Dünya

Ekmek bıçağıyla Kadir Sidal’ı tehdit eden çalışanları nedeniyle Rota Reklam’a tepki

'Basın emekçisi Kadir Sidal, sokağındaki iki alkollü şehir eşkıyasını, 7 aylık bebeğini korkutmaları ve uyandırmaları sonrası sadece "sessiz olmaları" konusunda uyardığı için canından olacaktı!'

Basın Emekçileri Sendikası, Basın-Sen ‘Eli bıçaklı magandalariı serbestçe dolaşabildiği bu ülkede artik kimsenin can güvenliği yok!’ başlıklı bir basin bülteni yayınlayarak, İçişleri Bakanı, Polis Örgütü, Savcılık ve Rota Reklam yöneticilerine seslendi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sendika üyemiz, Özgür Gazete Muhabiri Kadir Sidal'ın yaşadıkları; "Ülkeden şu kadar kişiyi de-port ettik" diye övünen İçişleri Bakanı'nın, "Biz toplumun güvenliği için varız" diyen Polis Örgütü'nün, "Devleti temsil ediyoruz" diyen Savcılığın bu ifadelerinin "adamına göre" işlediğinin açık ve net göstergesidir!

Ayrıca bu olay; "ucuz iş gücü"nü tercih ederek, sayesinde işlerini büyüttükleri bu topluma olan sorumluluğunu yerine getirmeyen firmaların da bir ifşasıdır!

Basın emekçisi Kadir Sidal, sokağındaki iki alkollü şehir eşkıyasını, 7 aylık bebeğini korkutmaları ve uyandırmaları sonrası sadece "sessiz olmaları" konusunda uyardığı için canından olacaktı!  

Sidal'ın oturduğu apartmana ekmek bıçağıyla gelen bu magandalar nedeniyle polise haber veren, eşini ve çocuğunu odaya kilitlemek zorunda kalan Sidal, magandaların evine girmesi riski karşısında, ailesini korumak için evinden çıkmak zorunda kaldı ve ölümle burun buruna geldi!

Bu saatten sonra normal ülkelerde olması gereken şey; bu iki saldırganın tutuklanması, hemen Mahkemeye çıkartılması ve cezalarının verilip ülkeden deport edilmesiydi ama öyle olmadı!

Henüz bir hafta önce adaya gelmiş olan bu kişiler, çalıştıkları Rota Reklam adlı iş yeri sahibi tarafından adeta korumaya alındı, poliste tutuklu kalmaları engellendi, ertesi gün de iş başı yaptırıldı!

Bu rezalete ne İçişleri Bakanı ne de sorumlu hükümet ses çıkarmazken, Sidal ertesi gün aynı kişileri kapısında buldu!

Çocuğunu ve eşini evinde bırakıp işine dönmek zorunda olan emekçi arkadaşımız, iki gündür bu psikolojik savaşla yaşamaya çalışıyor çünkü bu magandalar oturdukları karşı apartmandan Sidal'ın evini gözetlemeye ve rahatsızlık vermeye devam ediyor!

Ne bekliyorsunuz?

Polis Örgütü'ne, İçişleri Bakanı'na ve Rota Reklam yöneticilerine soruyoruz;

Bir kişiyi deport etmeniz, onun bu ülkede barınmasına engel olmanız için o bıçağın birinin bedenine saplanmasını mı bekliyorsunuz?

Yaptıkları bu magandalık karşısında hiçbir ceza ya a da yaptırıma tabi tutulmayan kişilerin, daha da cesaretlenebileceğini öngöremiyor musunuz?

Ucuz iş gücü sizin için bu toplumun huzurundan daha mı önemli?

Basın-sen olarak, yaşanan olayın tarafı ve üyemiz Kadir Sidal'ın yanında, bu toplumun huzurunu ve can güvenliğini tehdit edenlere meydan verenlerin karşısında olduğumuzu belirtir ve herkesi hem bulunduğu makamın gereği olan görevini yapmaya hem de topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmeye çağırırız.

Olayın peşini bırakmayacak, takipçisi olacak ve bu konuda hukuksal bir mücadele başlatacağımızı kamuoyunun bilgisine getiririz!”
Kaynak: Basın-Sen

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın