Dünya

“Avukat Serhan Çınar’la gazeteci Can Sarvan arasındaki davalarda tarafız!”

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen), 'gazeteci Can Sarvan’ın birtakım kesimler tarafından saldırılara ve yalan haberlere maruz kalması karşısında üyemiz yalnız değildir' açıklaması yaparak, avukat Serhan Çınar’la Can Sarvan arasındaki karşılıklı davalarda Sarvan'ı Basın-Sen’in avukatı Cansu Nazlı’nın temsil ettiğini duyurdu.

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) bir açıklama yayımlayarak avukat Serhan Çınar ve gazeteci Can Sarvan arasındaki davalarda taraf olduğunu duyurdu.

Basın-Sen’in açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

"Avukat Serhan Çınar’ın, gazeteci Can Sarvan’ı hedef alarak, kullandığı üslup ve tehditler karşısında yargı yoluna gittiğimizi, avukat Serhan Çınar’ın Can Sarvan’a açtığı davada da üyemizi Basın-Sen’in avukatı Cansu Nazlı’nın temsil ettiğini kamuoyuna duyuruyoruz.

Daha önce konu ile ilgili yaptığımız açıklamada, ‘Eleştiriye açığız ama hakaret ve tehdide hayır!’ demiştik. Yayınları bazı çevrelerin üzerine giden aynı zamanda Finansal Eylem Derneği’nin kurucu üyesi ve asbaşkanı olan gazeteci Can Sarvan’ın birtakım kesimler tarafından saldırılara ve yalan haberlere maruz kalması karşısında üyemiz yalnız değildir.

Son zamanlarda özellikle araştırmacı gazetecilere yönelik olarak sarfedilen haddini aşan üslup ve tehditler artmış, ülkemizde gazetecileri caydırma amacıyla dünya genelinde rekor sayıda dava açılmıştır. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, Başbakan olduğu dönemde makamını kullanarak Özgür Gazete’yi açıkça tehdit etmesi de bunun en bariz örneklerinden birisidir.

Bu davalar, taktiksel olarak bağımsız gazetecileri susturmak, yormak ve taciz etmek için birtakım kesimleri ekonomik açıdan çok güçlü bireylerle temsilcileri ve hükümet yetkilileri tarafından açılan, kısa adıyla SLAPP, ‘Strategic Lawsuit Against Public Participation’/’Kamusal Katılıma Karşı Stratejik Davalar’dır.

Avukat Serhan Çınar, gazeteci Can Sarvan’a hakaretamiz ifadeler kullanmış ve tehdit etmiş, bunun yanı sıra gazetecinin yaptığı bir haberin yayından kaldırılmasını ve mesleki şöhreti oranında tazminat talep eden bir dava açmıştır. Bu dava, yıldırma amaçlı bir SLAPP davasıdır. Karşılıklı açılmış iki davanın her birinde üyemiz Sarvan’ı avukatımız Cansu Nazlı temsil etmektedir.

Uluslararası basın yayın kuruluşları bu tür davalara karşı ortak bir tepki göstererek, gazetecilerin en güçlü şekilde savunulmaları için bir dizi kampanya geliştirmiştir.

Avrupa Komisyonu’nun, gazetecileri ve insan hakları savunucularını kötü niyetli mahkeme işlemlerinden korumak için hazırladığı ‘SLAPP Direktifi’nin yakında üye devletlerde yürürlüğe girmesi beklenmektedir. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, UNESCO bu tür davaların genellikle davacıların kendi lehlerine karar verilme olasılığı en yüksek olduğu düşünülen ülkelerde açıldığına dikkat çekmiştir.

Üyelerimize karşı açılan caydırma amaçlı bu ve benzeri davaları uluslararası meslek örgütleri ile paylaşmaktan çekinmeyeceğimizi ayrıca bildiririz."


Kaynak: Basın-Sen

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın