Dünya

Suç çeteleri para aklamak için bazı bankacılarla çalışıyor...

Avrupa Mali Suçlarla Mücadele Zirvesi’nde konuşan İrlanda Ulusal Ekonomik Suç Bürosu Başkanı Pat Lordan, para katırlarını takip ederken bankalarla çalıştıklarını ve bankacılar arasında da çeteleri bilgilendirenler olduğunu açıkladı.

İrlanda’nın başkenti Dublin’de geçen hafta düzenlenen Avrupa Mali Suçlarla Mücadele Zirvesi’ne (European Anti Financial Crime Summit 2023) katılan İrlanda Ulusal Ekonomik Suç Bürosu Başkanı, başmüfettiş Pat Lordan, organize suç çetelerinin "para katırları" bulmak için üniversitelere ve teknoloji şirketlerine girdiği konusunda uyardı.

Pat Lordan, para katırlarının herhangi bir suç örgütünün başarısının ayrılmaz bir parçası olduğuna dikkat çekti. Para katırlarını takip ederken bankalarla çalıştıklarını ve bankacılar arasında da çeteleri bilgilendirenler olduğunu kaydetti.

Çetelerin işlerini nasıl yürüttüğünü anlatan başmüfettiş, hangi ülkelerin zayıf ve güçlü olduğuna göre yerleşmeye karar verdiklerini, bilişim, finans veya çevrimiçi rezervasyon platformları başta olmak üzere çetelerin herhangi bir şirkete sızabildiklerini vurguladı ve ‘şirketlerinizde çalışıyorlar’ dedi.

"Bunu katır hesaplarına ve çoban hesaplarına bakarak biliyoruz. Bir bankada çalışan bir adama bakıyoruz. Evini arama emriyle arıyoruz ve (bir çeteyi) bilgiyle beslediğini buluyoruz" diyen Lordan, “içeridekiler, suç çetelerine hangi hesapların aklanan parayı yatırmak için güvenli olduğunu söylüyor ve 'kırmızı bayraklı” herhangi bir hesap hakkında uyarıyorlardı” ifadelerini kullandı.

Bu durumun çetelerin suç gelirlerini nereye yatıracakları konusunda her zaman bilgilendirildiği anlamına geldiğini kaydeden Lordan, "içeriden gelen tehdit, istihdam ettiğiniz, şirketinize getirdiğiniz insanlardır. Bu insanlar şimdi sizin için bir tehdittir" şeklinde konuştu. 

Başmüfettiş suç çetelerinin para katırlarını kontrol edebilmek için ayrıca 'çobanlar' tuttuğunu açıkladı. "Çeteler üniversitelere, sosyal medya şirketlerine, girebildikleri her yere, para katırlarını toplamak için giriyorlar" dedi.

"14 yaşında genç para katırlarına rastladıkları”nı belirten Lordan, "bunların yüzde 95'i suç ortağı. Yaptıklarının yanlış olduğunu biliyorlar" saptamasını yaptı.

İşverenleri personel akreditasyonlarına, personel özgeçmişlerine bakmaları ve güvenilir olduklarını belirlemeleri konusunda uyaran Lordan, "referansları kontrol etmekle uğraşıyor musunuz?" diye sordu.
Kaynak: MSN

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın