Özel Haber

‘Banka sahibi’ Tekin Arhun, birçok şiddet suçu işlemiş Hüsnü Durusoy’la Mahkeme salonunda görüştü!

Ağır Ceza'da yargılanan Tekin Arhun, duruşma öncesi Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi salonunda, ateşli silahla adam vurmak, adam yaralamak, zorla adam kaçırmak, şiddet tehdidinde bulunmak, zorla çek senedi imzalatmak gibi pek çok suçtan yargılanmış ve yargılanmaya devam eden Hüsnü Durusoy’la teke tek 25 dakika boyunca görüştü...

Resmi evrakta sahteleme yapmak ve sahtelenmiş resmi evrağı tedavüle sürmekten Ağır Ceza’da yargılanan ‘banka sahibi’ sanık Tekin Arhun ve Turizm Planlama Dairesi eski müdürü sanık Turgut Muslu’nun duruşmaları devam ediyor.

Dava öncesinde son derece ilginç bir olay yaşandı: Sanık 2 Tekin Arhun’un 9:40 sularında başlayan bugünkü duruşmaya 8:54'de geldiği görüldü. 

Arhun’un Mahkeme binasına girmesinden önce, Lefkoşa Ağır Ceza salonunun yanındaki bankta oturmakta olan bir kişi ise dikkat çekiyordu. Ateşli silahla adam vurmak, adam yaralamak, zorla adam kaçırmak, şiddet tehdidinde bulunmak, zorla çek senedi imzalatmak gibi pek çok suçtan yargılanmış ve yargılanmaya devam eden Hüsnü Durusoy’un beklediği kişinin kısa bir süre sonra Tekin Arhun olduğu anlaşıldı.

Arhun’la el sıkışan Hüsnü Durusoy yaklaşık 25 dakika henüz boş olan Mahkeme salonuna geçerek, Tekin Arhun’la görüştü. Lefkoşa Ağır Ceza Heyeti'nin salona girmesiyle duruşma salonundan ayrılan Hüsnü Durusoy’un ‘banka sahibi’ Tekin Arhun’la neyi görüştüğü ve böyle bir görüşme için neden Ağır Ceza Mahkemesi salonunun seçildiği ise anlaşılamadı. Tekin Arhun'un ağır şiddet içeren birçok suçtan yargılanan Hüsnü Durusoy gibi simalarla ne işi vardı ve bu tür görüşmeleri için Mahkeme salonlarında mı randevu veriyordu?

Davanın görüşülmesi sırasında Arhun’un avukatlarından Serhan Çınar Başsavcılık’tan talep ettikleri, Polis’in soruşturma sırasında hazırladığı iş cetvelinde kendilerine verilmeyen birçok belge olduğunu iddia etti. İş cetvelini incelediklerinde 'delilerde sapmalar olduğu'nu öne süren avukat Çınar, Polis Genel Müdürlüğü’ne tahkikatı yapan polis hakkında şikâyette bulunduklarını ifade etti.

Avukat Mahkeme’ye eksik olduğu veya kimden ne zaman alındığının belli olmadığını iddia ettiği belgeleri tek tek sıraladı.

Başsavcılığı temsilen Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz avukat Serhan Çınar’a itiraz etti. Savcı, bahse konu ve eksik olduğu ileri sürülen raporların bir kısmının orijinalinin ilk tahkikat sırasında Mahkeme’ye emare olarak verildiğini ve bu belgelerin ancak Ceza Mukayyitliği’ne başvuru yapılarak temin edilebileceğini vurguladı.

Savunmanın eksik olduğunu söylediği 17 kalemin çoğunun 'kapak yazısı' olduğuna dikkat çeken Savcı İldeniz, bu belgeleri karşılıklı görüştüklerinde avukatlara vereceklerini belirtti.

Asli Yekti müracaatı için Yüksek Mahkeme’ye ‘leave istidası’ olarak bilinen ön izin başvurusunda bulunduklarını bildiren avukat Serhan Çınar, 20 Mart Pazartesi günü Yüksek Mahkeme’nin bu istidanın dinlenmesine izin vermesi halinde müracaatlarının görüşüleceğini açıkladı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Yargıç Fadıl Aksun: ‘Önümüzü açıp, yargının hızını kesmeyelim’

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Yargıç Fadıl Aksun, Asli Yetki’nin önüne geçemeyeceklerini ancak Yüksek Mahkeme’nin ön izin kararını vermemesi halinde Alt Mahkeme kararına yönelik istinafı beklemek durumunda olmadıklarını kaydetti. Savcılıktan kapak yazısı vb. belgeleri savunmaya verilmesini isteyen Yargıç Aksun, ‘Önümüzü açıp, yargının hızını kesmeyelim’ dedi.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, ön izin müracaatının pazartesi günü görüşüleceğini, Yüksek Mahkeme’nin görüşüne göre davaya 27 Mart’ta devam edilmesine karar verdi. Mahkeme Başkanı Aksun, ‘Evraklar tamamlansın. Leave verilmezse normal sürece devam ediyoruz’ ifadelerini kullandı.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya [email protected]’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın