Kıbrıs

24 yaşındaki Mehmet Sait Baycengiz trafik kazasından sonra yaşamını yitirdi

6 Nisan 2024 tarihli Polis Basın Bülteni’nden:

Trafik kazası (gelişme) - ölümle neticelenen trafik kazası 

06.04.2024 tarihinde, saat 04.00 sıralarında, Lefkoşa Kuzey Çevre yolu üzerinde sürücü Mehmet Sait BAYCENGİZ'in süratli bir şekilde aracını sürerken meydana gelen trafik kazasında, ağır yaralanan SV 822 plakalı salon araç sürücüsü Mehmet Sait BAYCENGİZ (E-24), kaldırıldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

Baycengiz, dikkatsizliği sonucu direksiyon hakimiyetini kaybedip önce yol ortasındaki gidiş ve gelişi ayıran refüje çarpmış ve kontrolsüz bir şekilde savrularak yoluna devam edip çemberi çevreleyen bordür taşlarına ardından da yolun solundan çıkarak beton sete çarpmıştı.

Kazada ağır yaralanan ve araçta yolcu olarak bulunan İrem Nur YURTSEVEN (K-21) ise yapılan müdahalenin ardından Yoğun Bakım Servisinde müşahede altına alıdı. Soruşturma devam etmektedir. 

Vahim zarar, ciddi darp ve tecavüzi alet taşımak 

04.04.2024 tarihinde, saat 20.00 sıralarında, Gazimağusa’da,  Devlet Hastanesine ait araç park yeri içerisinde, A.S.K.(E-31) ve R.H.(E-36), aralarında çıkan tartışma sonucu K.Ö.(E-47)’nün vücudunun muhtelif yerlerine elleri ve ayakları vurup darp ettikleri sırada, A.S.K. tasarrufunda bulundurduğu ve tecavüzü alet olan demir araç tekerlek anahtarı ile K.Ö’nun vücuduna vurmak suretiyle söz konusu şahsı ciddi şekilde darp edip, sol elinin kırılmasına sebep olmuştur. Olayın polisin bilgisine gelmesi üzerine yürütülen soruşturmada meselede zanlı A.S.K. ve R.H, 05.04.2024 tarihinde Gazimağusa'da tespit edilerek tutuklanmışlardır. Soruşturma devam etmektedir.

Gümrüksüz mal tasarrufu 

05.04.2024 tarihinde, saat 17.00 sıralarında, Girne’de Off Licence olarak faaliyet gösteren bir iş yerinde Gümrük ve Rüsumat Dairesine bağlı ekipler tarafından yapılan kontrol neticesinde; muhtelif markalarda toplam 9 adet elektronik nargile ve 393 adet puronun gümrüksüz olarak tasarruf edildiği tespit edilmiştir. Bahse konu iş yeri işletmecisi T.Ş.(E-38) tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

05.04.2024 tarihinde, saat 18.30 sıralarında, Girne’de Off Licence olarak faaliyet gösteren bir iş yerinde Gümrük ve Rüsumat Dairesine bağlı ekipler tarafından yapılan kontrol neticesinde; gümrüğe beyan edilmemiş ve ithali yasak olan 56 adet puro, 15 kutu ıce tea ve 19 kutu enerji içeceğinin kanunsuz olarak tasarruf edildiği tespit edilmiştir. Bahse konu iş yeri işletmecisi E.Ç. (E-52) tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

Kanunsuz bıçak taşıma 

05.04.2024 tarihinde, saat 18:00 sıralarında, Girne’de İnönü Caddesi üzerinde, polis ekipleri tarafından yapılan kontrol ve denetimler sonucu İ.Y.(E-24)’nin, kullanımında bulunan araçta yapılan aramada bir adet kelebek bıçağı kanunsuz olarak tasarruf ettiği tespit edilmiştir. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir. 

KKTC'de ikamet izinsiz ikamet etmek 

05.04.2024 tarihinde, ülke genelinde polis tarafından gerçekleştirilen denetim ve kontroller sonucunda, ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 2 kişi tutuklanarak aleyhlerinde yasal işlem başlatılmıştır. Soruşturma devam etmektedir. 

Yangın 

05.04.2024 tarihinde, saat 17:00 sıralarında, Karaağaç köyünün doğu kısmındaki arazi içerisinde henüz tespit edilemeyen sebepten dolayı yangın meydana geldi. Yangın Polis İtfaiye ve Orman Dairesi ekipleri tarafından söndürülmüş olup, çıkan yangın sonucu yaklaşık iki dönümlük arazi içerisinde bulunan maki bitki örtüsü ile 17 adet çam, 1 adet zeytin ve 2 adet harnup ağaçları tamamen yanarak zarar meydana gelmiştir. Soruşturma devam etmektedir.

Trafik kazası 

05.04.2024 tarihinde, saat 18:30 sıralarında, Akdoğan’da Özgürlük Caddesi üzerinde doğu istikametinde seyreden İdris DAĞDELEN (E-27), yönetimindeki VC 854 plakalı van araç ile seyrettiği yolun sonunda bulunan Akdoğan - Yiğitler Anayolu yol kavşağına geldiğinde anayolda seyreden araçlara öncelik vermeden dikkatsizce anayola giriş yapması sonucu, o esnada Akdoğan - Yiğitler anayolu üzerinde güney istikametinde seyreden Bülent EVGEN (E-61) yönetimindeki DV 304 plakalı salon aracın önünü tıkaması sonucu çarpışmışlardır.

Çarpmanın etkisi ile kontrolsüzce ileriye doğru savrulan VC 854 plakalı van araç sol yan kısmı üzerine devrilmiştir. Kaza sonucu yaralanan DV 304 plakalı araçta yolcu olarak bulunan Aylan EVGEN (K-60) ve VC 854 plakalı araçta yolcu olarak bulunan İnayet ALKAN (E-22) kaldırıldıkları Gazimağusa Devlet Hastanesinde yapılan tedavilerinin ardından taburcu olmuşlardır. Soruşturma devam etmektedir. 

06.04.2024 tarihinde, saat 05:00 sıralarında, Girne - Lefkoşa Anayolu 8 - 9 km’leri arasında, NL 442 plakalı meçhul araç sürücüsü, güney istikametine doğru seyrettiği sırada dikkatsizliği sonucu yolun solundan çıkarak çelik bariyerlere çarpıp takla atmıştır. Kaza sonucu araç sürücüsü olay yerinden ayrıldığından dolayı, bahse konu araç sürücüsü henüz tespit edilmemiştir. Soruşturma devam etmektedir.  

06.04.2024 tarihinde, saat 06:00 sıralarında, Girne - Lefkoşa Anayolu 8-9 km’leri arasında Saniye GÜNDÜR (K-35),  yönetimindeki SZ 127 plakalı araç ile Lefkoşa istikametine doğru çift şeritli yolun sağ şeridi içerisinde seyrettiği sırada, önceden meydana gelen trafik kazası sonucu yol içerisine doğru bükülen hasarlı çelik bariyere çarpmıştır. Kaza sonucu yaralan olmadı. Soruşturma devam etmektedir. 

Ülke genelindeki trafik denetimlerinde 427 sürücü rapor edildi…

Trafik ekipleri tarafından ülke genelinde dün gerçekleştirilen trafik denetimleri sonucu; toplam 2,245 araç sürücüsü kontrol edilmiş olup, çeşitli trafik suçlarından dolayı toplam 427 araç sürücüsü rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 1 sürücü tutuklanmış ve 55 araç ise trafikten menedilmiştir.

Rapor edilen trafik suçları ise;
213’ü yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 
13’ü alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 
32’si sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 
13’ü emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 
12’si seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 
4’ü sigortasız araç kullanmak,
2’si trafik ışıklarına uymamak ve
137’si diğer trafik suçlarından oluşmaktadır.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın