Dünya

ABD, milyonlarca dolarlık lüks tatil hediyesi alan yargıcı konuşuyor

Tanınmayan KKTC’de duyamayacağız böyle bir rezaletin ABD’de gerçekleşmesi ürküttü!

ABD’nin 9 Yüksek Mahkeme yargıcından biri olan 74 yaşındaki Clarence Thomas'ın Teksaslı, Cumhuriyetçi ve emlakçı milyarder Harlan Crow'dan milyonlarca dolarlık tatil hediyesi aldığı ortaya çıktı. 

Bu hediyeler arasında çok sayıda özel jetle yapılan seyahat, Endonezya ve Yeni Zelanda'daki süperyatlarda geçirilen tatiller ve milyarderin New York‘daki mülkünde yıllık konaklamalar yer alıyor. 

Geçen ay, araştırmacı gazetecilik kuruluşu ProPublica tarafından yapılan bir haberle ortaya çıkan skandalda, 285 bin dolar maaşı olan yargıcın Dallaslı işadamının neredeyse her yıl kendisine sunduğu lüks gezileri hiçbir bildirimde bulunmaksızın kabul ettiği kaydedildi.  

ABD yasalarına göre yargıçların, Kongre üyelerinin ve federal yetkililerin aldıkları hediyeleri bildirme zorunluluğu bulunuyor.

Amerikalı milyarder Crow’un ayrıca yargıç Thomas'ın annesinin evini satın aldığı ve evi yenilemek için para ödediği belirlendi. 

Yargıç Thomas dünyanın dört bir yanında Crow'un süperyatında tatil yaptı ve milyarderin Bombardier Global 5000 jetini kullandı. 

Yargıcın ve eşinin sadece Endonezya'ya yaptığı 9 günlük tatilde özel jeti ve 162 metrelik yatı kendilerinin kiralaması durumunda, tatilin toplam maliyetinin 500.000 doları aşabileceği hesaplandı.

İngiliz Financial Times gazetesinin ABD editörü ve köşe yazarı Edward Luce dünkü makalesinde, Amerikan yargısını eleştirdi.

‘Yargıç Thomas ve meslektaşlarının uzaklaştırılma korkusu olmadan neredeyse istedikleri her şeyi yapabilecekleri’ni ifade eden Luce, ABD Kongresi’nin, ABD tarihinde sadece bir kez bir yargıcı görevden almak için gereken üçte iki meclis çoğunluğunu bulduğunu hatırlattı. 

Luce, şu ana kadar 457 okuyucu yorumu alan köşe yazısında, üç yıl önce yapılan bir Gallup anketinde Amerikalıların yüzde 58'inin Yüksek Mahkeme'yi onaylarken, 2022'de bu oranın, ABD tarihindeki en düşük onay oranıyla yüzde 40'a düştüğünü belirtti

Yazar, yargıçların dokunulmazlıklarını sorgulayarak ABD Yüksek Mahkemesi’ni teokratik İran rejiminin dokunulmaz Muhafızlar Konseyi’ne benzetti.

Kaynaklar: ProPublicaFinancial Times

Tanınmayan KKTC’de duyamayacağız böyle bir rezaletin ABD’de gerçekleşmesi ise ürküttü!

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın