Özel Haber

Apo'nun Yeri'nde Ramat ne ara emri ne mühür dinliyor!

İnşaata devam ediliyor...

Karşıyaka’da Kayalar Köyü sınırında, orman arazisi kıyısındaki restoran inşaatı, 4 Ekim'de Mahkeme’den alınan ara emrine ve 7 Ekim'de belediye tarafından mühürlenmesine rağmen devam ediyor.

Kayalar Köyü sınırında Ramat Development tarafından yapılan ve ‘Apo’nun Yeri’ olarak bilinen restoran inşaatı girişinde, LAÇ (Lapta Alsancak Çamlıbel) Belediyesi'nin inşaat durdurma mührünün gizlendiği, mühür tabelasının önünün bir yığın plastik kasa ile kapatıldığı görüldü.

Mikro-Makro’nun 14 Ekim Cumartesi günü çektiği görüntülerde, girişi yasak olan alana girildiği, çevre düzenlemesine yönelik inşaat ve peyzaj çalışması yapıldığı ve en az 4 yabancı işçinin cumartesi günü öğleden sonra çalıştırıldığı gözlendi.

Yeşil Barış Hareketi Yüksek İdare Mahkemesi’nde açtığı dava ile söz konusu kıyıdaki inşaat ve orman arazisi üzerine yapılan bina ve diğer konutların Anayasa’ya aykırı olarak idare tarafından izinlendirildiği gerekçesi ile 22 Eylül'de Orman Dairesi ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na dava açmış, 4 Ekim’de Mahkeme inşaatların durdurulması için ara emri vermişti. 

Mahkeme kararının ardından 1 hafta önce de Girne Kaymakamlığı'nın girişimi ile LAÇ Belediyesi tarafından inşaat mühürlenmişti.

Mikro-Makro, 'Apo'nun Yeri' olarak bilinen restorandaki inşaatın, DP (Demokrat Parti) eski milletvekili, eski bakanlardan Dr. Mustafa Arabacıoğlu'nun yeğeni Ahmet Arabacıoğlu ve Türkiye'den Simetri İnşaat ortaklığındaki Ramat Development tarafından yapıldığını ortaya çıkarmıştı.

Yürürlükteki Belediyeler Yasası uyarınca, ‘Mühürleme kararına uyulmaması ve kapatılan inşaata girilmesi halinde, belediye kolluğu ve/veya belediye sınırları içinde bulunan Polis Müdürlüğü’ne müracaatı ile Polis Müdürlüğü karara uyulmasını sağlar’ ve 'Mühürleme kararına rağmen inşaata devam edenler bir suç işlemiş olurlar ve mahkûmiyetleri halinde aylık asgari ücretin dört katına kadar para cezasına veya altı aya kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilir.’


Mühürlenen restoranın girişinden aldığımız bir fotoğraf ise KKTC’deki kahredici yasa tanımazlığı yansıtıyor:

Üzerinde Apo’nun Yeri yazan taşın yanında, eskidiği ve üzerinde yazılanlar silmeye yüz tuttuğu için zorlukla okunabilen ‘Akdeniz Özel Çevre Koruma Bölgesi’ tabelası yer alıyor.

Akdeniz koruma bölgesi içerisindeki deniz kıyısı, deniz kaplumbağaları ve diğer önemli deniz türleri için yaşam alanları sağlıyor.

Göçmen kuşların üreyebileceği geniş habitat alanlarına sahip bölge, AB Habitat Direktifi’nde listelenen türlere ve Medoş lalesi ve tehdit altındaki Kıbrıs orkidesi gibi endemik bitkilere sahip olduğu için 2008 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) ilan edilmişti.

Akdeniz ÖÇKB içinde Sadrazamköy, Koruçam, Kayalar, Akdeniz, Güzelyurt, Tepebaşı, Karpaşa, Çamlıbel, Geçitköy ve Kalkanlı bulunuyor.

Bölgedeki kıyı şeridinde periyodik olarak Akdeniz foklarına rastlanıyor.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın