Dünya

Malta bankasına kara para ihlali nedeniyle 310 bin Euro ceza

Malta adasının Finansal İstihbarat Analiz Birimi yerel bir bankaya iş ve müşteri risklerini değerlendirmekteki yetersizliklerinden ötürü 310 bin Euro para cezası kesti.

Malta adasının Finansal İstihbarat Analiz Birimi (FIAU), yerel banka ECCM Bank'ın yeterli iş ve müşteri risk değerlendirme önlemlerine sahip olmadığına karar verdi.

Birim ayrıca bankanın kara paranın aklanmasının önlenmesinde kontrollerini iyileştirmek için düzeltici önlemler almasını talep etti. 

Buna göre ECCM Bank, mevcut müşterileri hakkında sahip olduğu bilgi ve belgeleri riske duyarlı bir şekilde gözden geçirmeli ve gerektiğinde bu müşteriler hakkında güncel bilgiler edinmelidir.

Kaynağı bilinmeyen 100 milyon Euro 'yatırımlarda kullanılacağı' gerekçesi ile bankaya transfer edildi

ECCM'nin işlemleri kontrol edilirken, yeterli incelemeye tabi tutulmayan 100 milyon Euro'luk bir işlem de dahil bazı eksiklikler tespit edildi.

Times of Malta'nın haberine göre, uyumluluk incelemesinin ardından banka birime, 100 milyon Euro'nun yatırımlar için kullanılacağını belirten tutanakların bir kopyasını verdi.

FIAU, bu tutanakların 100 milyon Euro’nun nereden geldiğini göstermediğini, ancak ne için kullanılacağını basitçe özetlediğini bildirdi.

Ayrıca kontrollerde şu noktalar tespit edildi:

Banka mevcut müşterilerin oluşturduğu kara para aklama risklerinin periyodik incelemelerini yapmadı.

ECCM, müşterilerinin ticari faaliyetleri hakkında yeterli ve kapsamlı bilgi toplamıyordu.

Banka, belirli müşterilerin kaynaklarının kökenleri hakkında "genel” açıklamalar yapıyordu. Bir örnekte, bir müşterinin fonlarının kaynağı, ticari faaliyetlerin nelerden oluştuğunu açıkça belirtmeksizin, basitçe "dünya çapındaki ticari faaliyetlere" indirgendi.

FIAU, bankanın büyük, anormal işlemlerin işaretlenmesini, değerlendirilmesini ve gözden geçirilmesini sağlamak için işlem inceleme önlemlerini "önemli ölçüde geliştirmesi" gerektiğini belirtti.

Habere göre, ECCM Bank’a Temmuz 2014'te bankacılık lisansı verildi. Banka bir önceki yıl Raiffeisen Bank International AG'den satın alındı.

Finansal İstihbarat Analiz Birimi tarafından düzenlenen, kumar şirketlerinden avukatlar da dahil, bağımsız profesyonellere kadar toplam 119 kuruluş, birime zamanında bilgi sağlama gerekliliklerini yerine getirmedi.

FIAU'ya cevap vermeyen veya geç cevap veren 67 kuruluşa toplam 304.000 Euro para cezası verildi. 52 yazılı kınama kararı daha verildi.
Kaynak: Times of Malta

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın