Dünya

ABD’de günlük esrar kullanımı günlük içki kullanımını geçti!

Uzmanlar uyarıyor: Esrar kullanımı kişinin gerçeklikle bağını kaybetmesine neden olan psikoz riskini artırıyor...

ABD’de 1979 – 2022 arasındaki ulusal verileri karşılaştıran bugün yayımlanan bir araştırmaya göre ABD'deki milyonlarca insan her gün veya neredeyse her gün esrar kullanıyor. Esrar kullanan kişilerin sayısı artık her gün veya neredeyse her gün alkol içtiğini söyleyenlerden daha fazla.

Carnegie Mellon Üniversitesi'nde esrar politikası araştırmacısı olarak görev yapan bilimsel çalışmanın yazarı Jonathan Caulkins’e göre alkol hâlâ daha yaygın olarak kullanılıyor ancak 2022'de ilk kez ülkede yoğun düzeyde esrar kullanımı günlük ve neredeyse günlük içki tüketimini geride bıraktı.

Associated Press’in görüştüğü Caulkins, "Mevcut esrar kullanıcılarının yüzde 40'ı esrarı her gün veya neredeyse her gün kullanıyor; bu, genel alkol kullanımından çok tütün kullanımıyla daha fazla ilişkilendirilen bir modeldir" dedi.

ABD Ulusal Uyuşturucu Kullanımı ve Sağlık Araştırması'ndan elde edilen verilere dayanan araştırma, çarşamba günü Addiction dergisinde yayınlandı. ABD Ulusal Uyuşturucu Kullanımı ve Sağlık Araştırması, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tütün, alkol ve uyuşturucu kullanımına ilişkin kişilerin bildirdiği tahminlerin yer aldığı son derece saygın bir kaynak olarak kabul ediliyor.

Araştırmaya göre, 2022'de tahminen 17,7 milyon kişi günlük veya neredeyse her gün esrar kullandığını bildirirken, 14,7 milyon kişi günlük veya neredeyse her gün içki içiyor.

ABD’de 1992'den 2022'ye kadar kişi başına günlük veya neredeyse günlük esrar kullanımının rapor edilme oranı 15 kat arttı. Caulkins, çalışmada, halkın kabulü arttıkça insanların esrar kullanımını bildirmeye daha istekli olabileceğini ve bunun da artışı yükseltebileceğini kabul etti.

ABD’de çoğu eyalet artık tıbbi veya eğlence amaçlı esrar kullanımına izin veriyor, ancak madde federal düzeyde yasa dışı olmaya devam ediyor. Kasım ayında Florida seçmenleri keyif amaçlı esrar kullanımına izin veren bir anayasa değişikliğini oylayacak ve Amerikan hükümeti esrarı daha az tehlikeli bir uyuşturucu olarak yeniden sınıflandırmak üzere harekete geçmeyi planlıyor.

Yayınlanan çalışmada yer almayan Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden psikiyatri profesörü Dr. David A. Gorelick, araştırmaların yüksek frekanslı esrar kullananların esrar bağımlısı olma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdiğini söyledi.

Gorelick, günlük kullanıcı sayısının, daha fazla insanın sorunlu esrar kullanımı veya bağımlılığı geliştirme riski altında olduğunu gösterdiğini belirtti.

Bilim insanı, "Yüksek sıklıkta kullanım aynı zamanda esrarla ilişkili psikoz gelişme riskini de artırıyor" dedi ve bu durumun kişinin gerçeklikle bağını kaybettiği ciddi bir durum olduğunu söyledi.

Kaynak: AP

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın