Kıbrıs

ABD Kıbrıs doğal gazının Türkiye üzerinden taşınması senaryosunu tekrar ısıtıyor

Türkiye ve Yunanistan'da bu sene seçimlerin yapılmasının ardından Kıbrıs ve enerji sorununun tekrar sahneye geleceğini yazan Kıbrıs Rum yayın organı Fileleftheros, Türkiye’yi yatıştırmak için ‘stratejik bir araç’ olarak Türkiye üzerinden boru hatları ile doğal gaz taşınması senaryosunun ABD tarafından yeniden gündeme getirileceğini ileri sürdü.

Kıbrıs Rum gazetesi Fileleftheros Amerikalıların Kıbrıs’ta doğal gaz meselesinde gerginlik ve çatışma istemediğini, Türkiye'yi enerji oyununa dahil etmek istediklerini ve bu nedenle doğal gazın Türkiye üzerinden boru hatları ile taşınması senaryosunun yeniden çekmeceden çıkarıldığını iddia etti.

Köşe yazarı Costas Venizelos, bu senaryoyu tekrar gündeme getiren Amerikalıların amacının Türkiye’yi sorun çıkarmaması için sadece teşvik etmek olduğunu, İsrail’in ise bu olasılığa karşı denge unsuru olarak Eastmed boru hattının inşası planını tekrar masaya yatırdığını ifade etti. 

Amerikan müdahalesiyle buzdolabına giren Eastmed boru hattı projesinin Tel Aviv tarafından boru hattının Türkiye üzerinden geçirilmesi senaryosuna karşı dengeyi kurmak için ortaya atıldığına dikkat çekilen analizde, İsrail’de Netanyahu ve Türkiye’de Erdoğan yönetimi iktidardayken bu karşıtlığın bozulamayacağı görüşü dile getirildi.

Türkiye’de yaşanan depremlerin Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündemini değiştirdiğini, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'in Türkiye ziyareti sırasında, Ankara'ya gerginliğe neden olacak eylemlerde bulunmaması çağrısı yaptığı belirtildi.

Köşe yazısında, Güney Lefkoşa’nın ise enerji alanında iş birliklerini artırmak amacıyla Yunanistan, Kıbrıs Cumhuriyeti, İsrail ve ABD'nin katılımıyla 3+1 formatındaki toplantının gerçekleştirilmesine odaklandığı kaydedildi.
Kaynak: Fileleftheros

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın