Dünya

Avrupa Konseyi: ‘AB-Türkiye iş birliğinin güçlendirilmesi için Kıbrıs çözüm müzakereleri yeniden başlatılmalıdır’

Avrupa Konseyi Özel Toplantısı’nın ilk gün sonuç bildirgesi yayımlandı.

‘Rekabet gücü ve tek Pazar’, ‘Ukrayna’, ‘Orta Doğu’ ve ‘Türkiye’ gündem başlıkları ile dün gerçekleştirilen Avrupa Konseyi Özel Toplantısı’na ilişkin sonuç bildirgesi yayımlandı.

Brüksel’de 17 Nisan ve 18 Nisan tarihleri arasında 2 gün sürecek toplantının ilk gün sonuç bildirgesi 10 maddeden oluştu ve bildirgenin son iki maddesi Türkiye'ye aytıldı.

Bildirgede, AB ve Türkiye siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerinin durumuna ilişkin Ortak Tebliğ zemininde, AB-Türkiye ilişkileri konusunda stratejik bir tartışma gerçekleştirildiği belirtildi. Ve “Avrupa Birliği'nin, Doğu Akdeniz'de istikrarlı ve güvenli bir ortamda ve Türkiye ile iş birliğine dayalı ve karşılıklı yarar sağlayan bir ilişkinin geliştirilmesinde stratejik çıkarı vardır” ifadelerine yer verildi.

Türkiye ile ilgili ikinci madde de ise “Avrupa Birliği, AB-Türkiye iş birliğinin daha da güçlendirilmesi amacıyla Kıbrıs çözüm müzakerelerinin yeniden başlatılmasına ve ilerleme sağlanmasına özel önem vermektedir. Daha önceki sonuçları hatırlatarak, Avrupa Konseyi Kıbrıs sorununun BM çerçevesinde, ilgili BMGK kararlarına ve Birliğin kuruluş ilkelerine ve müktesebatla uyumlu olarak kapsamlı çözümüne tam bağlılığını sürdürür. Avrupa Konseyi, María Angela Holguín Cuéllar'ın BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi olarak atanmasını memnuniyetle karşılar. Avrupa Birliği, BM öncülüğündeki sürecin tüm aşamalarını, elindeki tüm uygun araçlarla destekleme konusunda aktif bir rol oynamaya hazırdır” görüşü beyan edildi.

Kaynak: Avrupa Konseyi web sitesi

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın