Özel Haber

DP milletvekili ve DP Genel Sekreteri Serhat Akpınar iddialara yanıt vermeyecek mi?

Turhan Çömez’in dün Halk TV’de, Şule Aydın’ın moderatörlüğündeki ‘Kayda Geçsin’ adlı programda, belgeleri ile ortaya koyduğu iddialar Kıbrıs’ı yakından ilgilendiriyor. 

Türkiye'de İyi Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez’in katıldığı bir programda, Demokrat Parti (DP) Girne milletvekili, DP Genel Sekreteri ve Girne Amerikan Üniversitesi ve Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Yöneticiler Kurulu Başkanı ve Kurucu Rektörü Serhat Akpınar’ın İngiltere’de kurduğu ‘Girne American University Ltd.’ adındaki şirkete ilişkin iddiaları gündeme oturdu.

Programda Turhan Çömez bahse konu şirket hakkında şu ifadeleri kullandı: “Bu şirket Serhat Akpınar adına başlamış. 2018'de Halil İbrahim Serim isminde Girne'de yaşayan kişi bu şirkete ortak olmuş. Bu Halil İbrahim Serim aslında Maksut Serim'in oğludur. Maksut Serim, bir bankada bürokratken örtülü ödeneğin başına tayin olmuş ve bugün de Erdoğan'ın danışmanı olmuş bir isim. Onun oğlunun asıl adresi İngiltere'deki şirketin kayıtlarında da aynı.

Daha sonra şirketin ortakları değişiyor. Halil İbrahim Serim devam ediyor, kardeşi Yasin Ekrem Serim de ortaklardan biri oluyor. Bu arada bu şirkete ilginç bir direktör atanıyor Kerem Şahin. Buradan Mehmet Ali Şahin'e sesleniyorum biliyorsun bağlan söyle cevap ver. Bu adam kim cevap versin.

Daha sonra şirketin adı değişiyor. Şirketin adı Damlar Investment Limited oluyor. Yasin Ekrem Serim, Dışişleri Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine geliyor. Artık şirket kabuk değiştiriyor. Damlar neresi peki? İzmir’de harika malikanelerin olduğu bir yer.

Baktığınız zaman şirketin bilançosunu da çıkarttım ben, 5,714,539 Pound. Bizim paramızla 140 milyon liraya yakın bir servetten bahsediyoruz. Şimdi soruyorum, ne oldu ki siz İngiltere'de bu kadar büyük bir servete sahip oldunuz?” 

Mikro-Makro'nun İngiltere'deki kamuya açık kayıtlarda haber üzerine yaptığı araştırma sonucunda, Girne American University Ltd.’nin 2007 yılında, Serhat Akpınar ve eşi Tomur Akpınar tarafından kurulduğu ve çoğunluk hissesinin Serhat Akpınar’a ait olduğu görülüyor.

2009’da şirkete sekreterliğine Seval Güryel getiriliyor, Güryel sonra sekreterlikten ayrılıyor.

2014’de Girne American University Ltd.’ye, yine Serhat Akpınar’ın çoğunluk hissesine sahip olduğu bir başka şirket, 'Universal Education Group Ltd.' büyük ortak olarak giriyor ve Akpınar’ın kızları da şirkete de ortak oluyor. 

2018’de ise Girne American University Ltd’nin Serhat Akpınar dışında bir direktörü daha oluyor ve o kişinin, Halil İbrahim Serim olduğu görülüyor. 

2020’de şirkete Serhat Akpınar, Halil İbrahim Serim’in yanı sıra İngiliz vatandaşı Kerem Şahin de 3’üncü direktör olarak giriyor.

12.02.2021’de Serhat Akpınar şirketteki direktörlüğünü sona erdiriyor.

18 Mayıs 2022’de Girne American University Ltd’nin adı Damlar Investment Limited olarak değiştiriliyor. Ve şirketin direktörleri sadece Halil İbrahim Serim ve Kerem Şahin oluyor. 

Ardından şirketin adı tekrar değiştirliyor ve Damlar Investment Ltd, Damax UK Limited oluyor ve 2019'da üçüncü direktör olarak şirkete giren Yasin Ekrem Serim 17 Eylül 2020'de direktörlükten ayrılıyor.

Universal Education Group Ltd.’de ise halen Serhat Akpınar direktör olarak listeleniyor. Akpınar’ın İngiltere’de halihazırda direktörü olduğu aktif, tam 33 adet şirket bulunuyor. 

İngiltere kayıtlarına göre Damlar Investment şirketi bina projelerinin geliştirilmesi, karayolu ile yük taşımacılığı, lisanslı restoran, gayrimenkul kiralanması ve işletilmesi gibi faaliyetler yürütüyor.

DP Girne milletvekili ve DP Genel Sekreteri Serhat Akpınar’ın Halil İbrahim Serim ile nasıl bir iş ilişkisi olduğunu, bu iş ilişkisi ile daha önce ve halihazırda KKTC’de hangi projeleri geliştirdiğini, İngiltere’de Serim’le nasıl bir faaliyette bulunduğunu, ‘sorumlu’ bir siyasetçi olarak kamuoyuna açıklaması gerekmiyor mu?

Serhat Akpınar, Halil İbrahim Serim, Yasin Ekrem Serim ve Kerem Şahin'le kaç senedir, ne tür iş birliklerinde yer aldığını açıklamadığı takdirde iddialar birçok spekülasyona neden olmayacak mı? Üstelik birçok kârlı KKTC üniversitesi gibi GAÜ'nün de Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı'na ciddi miktarda borcu olduğu biliniyor. Vergiden muaf üniversitelerde elektrik borcunu ödemeyerek davalık olanlardan tutun da devlete başka borçları olanlar da var. Üniversite sahiplerinin bir yandan eğitim dışında pek çok ticari faaliyeti yürütmesi ancak üniversitelerinin vergiden muaf kalmaya devam etmesi nasıl kabul edilebilir?

Öte yandan Halil İbrahim Serim’in babası Maksut Serim’in İngiltere’deki Company House kayıtlarında, TURKIYE HALK BANKASI A.S. (LONDON REPRESENTATIVE OFFICE) [Halk Bankası Londra Temsilciliği Ofisi] adındaki şirketin halen aktif 9 direktöründen biri olmaya devam ettiği ve bu direktörlerin hepsinin iletişim adresinin İstanbul'da, Barbaros Mahallesi, Şebboy Sokak No:4/1, 34746 Ataşehir'deki, Halk Bankası Genel Müdürlük binası olduğu görülüyor.

Kaynak: Company House 

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın