Dünya

Güney Kıbrıs merkezli 3 şirkete ABD’den yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin 19 Mayıs Cuma günü yayımladığı ve 300 şirketten oluşan listede güney Kıbrıs’tan 3 şirket yer aldı.

Ukrayna'ya karşı yürüttüğü savaşta Rusya’nın kapasitesini daha da azaltmak amacıyla, ABD Hazine Bakanlığı tarafından yaptırım uygulanan gerçek ve tüzel kişilere yönelik yeni liste yayımlandı.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’nin 19 Mayıs Cuma günü yayımladığı ve 300 şirketten oluşan listede güney Kıbrıs’tan 3 şirket yer aldı.

Güney Kıbrıs’ta kurulu Robarin Ltd, Aquila Capital Group ve Huriya Private Cyprus Ltd’nin yanı sıra merkezi Dubai'de bulunan ancak güney Kıbrıs ile bağlantılı olan Huriya Private FZE LLE adlı bir şirket daha yaptırıma uğradı.

ABD Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi'ne (OFAC) göre, güney Lefkoşa'da kurulu Huriya, Rus parasının Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) geçişini kolaylaştırmak için kullanıldı.

İrlanda vatandaşı olan şirketin CEO'su ve kurucusu John Desmond Hanafin, "yozlaşmış devlet yetkililerinin yardımıyla, Rus vatandaşlıklarını gizlemek isteyen Rus müşterileri için sahte pasaportlar da temin etti."

Hanefin'in "Rus parasının Huriya üzerinden BAE'ye taşınmasını kolaylaştırdığına" inanılıyor.

Güney Lefkoşa merkezli bir diğer şirket Aquila Capital Group’un Rusya Federasyonu vatandaşı Sergey Yevgenyevich Veliçko tarafından kurularak yönetildiği ve Rusya merkezli bir yatırım bankacılığı firması olduğu açıklandı.

Şirket, Rus çalışanı Yulia Aleksandrovna Sergeeva ile birlikte, BAE'de faaliyete geçmek ve BAE bankalarında hesap açmak için Hanefin'le birlikte çalıştı.

Limasol'da kayıtlı Robarin Ltd’nin Rus iş insanı Anselm Oskar Schmucki’nin sahibi olduğu veya Schmucki’nin kontrolündeki bir şirket olduğu açıklandı. 

Schmucki’nin "küresel bir paravan şirketler ağını kontrol ettiği’ kaydedilirken, iş insanın ‘mali suçlarla suçlanan bir kişi ve Rus organize suçları ve kara para aklama ile şüpheli bağlantıları olan bir şirketle yakın finansal ilişkilere sahip olduğu’ ifade edildi.

Schmucki’nin ayrıca on milyonlarca dolarlık külçe altın satışını da kolaylaştırdığı tespit edildi.

Schmucki aynı zamanda İsviçre merkezli DuLac Capital ltd.'nin Moskova şube şefidir. Ayrıca DuLac Capital’in Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu ve BAE’ni kapsayacak şekilde bölge başkanıdır. DuLac Capital, Rusya, İsviçre, güney Kıbrıs ve BAE'de yatırım yönetimi de dahil çeşitli hizmetler sunmaktadır.

DuLac Capital ve Schmucki, Rusya Federasyonu ekonomisinin finansal hizmetler sektöründe faaliyet gösterdikleri için yaptırım altına alındı.

Yaptırım listesinin yayımlanmasıyla, Kıbrıs’ın güneyinde günlerdir tartışılan, Rus oligarklarla bağlantılı ABD ve İngiltere’nin yayınlayacağı 2’inci yaptırım paketinde birçok Kıbrıslı Rum firması olduğu iddialarının kuru gürültü olduğu ortaya çıktı.

Kathimerini gazetesi konuya ilişkin haberinde, yeni listenin yayınlanmasından önce yapılan ‘gürültünün sonuçla orantısız olduğu ortaya çıktı’ yorumunu yaptı.

Yaptırım altındaki Rus kişi ve kuruluşlara kolaylık sağlayan Kıbrıs Rum firmalara yönelik yeni yaptırım paketinin ekonomiyi zora sokacağı iddialarına karşılık Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Hristodoulidis ‘kimseyi örtbas etmeyeceği’ ve ‘çürük elmaların çıkarılması gerektiği’ açıklamasını yapmıştı.
Kaynaklar: Cyprus MailKathimerini

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın