Yazılar

Buddle kara parayı hangi Kıbrıslılarla akladı?

35 milyon Euro… Söylemesi de zor ama… Rakam bu… 35 milyon Euro kara para aklanıyor sadece 1 senede…

Avustralyalı uyuşturucu kaçakçısı ve cinayet şüphelisi Mark Buddle KKTC’de 1 seneyi bile doldurmadan, önce oturma izni aldı ve sonra evlendi. Ardından deport edildi ve ‘yasaklı göçmen’ ilan edildi. Yasaklı göçmen ilan edilmesi kararında 'kara para aklama faaliyetleri' içerisinde olduğu kaydedildi.

Buddle yasaklı göçmen ilan edilirken kara parasını aklayanlar ne olacak peki? Geride kalan aklayıcılar bir sonraki av için beklesinler deyip kapatacak mıyız konuyu? Gelen yasa dışı betçilerin paralarını siyasilerle, reklam karşılığı susan bazı 'basın-yayın' organlarıyla ve devlete sızmış çeteyle aklayıp adadan gönderdikten sonra, artık işler büyüdü uluslararası mafyaya da bulaştılar! Mark Buddle’a mal bulmuş mağribi gibi sarılanlara girince eski içişleri bakanı Kutlu Evren'i, Buddle’a oturma iznini veren Kutlu Evren'i anımsatmamak olmaz. Evren gene UBP Girne ilçesinde en yüksek oyu alır mı Buddle olayına rağmen? Alkışı hak etti ya o nedenle...

UBP Girne’de en çok oy alanın Kutlu Evren; en düşük oy alanın, ailesinden 3 üyeye orman/tarım arazisi tahsis ettiğini iddia ettiğimiz Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu olduğu bir UBP gerçekten kendisi ile gurur duymalı...

UBP Girne örgütünün bir numarası uluslararası uyuşturucu çetesi liderine KKTC’de oturma izni veriyor; son numarası da sona kalmış ne yapsın aile üyelerine iltimasla yetiniyor! 

Buddle’dan iki çocuğu olan Mel Ter Wisscha’nın iddiaları da ilginç: The Daily Mail Australia'ya 1 senedir Buddle’la yolları ayırdıklarını söylemiş. 2016 yılında Avustralya Polisi’nden kaçan Buddle, sevgilisi Mel Ter Wisscha ve iki çocuğu ile Dubai’ye taşınıyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nde 5 yıl geçirdikten sonra Mark Buddle ve ailesi Dubai’de 'turistler'le kavga edince Dubai’den ayrılıp Irak, Lübnan ve Türkiye’de dolaşıyorlar. Sonunda Buddle çocuklarının anasına Kuzey Kıbrıs’a gidelim diyor. Kadın akıllı, Kuzey Kıbrıs fikri pek kafasına yatmıyor, ben gelmem diyor iyi mi? Mel Ter Wisscha gazeteye, “Mark'ı bir yıldır görmüyorum. Mark çocuklarımın babası. Çocuklar görüşüyor, ben görüşmüyorum. Türkiye’den ayrılmadım” ifadelerini kullanıyor.

Mark Buddle KKTC’ye geldikten sonra birkaç ay içinde ‘eski çalışanlarından" genç bir kadınla, Mağusalı Özge Kavuş’la ‘sahte’ bir evlilik yapıyor ve İskele’de satın aldığı üç mülkten birinde yaşadıkları ileri sürülüyor. 

Mark Buddle’ın KKTC’de ortak olduğu şirketlerden biri Şengül & İlkay Kahraman Tic.Ltd. Ne yapıyor Şengül & İlkay Kahraman Tic.Ltd? Kıbrıs Türk Petrolleri’nin (K-Pet) Lefkoşa-Mağusa yolu üzerinde, Demirhan’daki akaryakıt istasyonunun sahipleri… Kahraman soyadı tanıdık gibi değil mi? Evet, Halil Kahraman… King Oto’nun sahibi… Yıllardır hakkında birçok iddia ortaya atılıyor… Tekin Arhun ve Ömer Arhun kadeşlerin yakın ‘ahbabı' değil mi? Bir de bunların farklı davalarda karşımıza çıkan başka ‘yakınlar’ı, 'eski' çalışanları var: Çağın Mullaoğlu ve Mahmut Şimşekatan… Her yerde, her taşın altından birlikte çıkıyorlar… Yanlarına yeni elemanlar giriyor ama hiç eksilmiyorlar, sayıları artıyor. Tabii en çok bilinen bir düşmanları da var: Mafyöz Enver Bahçeciler ve adamları... Çirkefler savaşı onlarınki... Hiçbirinin birbirinden aşağı kalır yanı yok...

Başka bir benzin istasyonunda da adı geçiyor Buddle'ın: Girne'de Hasan Madencioğlu'nun Bulut Akacan'a zamanında kiraladığı Alpet benzin istasyonunu geri aldığı ve oraya tadilata başladığı gözle görülüyor. Madencioğlu Mark Buddle'la hiç mi tanışmıyor?

Akaryakıt istasyonları nakit yoğun çalıştıkları için uyuşturucu parası gibi kara paranın aklanması için ideal bir ortam yaratır. Mark Buddle da KKTC’de akaryakıt işine girmiş, ne tesadüf… En sık karşılaşılan kara para aklama yöntemlerinden bir diğeri, kaynağı belirsiz parayı ev satın alarak aklamak… Hangi emlakçılar devreye girmiş? Bulut Akacan’a sorsak cevap verir mi FEO Elegance’ın son katından Mark Buddle’ın daire alıp almadığını… Tapuyu üzerine geçirmemiş, artık nasıl bir sözleşme varsa... Suç gelirlerinin aklanmasına yardımcı olan hangi avukatlar sözleşmeleri hazırladılarsa sağlamdır herhalde… 

Girne'de, eski FOG TV'nin arkasında bir dereden diğerine koskocaman 16 dönümlük arazi de olduğu gibi Mark Buddle'ın mı? Esasen başka birinin üzerinde mülk. Kim sattı bu malı göstermelik olarak o Kıbrıslı Türk iş insanına? Kıbrıslı Türk iş insanı Mark Buddle'ın parasını aklamadı mı? Satan bilmez miydi bu satışla kimin parasının aklandığını? Kim kime satmış onu da Polis araştırsın. Bulut Akacan'ın bu konuda bayağı bilgi sahibi olabileceği ileri sürülüyor.

Buddle’ın 35 milyon Euro’yu ev, daire, akaryakıt vb. birçok şekilde KKTC’de akladığı iddia ediliyor. Kripto işlerine de girmiş midir acaba? Diğer yöntemler işletilmiş, kripto para eksik kalmamalı… Kripto parada iki yerel banka Halil Falyalı’nın kripto paraları da dahil, sürekli karşımıza çıkıyor. Özellikle biri çok vukuatlı…

Neyse... Bu 'yatırımcı' Buddle'la iş yapanlar kiminle iş yaptıklarını biliyorlardır sanırım. Adam bildiğiniz uluslararası mafya yani… Öyle bizim kumda oynayan, hapla vücut geliştiren, beline silah takıp dolaşan kabadayılara benzemez. Artık Türkiye’den Avustralya’ya mı; kendisinin yana yakıla istediği gibi Lübnan, Beyrut’a mı gönderirler bilemem ama, KKTC’de bundan böyle evleri, daireleri, petrol istasyonları, şirketleri ve uluslararası mafyadan bihaber olduklarından kendisi ile çalışmayı kabul eden avukatlarıyla küçümsenmemesi gereken bir mafyamız var. Yasaklı göçmen olunca, Avustralya'da hapishaneye girse bile kripto parayla uzaktan KKTC'deki işlerini yönetemez mi sanıyorsunuz? Üzerine geçirmeye vakti kalmadığı malları anlaşacağı mafyanın üzerinden kiralatamaz mı?

Bravo Kutlu Evren! Böyle bir ‘yatırımcı’ya adada oturma izni verdiği için KKTC kendisiyle her zaman gurur duyacak…

35 milyon Euro… Söylemesi de zor ama… Rakam bu… 35 milyon Euro kara para aklanıyor sadece 1 senede… Bu para kimlerin cebine girdi? Kimler, hangi avukatlar kaynağını sormadan bu paranın yasa dışı olarak harcanmasına ilişkin sözleşmeleri yaptı? Siz asgari kazancınızın, aldığınız maaşın bile vergisini öderken birileri haksızca, hukuksuzca ve vergisiz milyonların üzerine neden oturuyor? 

Polis, Mark Douglas Buddle’ın KKTC’de ne işler yaptığının üzerine gitmezse, kimlerle kara para akladığını soruşturarak yargılanmalarını sağlamazsa burada büyüyen bir mafya mı olacak? 

Öyle olacak. Kimlerle para akladığının üzerine gidilmezse Mark Buddle, uzaktan KKTC’nin en tehlikeli mafyası olarak büyüyecektir. Bunları girdikleri yerden çıkarmak kolay olsa... Avustralya'ya yurtdışından uyuşturucu sevkiyatı yaptığı ileri sürülen, halen Avustralya'ya uyuşturucu sevk ettiği iddia olunan Mark Buddle KKTC'ye uzaktan neler yapmaz? 

Bizim akıllılar vatandaş olmadan Buddle'ı sepetleyip kurtulduklarını sanıyor fakat ülkenin kara para aklayıcıları daha önce hiç karşılaşmadıkları bir şiddete maruz kalabilirler.

Dün Kuzey Makedonya ve Arnavutluk AB müzakerelerine resmen başladı. Gün gelir devran değişir, askıda bıraktıkları bizi jeopolitik nedenlerle askıdan indiriverirler. Yolsuzlukların üzerine şimdi gitmeye başlasak, temizlemek yıllar alacak... 'Kara para gelsin, dünya bizi tanımak zorunda kalsın!' safsatasıyla kara para aklamaktan çıkarı olanlara merhum Falyalı'dan sonra Mark Buddle olayı cevap gibi: Kara para yuvası olduğunuz için kimse sizi tanımaz, üstüne üstlük mafya savaşlarında şiddet ve ölüm ensenizde, pisliğe batmış, yozlaşmış bir toplumda nefes almaya çalışırsınız!

Can Sarvan’a cansarvan@mikro-makro.net’den doğrudan ulaşabilirsiniz.
:

Yorumunuz

share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın