Kıbrıs

Güney Kıbrıs: AKEL bankaların aşırı kârına ek vergiyi gündeme getiriyor

Merkez bankaları faizleri arttırdıkça bankaların faiz gelirleri de artıyor. Güney Kıbrıs'ta AKEL bankaların yükselen gelirlerine ek vergi konulması için yasal değişiklik yapılmasını gündeme getiriyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyonu azaltmak için Temmuz 2022'den itibaren faiz oranlarını arttırma politikası sonucunda, faiz gelirleri bankalara büyük kârlar sağladı. Bu durum AB içinde ve güney Kıbrıs’ta siyasi tartışmalara neden olmaya devam ediyor. 

Anastasiades Hükümeti iktidara geldiğinde kârları hızla artan enerji şirketleriyle bankaların artan gelirlerini inceleme ve kârları vergilendirecek mevzuatı hayata geçirme sözü vermişti ancak sonunda bu tür yasa tasarılarını masaya yatırmadı.

AKEL'in Meclis'e sunmayı planladığı ve diğer partilerden de destek alan yasa teklifiyle, bankaların yanı sıra enerji şirketlerine de ek vergi getirilmesi konusu bugünlerde yeniden gündeme geldi.

Birkaç gün önce AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanou konuyu tekrar gündeme getirerek, bankaların ve enerji şirketlerinin beklenmedik kârlarının vergilendirmesi halinde devletin sosyal politikasını güçlendirmek üzere gelirlerini artırabileceğini vurguladı.

Bankaların beklenmedik kazançları için olağanüstü vergi uygulanması konusunun siyasi bir geçmişi var. Kıbrıs Rum Maliye Bakanlığı, Ağustos 2023'te bankaların öngörülemeyen kârlarına olağanüstü vergi uygulanması olasılığının araştırıldığını bildirmişti.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası'nın, İtalyan hükümetinin bankaların yüksek kârlarına yüzde 40 oranında olağanüstü vergi getirme kararı üzerine verdiği görüş, böyle bir ihtimalin tüm bankacılık sistemi açısında riskler ortaya çıkarabileceği yönünde olmuştu. 

Avrupa Merkez Bankası, bu konuya özel olarak yayınladığı görüşte, bankaların beklenmedik kârlarının sorumlusu olan mevduat ve kredi faiz oranlarındaki farkın giderek kapanacağını açıklamış ve banka kârlarına uygulanan olağanüstü vergilendirmenin, Avro Bölgesi bankalarının güçlü bir sermaye tabanı oluşturmasına zarar verdiğini ve gelecekte yaşanabilecek olası krizler karşısında bankaların dayanıklılıklarını zayıflattığı görüşünü bildirmişti.

Banka, bankalara uygulanan olağanüstü verginin, büyük bankalardan ziyade küçük (sistemik olmayan) bankaları etkileyeceği ve sektörde ciddi dengesizliklere yol açacağı konusunda uyarmıştı.

Ancak Kıbrıs Rum parlamentosunda siyasal partilerin son tercihlerinin ne olacağı henüz bilinmiyor. AKEL'in bankaların aşırı kârlarının vergilendirilmesine ilişkin yasa teklifi sunma niyeti konusunda defalarca yorum yapan Maliye Bakanı, bazı Avrupa ülkelerinde böyle bir vergi her getirilmeye çalışıldığında hükümetlerin sonunda geri adım attığını ifade etti. 

Bununla birlikte Avrupa’da, ek vergiden gelecek paranın devlet kasasına girerek, savunmasız sosyal gruplara aktarılması amacıyla bankalara olağanüstü vergi getirilmesi önünde, ulusal bazda yasal değişiklik yapıldığı sürece bir engel bulunmuyor.
Kaynak: Filelefteros

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın