Dünya

Çin'in Zhejiang eyaletinde günde 1 milyon Covid vakası bildirildi

Çin'in Zhejiang eyaletinde günde 1 milyon Covid-19 vakası olduğu açıklandı; sayının iki katına çıkması bekleniyor.

Çin'de, Şanghay yakınlarındaki büyük bir sanayi eyaleti olan Zhejiang'da, eyalet yetkilileri 1 milyon Covid vakası olduğunu, bu rakamın önümüzdeki günlerde iki katına çıkmasının beklendiğini açıkladı.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi pazar günü yaptığı açıklamada, ülke çapında rekor sayıda vaka artışına rağmen, Çin'in cumartesi gününe kadar beş gün boyunca hiç Covid ölümü bildirmediğini kaydetti.

Ulusal Sağlık Komisyonu asemptomatik enfeksiyonları bildirmeyi bıraktığı için ülke çapındaki enfeksiyon rakamları tam olarak bilinmiyor. Pazar günü komisyon, asemptomatik vakalar da dahil olmak üzere enfeksiyonlarda günlük rakamları bildirmeyi tamamen bıraktı.

65,4 milyon nüfusa sahip Zhejiang'da, eyalet hastanelerinde tedavi edilen 13.583 enfeksiyondan sadece bir hastanın Covid'in neden olduğu ciddi semptomlara sahip olduğu, ağır ve kritik durumdaki 242 hastanın ise altta yatan hastalıklardan etkilendiği bildirildi.

Çin, Covid ölümlerini bildirme tanımını daha önce daraltmıştı. Yalnızca Covid kaynaklı zatürre veya solunum yetmezliğinden kaynaklanan ölümler Covid-19 ölümü olarak kabul ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Pekin'in kısıtlamaları hafifletmesinden bu yana, Covid kaynaklı yeni hastaneye yatışlar hakkında Çin'den hiçbir veri almadı. Örgüt, veri açığının yetkililerin dünyanın en kalabalık ülkesindeki vakaları saymak için mücadele etmesinden kaynaklanabileceğini kaydetti.

Devlet medyasına göre, ülkenin sağlık sistemi muazzam bir baskı altında; personelden hastayken çalışması isteniyor ve hatta kırsal topluluklardaki emekli sağlık çalışanları yeniden işe alınıyor.

Vakalarının çok daha fazla bir rakama ulaşmasınn beklenmesinin nedeni ise, çok sayıda insanın seyahat ettiği ve uzun bir tatile girdiği ocak ayında Çin Yeni Yılı'nın başlamasıdır.

Çin'den yetkililer kapalı bir toplantıda, 20 Aralık'tan bu yana ülke genelinde 250 milyon kişinin Covid-19'a enfekte olmuş olabileceğini tahmin etmişti.
Kaynak: Reuters

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın