belçika Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne mafya tarafından kaçırılmakla tehdit edildi. 24 Eylül 2022'de bakanın evi kaçırılma tehdidi nedeniyle yüksek gözetim altına alındı. Evinin yakınında bir arabada silah bulundu. Tehdidin ardından 4 Hollandalı tutuklandı ve Belçika'ya iade edildi. Kaçırma girişimiyle ilgili soruşturma halen devam ediyor.

Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne'un uyuşturucu kaçakçılarını rahatsız ettiği söylenebilir. Bir yıldan fazla bir süre önce, kaçakçılar tarafından kullanılan ve güvenli iletişim sağladığı zannedilen mesajlaşma sistemi SKY ECC ağı çökertildi. Belçika Polisi’nin organize suç örgütlerinin milyonlarca mesajına erişimi vardı ve bu da çok sayıda aramaya ve 1.200'den fazla kişinin tutuklanmasına yol açtı. Bu tutuklamalar suç çetelerini istikrarsızlaştırdı.

Kısa bir süre önce birçok uyuşturucu kaçakçısının sığındığı Dubai ile suçluların Belçika’ya iade edilmesi için anlaşmalar yapıldı. 

"Suçlu yeraltı dünyası toplumu istikrarsızlaştırmaya ve toplumu ele geçirmeye çalışıyor"

Bakan Vincent Van Quickenborne durumun vahametini anlatabilmek için narkoterörizmden şöyle bahsetti: "Suçlu yeraltı dünyası toplumu istikrarsızlaştırmaya ve toplumu ele geçirmeye çalışıyor."

Uyuşturucu kaçakçıları 2023’de Anvers bölgesinde sayısız el bombasının patlamasına neden oldu. Bu patlamalar çoğu zaman bir suç çetesinin bir üyesinin evinin veya işyerinin önünde gerçekleştirildi. Binalara ve araçlara ateş açıldı.

Belçika’da organize suç terörizmden çok daha sistematik: Devasa meblağlar aklanıyor ve ekonomiye yeniden yatırılıyor

Bu durum Belçika Federal Savcılığı tarafından yakından takip ediliyor. Federal savcı Frédéric Van Leeuw, terörizm ve organize suçun etkilerini şöyle karşılaştırıyor: "Terörizmin kurbanı olduğumuzda kolektif bir travma yaşıyoruz, ama organize suç olduğunda, bu duyguya sahip değiliz. Ancak ülkemizde organize suç, terörizmden çok daha sistematiktir. Devasa meblağlar aklanıyor ve ekonomimize yeniden yatırılıyor. Bunun çok ileri gitmesine izin verirsek, bir noktada, bu kaçakçılıkla hiçbir ilgisi olmayan da dahil olmak üzere insanlar çok acı çekecektir. "

Narko-devlet olmayı engellemek için çalışmak siyasetin görevidir

Belçika Gümrükler Genel Müdürü Kristian Vanderwaeren ise Anvers limanından, Belçika’ya her yıl gelen astronomik kokain miktarlarını gözlemleyebiliyor. 2022’de ele geçirilen uyuşturucu miktarının rekor kırarak, 2021’deki miktarı geçtiğini, ele geçirilen uyuşturucunun 90 ton çıtasını aşabileceğini kaydediyor.

"Yatırım yapılmazsa beş ila on yıl içinde Belçika Güney Amerika'nın bir kopyası olacak"

Gümrük Müdürü, "Yatırım yapmak zorundayız çünkü aksi takdirde beş ila on yıl içinde Belçika Güney Amerika'nın bir kopyası olacak" diyor.  Ve sözlerini şöyle bitiriyor: "Her zaman Pablo Escobar ve El Chapo'dan bahsediyoruz, ama burada aynı duruma doğru ilerliyoruz. Bu kısır döngüyü kırmak ve bizim narko-devlet olmamızı engellemek için çalışmak siyasetin görevidir."
Kaynak: Radio-télévision belge de la Communauté française, RTBF

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın