Kıbrıs

Akan Kürşat’ın yargılanması: Kıbrıs Rum Polisi şikâyetçi İngilizlere ulaşıyor

Kıbrıs Rum Polisi’nin İngiliz Makamları aracılığıyla İngiliz şikâyetçilerle iletişime geçeceği, söz konusu İngilizlere kovuşturma tanığı olduklarını bildireceği ve Kıbrıs’a gelip ifade vermeye hazır olmalarına çalıştığı kaydedildi. 

İtalya’da tutuklu Kıbrıslı Türk avukat Akan Kürşat’ın Roma’dan bugün alınıp Kıbrıs’a getirilmesi için Kıbrıs Rum Polisi yetkililerin Roma’da olduğu bildirildi.

Fileleftheros gazetesinin haberine göre, Polis müfettişleri yargılanma safhasına geçmeden önce İngiliz Gary Robb'un iddianamesine giren tanık ve şikâyetçilerin bir listesini hazırladı.  

Şikâyetçiler arasında Gary Robb'un KKTC’de, Arapköy’deki Kıbrıs Rum mülkü üzerine yapmaya başladığı villalardan satın alarak, dolandırılan İngiliz vatandaşları bulunuyor.

Haberde, Kıbrıs Rum Polisi’nin İngiliz Makamları aracılığıyla İngiliz şikâyetçilerle iletişime geçeceği, söz konusu İngilizlere kovuşturma tanığı olduklarını bildireceği ve Kıbrıs’a gelip ifade vermeye hazır olmalarına çalıştığı kaydedildi. 

2005 yılında, Ozanköy (Kazafana) merkezli, Gary Robb’un sahibi olduğu AGA Developments Ltd. şirketinden Arapköy’de (Klepini) bir villa satın alan William George ve Eleanor Barker René Alcock çiftinin, KKTC Mahkemeleri’nde Talat Kürşat aleyhine [Avukat Akan Kürşat'ın babası] dava açtığı ve KKTC Yüksek Mahkemesi’nin 24 Aralık 2018'de verdiği bir karar olduğu hatırlatıldı. 

Robb, 3/8/2011 tarihinde İngiliz makamları tarafından Kıbrıs'a iade edildi ve iadesinden sonra 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

Gary Robb Kıbrıs Rum vatandaşlarına ve Kıbrıs Cumhuriyeti'ne ait gayrimenkullerin, kayıtlı sahiplerinin veya mirasçılarının rızası olmadan işletilmesi ve satılması da dahil, toplam 11 suçlamayla yargılanmıştı.

Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren Girne İli Kadastro Müdürlüğü'nün rakamlarına göre, villa inşaatının yapılmaya başlandığı ancak gelişmenin tamamlanmadığı toplam alanın 273.800 metrekare olduğu, bu alanın 261.589 metrekaresinin Kıbrıslı Rumlara, 7.550 metrekaresinin Kıbrıslı Türklere ve kalan 4.661 metrekarenin ise Kıbrıs Cumhuriyeti Devleti arazisi olduğu belirtildi.

44 yaşındaki Kıbrıslı Türk avukat Akan Kürşat yılbaşı gecesi Roma'da tutuklanmış, ilk başta Kıbrıs'a iadesine itiraz etmiş ancak sonunda iade edilmeyi kabul etmişti. 

Roma'ya giden Kıbrıs Rum müfettişlerin Kürşat’ı Kıbrıs'a transfer etmek için pazar gününe kadar süreleri olsa da avukatın perşembe günü, bugün, Kıbrıs’a getirilmesi bekleniyor. 

Akan Kürşat’ın Kıbrıs’a getirilmesinden sonra avukatının huzurunda sorgulanması ve cuma günü büyük olasılıkla tutukluluk talebinde bulunmak üzere Lefkoşa Bölge Mahkemesi'ne getirilmesi bekleniyor.

Habere göre, Kıbrıs Rum yetkililerin dava öncesi hazırlıkları biter bitmez Akan Kürşat’ın Kıbrıs Rum Mahkemesi’nde yargılanmasına başlanacak.

Kaynak: Fileleftheros

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın