Dünya

İngiltere: İnsan kaçakçılarına hizmet veren bazı avukatlar incelemeye alınacak

İngiltere'de bazı avukatların insan ticareti yapan organize suç örgütlerine nasıl hizmet verdikleri incelenmeye başlanacak.

İngiltere’de Ulusal Suç Ajansı NCA, insan tacirlerinin İngiltere'ye giren insanlara sığınma hakkı sağlamak için yasaları kötüye kullanmalarına yardımcı olduğuna inanılan onlarca avukatı incelemeye hazırlanıyor.

İngiliz The Guardian gazetesi, NCA (National Crime Agency) tarafından mesleki ilkeleri ihlal eden veya organize suça hizmet sunarak suç işleyebilecek avukatları belirlemek için tartışmalı bir tarama gerçekleştirildiğini bildirdi.

Ülkede görevdeki bakanlar, rekor sayıda insanın İçişleri Bakanlığı'na sevk edildiği bir dönemde sığınma sisteminin Arnavut suç çeteleri tarafından kötüye kullanıldığını iddia ediyor.

NCA, hangi avukatların suç çetelerine yardım edebileceğini inceleme sürecine başladı ve ajans "onlarca" avukatın incelenebileceğini tahmin ediyor.

NCA'in modern kölelik ve insan kaçakçılığı biriminin başkanı Rob Richardson, özellikle Arnavut organize suç gruplarının insan ticareti mağduru olduklarını veya sığınma talebinde bulunduklarını iddia ederek, kolluk kuvvetlerinin çabalarını boşa çıkardığına dair endişeler olduğunu belirtti.

İnceleme altındaki avukatların organize suç gruplarını nasıl desteklediklerine odaklanılacak

NCA’in avukatların organize suç gruplarını nasıl desteklediğine odaklandıklarını söyleyen birim başkanı, suç çetelerine yakalandıklarında polislere tam olarak ne söylemeleri gerektiğinin aktarıldığına işaret etti.

‘Yolsuz avukat’ yerine ‘uyumsuz avukat’ kavramı kullanılacak

Richardson, bir avukat ile müvekkilleri arasındaki iletişimin gizliliği nedeniyle avukatları incelemenin zorluğu ve hassasiyetinin farkında olduğunu ifade etti ve kovuşturmaların mümkün olduğu durumlarda Avukatlar Düzenleme Kurumu ile birlikte çalışacaklarını belirterek, ‘yolsuz avukat’ yerine ‘uyumsuz avukat’ kavramını kullanmayı tercih ettiklerini açıkladı.

Riskli konumundaki avukatları belirlemek için şu anda anket yaptıklarını anlatan Rob Richardson, incelenecek avukat sayısını 100’den az olmakla birlikte onlarca olabileceğini tahmin etti. 

İngiltere’de 2022’de geçen Vatandaşlık ve Sınırlar Yasası'nın 63. Bölümü, kötü niyetle hareket eden avukatları suçlamak üzere yeni yasama araçları sunuyor.

Bu ay yayınlanan resmi rakamlara göre, ocak-mart ayları arasında 4.746 kişi İçişleri Bakanlığı'na potansiyel kurbanlar olarak sevk edildi. Sevk sayısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla dörtte birinden fazla bir artış yaşandı.

Gazeteye, NCA’in haziran ayında özellikle inşaat sektöründe bu tür sömürüyle mücadele etmek için bir girişim başlatacağını açıklayan Richardson, organize suç çetelerinin inşaat sektöründeki ve diğer sektörlerde sahte işe alım ajanslarını giderek daha fazla kullandığını belirtti. En yaygın yöntemin, şantiyelere inşaat işçileri sağlamak üzere işçilerden ücret alan sahte ajansların sonra işçilere ödeme yapmaması olduğunu aktardı.
Kaynak: The Guardian

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın