Kıbrıs

Avrupa Parlamentosu seçimleri tanıtım videosu Türkçe seslendirme ve Türkçe altyazı ile yayımlandı

Avrupa Parlamentosu seçimleri Kıbrıs'ta 9 Haziran'da yapılacak. Kıbrıslı Türk seçmenler Goethe Enstitüsü'nde oy kullanabilecek. 2019'dan bu yana Avrupa Parlamentosu üyesi olan Niyazi Kızılyürek seçimlerde AKEL-Sol-Toplumsal İttifak adayları arasında yer alıyor.

27 Üye Devlette 370 milyondan fazla seçmen 6-9 Haziran 2024 tarihleri ​​arasında Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oy kullanacak.

AB vatandaşlarını bilgilendirmek ve AB yurttaşlarını oy vermeye motive etmek isteyen Avrupa Parlamentosu, geçtiğimiz hafta kurumsal iletişim stratejisinin ikinci aşamasının başlatıldığını duyurdu. 

"Oyunuzu Kullanın. Yoksa başkaları sizin yerinize karar verecek"

"Oyunuzu Kullanın. Yoksa başkaları sizin yerinize karar verecek" sloganıyla kampanyanın ikinci aşamasında demokrasinin ne kadar önemli olduğu vurgulandı.

İletişim kampanyasında çeşitli AB ülkelerinden yaşlı vatandaşların demokrasiye dair kişisel tanıklıklarını aktardıkları, genç nesillere demokrasiyle ilgili hikâyelerini anlattığı 4 dakikalık "Oyunuzu Kullanın" filmi öne çıkıyor. 

Kampanyanın ana videosu, birçok Avrupa ülkesinin sorunlu tarihine ışık tutuyor ve demokrasinin aktif olarak korunmadığında ne kadar kırılgan olacağının altını çiziyor.

Tanıtım videosu Avrupa Parlamentosu Kıbrıs ofisi tarafından Türkçe seslendirme ve Türkçe altyazı ile yayımlandı

TV, sinema, radyo ve sosyal medya için dört dakikalık 'Oyunuzu kullanın' filmi ve dokuz kısa versiyonu 29 Nisan 2024'te tüm Üye Devletlerde yayınlanmaya başladı. Video Avrupa Parlamentosu Kıbrıs ofisi tarafından Türkçe seslendirilerek, Türkçe altyazı ile yayımlandı.

2019’dan itibaren Avrupa Parlamentosu üyesi olan Niyazi Kızılyürek, Kıbrıs’ta 9 Haziran 2024’te yapılacak seçimlerde AKEL-Sol-Toplumsal İttifak adayları arasında yer alıyor.

"Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların birlikte oy kullandığı tek seçim"

Kızılyürek, resmi adaylık başvurusu sonrasında yaptığı açıklamada, “Avrupa Parlamentosu seçimlerinin, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların birlikte oy kullandığı tek seçim olduğuna” dikkat çekmiş ve son 5 yılda olduğu gibi tüm Kıbrıs’ın sesi olmak için çalışmaya devam edeceğini belirtmişti.

"Aşırı sağın yükselişi ciddi bir tehdit"

Avrupa demokrasisi anlamında seçimlerin önemine işaret eden Niyazi Kızılyürek, “aşırı sağın yükselişinin ciddi bir tehdit olduğunu” anımsatmıştı.

Bu ortamda, demokratik kesimlerin güçlenmesinin Avrupa Birliği’nin geleceği için yaşamsal önemde olduğunu vurgulayan Niyazi Kızılyürek, “Kıbrıslı Türklerin bu seçime katılması fevkalade önemlidir” demişti. Kızılyürek Kıbrıslı Türk toplumunun Avrupa Birliği içindeki meşru haklarını savunmak ve ileri götürmek için katılımın kendilerine güç vereceğini sözlerine eklemişti.

Kızılyürek 5 alanda Kıbrıslı Türklerin hakları için mücadele ediyor

Niyazi Kızılyürek, Türkçe dilinin Avrupa Birliği’nin resmi dillerinden biri olması, Yeşil Hat Tüzüğü’nün kapsamının genişletilerek Kıbrıslı Türk üreticilerin Avrupa pazarına girebilmesi, Kıbrıslı Türklerin Ersamus+ eğitim programına kabul edilmesi, Kıbrıslı Türklerin güneydeki sağlık sistemine dahil edilmesi ve karma evliliklerden doğan Kıbrıslı Türklere Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesi için mücadele ediyor.

Öte yandan 2024 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oy kullanmak isteyen Kıbrıslı Türk seçmenler Goethe Enstitüsü'nde oy kullanabilecek. Goethe Enstitüsü, Dayanışma Evi’nin (Home for Cooperation) karşısında bulunuyor. Kıbrıslı Türk seçmenler, önümüzdeki seçimlerde Ledra Palas sınır kapısından geçip kolayca sandıklarda oy verebilecek.

Niyazi Kızılyürek Hakkında 
1959’da güney Lefkoşa’daki karma köy, Bodamya (Dereliköy) köyünde doğan Kızılyürek, Bremen Üniversitesi’nde Sosyal ve Siyasal Bilimler bölümünde yükseköğrenimini tamamladı. Yüksek lisansını ve doktora tezini Kıbrıs sorunu üzerine yaptı. 

1995’ten itibaren güneydeki Kıbrıs Üniversitesi Türk ve Orta Doğu Çalışmaları Bölümü’nde öğretim üyeliği yapan ve daha sonra üniversitenin Türk Çalışmaları Bölümü Başkanı ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı olarak görev yapan Kızılyürek’in çoğunluğu Kıbrıs sorununu ele alan, çeşitli dillerde 20’den fazla kitabı yayınlandı. 

1997 yılında Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü’ne layık görülen Kızılyürek, 2019’dan bu yana Avrupa Parlamentosu Sol Grup üyesidir.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın