Dünya

Beyrut Merkez Bankası Başkanı zimmetine para geçirmek ve kara para aklamakla suçlanıyor

Beyrut Merkez Bankası Başkanı Riad Salame yurt dışında ve yurt içinde çeşitli mali suçları işlemekle suçlanıyor.

Bağımsız araştırmacı gazetecilik kuruluşu OCCRP ve yerel ortağı Daraj’ın bildirdiğine göre, çeşitli Avrupa ülkelerinden müfettişler, Beyrut Merkez Bankası Başkanı Riad Salame'ye yönelik soruşturmalarını ilerletmek için Lübnan'a gitti. Merkez Bankası Başkanı yurt dışında ve yurt içinde zimmetine para geçirmek ve kara para aklamakla suçlanıyor.

Beyrut'ta tanık arayan ve banka kayıtlarını inceleyen ziyaret heyetine yakın Avrupalı bir kaynak, Salame'nin duruşmasının en fazla önümüzdeki haftalarda veya önümüzdeki aylarda gerçekleşeceğini söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynak, "2023, Salame'nin yargılanmasının başlayacağı yıldır" dedi ve ekledi: "Salame Beyrut'ta yargılanmayacak, bu neredeyse çözülmüş bir konu. Buna uymayı reddederse gıyabında bir duruşma olabilir ancak Avrupa'da yargılanmaktan kaçınamayacaktır. Bu çok önemli bir an."

1993 yılından bu yana merkez bankasının başkanlığını yapan Salame hakkında Lihtenştayn, Lüksemburg, Almanya, Fransa ve İsviçre'de mali suç soruşturmaları yürütülüyor.

Ağustos 2020'de OCCRP ve Daraj, Salame'nin açık deniz faaliyetlerinin kapsamını ortaya çıkardı: Karayipler’deki Britanya Virjin Adaları, Lihtenştayn, Panama, Malta, Belçika, Almanya ve Lüksemburg'daki şirketlerin yanı sıra İngiltere'de lüks mülkleri olduğu belirlendi.

Aynı gazetecilik kuruluşlarınca yürütülen ikinci bir ortak araştırmada ise Salame'ye bağlı bir şirketin, oğlunun şirketinden nasıl hisse satın aldığını ve ardından bu hisseyi nasıl merkez bankası denetimlerine tabi büyük Lübnan bankalarından biri olan Bank Audi'ye sattığını ortaya çıkardı.

Lübnan Yolsuzlukla Mücadele Görev Gücü Başkanı Louay Ghandour, devam eden soruşturmalarla bağlantılı olarak yetkililerini ve yargıçlarını Beyrut'a gönderen Avrupa devletlerinin Salame'yi yargılayacağına inandığını söyledi.

Ancak bu davaların nedeninin, Beyrut'ta çalınan ve aklanan paraya el konulmasına yardımcı olmak değil, kendi ulusal hazinelerinin yararına yasa dışı fonlara el koymak olduğunu kaydetti. "Lübnan ve halkı bu çabadan ancak Lübnan duruşmalara katılırsa yararlanabilir" diye ekledi.
Kaynak: OCCRP

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın