Dünya

Rusya’dan kimliksiz gönderilen kripto paraların Londra’dan nakit Sterlin olarak alındığı tespit edildi

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün Rusya ofisi, Moskova’daki kripto borsalarının verdiği cüzdanlara kimlik bilgileri verilmeksizin ödenen kripto paraların, Londra’da nakit Sterlin olarak kurye ile alınabildiğini ortaya çıkardı. İngiltere'nin kara para aklanmasının önlenmesi mevzuatına tamamıyla aykırı olan bu transferlerin Rusya'da Londra’ya yapılabilmesi, KKTC’de neler yapılabileceğinin küçük bir bölümünü resmediyor.

Rusya’nın başkenti Moskova’da bir dizi kripto borsasının, verdikleri cüzdana değeri 1 Amerikan Doları’na sabitlenmiş kripto para birimi Tether’le (USDT) ödeme yapılması durumunda, Londra’da aynı gün veya ertesi gün komisyonla nakit Sterlin ödediği ispatlandı.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü Rusya, Moskova’da, Moskova Uluslararası İş Merkezi'nde faaliyet gösteren 20'den fazla kripto borsasının bazılarının yurt dışına, özellikle İngiltere'ye, müşterinin kimlik bilgilerini almaksızın para transfer edebildiğini belirledi.

Mevcut İngiltere mevzuatına aykırı olarak, müşterini tanı prosedürleri gerçekleştirilmeden, kaynağı bilinmeyen kripto paraların Londra’da nakit olarak müşterilere ödendiğini açıklayan örgüt, organize suç yapılarının para katırlarını kullanarak transfer edebilecekleri kripto paraların Londra’da nakit olarak alınabildiğine dikkat çekti.

Rusya üzerinden yapılan bu transferlerde, Rus kripto borsalarının görünürde böyle bir hizmet vermediği, müşterinin bu ofislere giderek doğrudan sorması veya Telegram’dan ya da web sitesinden yapılan canlı sohbetler sırasında bu hizmetin verildiğinin ifade edilebildiği kaydedildi.  

Operatörlerin, verdikleri kripto cüzdan adresine önceden Tether ödemesinin yapılmasını istediği, ödeme onaylandıktan ve borsa kripto parayı aldıktan sonra, Londra’da belirli bir yere bir kurye ile nakit teslimatı yapıldığı bildirildi. Nakdin genellikle aynı gün veya ertesi gün, Londra’nın merkezinde uzakta buluşulan bir noktada, % 1 ila % 3 arasında değişen komisyon karşılığında Sterlin cinsinden ödendiğini belirten Uluslararası Şeffaflık Örgütü Rusya birimi, bu şekilde yaptıkları transferlere ilişkin Telegram sohbetlerinin ekran kaydını yayımladı. 

Londra kuryelerinin Rusça konuştuğu ayrıntısını veren örgüt, kripto parayı Rus borsaya gönderen müşterinin Londra’dan nakit alması için sadece seri numarası olan herhangi bir banknotun fotoğrafını borsaya yollaması ve Londra’da buluştuğu kuryeden nakit parayı almak için aynı banknotun kuryeye gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Müşteri bilgisi almaksızın ve müşteriyi araştırmaksızın kaynağı belirsiz kripto paraları alan ve Londra'da nakit olarak teslim eden Rus kripto borsalarının Pridechange, Bitokk, Alfa.exchange, Finex24, Mychange, 24ExPay, Suex, Trust-exchange olduğu açıklandı.

Kaynak: Transparency Russia

İngiltere'nin kara para aklanmasının önlenmesi mevzuatına tamamıyla aykırı olan bu transferlerin Londra’ya yapılabilmesi, KKTC’de neler yapılabileceğinin küçük bir bölümünü resmediyor.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın